در گفت‌وگو با ایسنا

یک مسوول سفارت ایران: پیکر دکتر هیئت به خواست خانواده‌اش در باکو دفن می‌شود

مسوول رسانه‌یی سفارت ایران در جمهوری آدربابجان با اشاره به مرگ یک پزشک ایرانی مقیم باکو گفت:‌ دکتر هیئت بر اساس تصمیم خانواده‌اش در باکو دفن خواهد شد.

سیدمحمد آیت‌اللهی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان این که وی از پزشکان و جراحان مجرب قلب ایران بود که در سال 1341 برای اولین بار توانست در ایران عمل جراحی قلب باز را انجام دهد افزود: او سپس در سال 1347 اولین عمل پیوند قلب را در تهران با موفقیت به انجام رساند.

او با اشاره به این که این پزشک ایرانی، سال‌ها نماینده ایران در انجمن بین‌المللی جراحی و عضو آکادمی جراحی پاریس بود، افزود: مرحوم هیئت در دوران حیات خود بیش از 25 مقاله و سخنرانی در کنگره‌های بین‌المللی جراحی به زبان‌های فرانسه و انگلیسی داشته و از مفاخر پزشکی جهان است.

آیت‌اللهی در مورد محل دفن دکتر هیئت نیز گفت: بسیار علاقمند بودیم در اجرای وصیت‌نامه‌ای که هیئت در اختیار سفارت قرار داده بودند، ایشان با تجلیل و در پی یک تشییع باشکوه در محل ابن بابویه در تهران دفن شوند، اما اینک که خانواده محترم دکتر هیئت، تصمیم به دفن ایشان در باکو گرفته‌اند، به این تصمیم احترام می‌گذاریم.

وی با اشاره به دوستی پایدار و اشتراکات ایران و جمهوری آذربایجان افزود: دکتر هیئت مورد احترام مردم دو کشور بوده و لازم می‌دانیم از مسوولان جمهوری آذربایجان به دلیل فراهم کردن شرایط مساعد برای برگزاری مراسم تشییع شایسته، تشکر کنیم.

قرار است این پزشک ایرانی در باکو دفن شود. وی مقیم باکو بود اما به طور مستمر به ایران سفر می‌کرد.

انتهای پیام

کد N446083