شورای امنیت سرانجام قطعنامه ضد داعش را تصویب کرد

آمریکا اروپا

شورای امنیت سازمان ملل متحد شب گذشته سرانجام پس از گذشت چند ماه از جنایات داعش در عراق و سوریه قطعنامه ای را علیه این گروه تروریستی به تصویب رساند.


به گزارش خهبرگزاری مهر به نقل از الجزیره، شورای امنیت سازمان ملل متحد در نشست شب گذشته خود نام شش نفر از اعضای ارشد داعش را در لیست سیاه خود قرار داده و جرایمی را علیه حامیان مالی و تسلیحاتی این گروه به تصویب رساند.


در این قطعنامه که به اتفاق آرا به تصویب اعضای شورای امنیت رسد، شش نفر  از جمله "ابو محمد العدنانی"سخنگوی گروه داعش،‌ را در  فهرست خود قرار داده و هشدار داد که کسانی را که  از اين افراد حمايت مالی و تسليحاتی  می کنند را تحريم خواهد کرد.


طبق اين گزارش،‌ گروه تروریستی داعش پيشتر در فهرست سياه شورای امنيت سازمان ملل متحد قرار داشته است.


در اين قطعنامه که پيش نويس آن را بريتانيا تهيه کرده  اتخاد تدابيری برای قطع منابع مالی و جلوگيری از پيوستن افراد خارجی به اين گروه ها خواستار شده است.


شورای امنیت سازمان ملل متحد در این قطعنامه همچنين خواستار خلع سلاح و انحلال فوری گروه داعش درعراق و سوريه، جبهه النصره در سوريه و گروه های ديگر مرتبط با القاعده شده و  دولتها، نهادها و اشخاصی هم که به گروه های جهادی کمک يا با‌ آنها معامله کنند تحريم می شوند.


العدنانی شهروند عراق است و از او  به عنوان يکی از بانفوذترين افراد گروه داعش و نزديکترین فرد به ابوبکر البغدادی رهبر  این گروه یاد شده است. شورای امنیت همچنین سعید عارف، یک افسر الجزایری که به جبهه النصره پیوسته را مورد تحریم قرار داده است.