رقابت دو قطب اقتصادی امریکای لاتین برای تسخیر بازار روسیه پس از تحریم اروپا

آرژانتین,روسیه

تهران ؛ ایرنا - برزیل و آرژانتین عرضه کننده مهم مواد غذایی در جهان ،برای افزایش صادرات به روسیه که ماه گذشته واردات بسیاری از محصولات غربی را در واکنش به تحریم های اعمال شده بر سر اتهام مداخله اوکراین ممنوع کرده؛ تلاش گسترده ای را آغاز کرده اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از بوینوس آیرس ، اشتیاق آرژانتین به تجارت با روسیه شانس مسکو را برای پرکردن هرگونه شکاف ناشی از ممنوعیت واردات محصولات غذایی شرکتهای اتحادیه اروپا را بهبود خواهد بخشید و احتمال کمبود مواد غذایی در این کشور را کاهش خواهد داد.

برزیل، همسایه آرژانتین پیش از این سریعا وارد میدان شده است. حدود 90 مجتمع گوشت جدید آن کشور صادرات خود به روسیه را به طور شتابزده تصویب کردند و برزیل کار خود را برای افزایش فروش ذرت و سویا به خریداران روس را آغاز کرد.

سرویس خبری دولتی آرژانتین ( تلام ) گزارش داد که در این راستا ملاقاتهایی در روزهای سه شنبه و چهارشنبه آینده در مسکو ˈ با هدف صریح امضای سریع قراردادهای صادراتی ˈ برگزار خواهد شد .

میگوئل پائولون رئیس اتاق صنعت لبنیات آرژانتین به تلام گفت : در صورت رویکرد روسیه به سومین اقتصاد بزرگ امریکای لاتین پس از تحریم محصولات لبنیات امریکا و اتحادیه اروپا ، میزان صادرات این محصولات به تنهایی می تواند تا 20 درصد افزایش یابد.

مسکو به تلافی تحریم های اعمال شده بر سر بجران اوکراین ، واردات مواد غذایی از امریکا ، اتحادیه اروپا ، استرالیا و نروژ را ممنوع کرده است .

دانیل فونس ده ریوخا رییس اتاق صنعت غذایی آرژانتین به تلام گفت :ˈ این یک فرصت شایان است که ما باید از آن بهره برداری کنیم .ˈ

افزایش در آمد صادرات می تواند به آرژانتین در تثبیت ذخایر بانک مرکزی که طی سال گذشته با بیش از پنج درصد کاهش به 968/28 میلیارد دلار رسیده کمک کند.

این ماموریت تجاری زمانی صورت می گیرد که روابط واشنگتن و بوینوس آیرس بر سر مسائل مالی و پولی دستخوش تنش شده است.

مترجمام 1403 ** 1917
کد N446285