دبیر کل حزب‌الله لبنان:

اگر جنگ القصیر نبود گروه‌های مسلح وارد هرمل می‌شدند

سیاسی

دبیر کل حزب‌الله لبنان گفت: کاملا مشخص است که تروریست‌هایی که از سراسر جهان به منطقه آمده‌اند، از چه مرزهایی داخل شده وچه کسانی تسهیلات و سلاح و امکانات در اختیارشان قرار داده‌اند.

  • دبیر کل حزب الله لبنان با اشاره به پیروزی مقاومت بر تروریست‌ها در القصیر و القلمون سوریه، گفت: اگر حزب‌الله در آنجا با تروریست‌ها نمی‌جنگید، هم اکنون بیروت و سواحل آن صحنه نبرد و درگیری با آنها بود.

به گزارش ایلنا به نقل از العالم، سید «حسن نصرالله» دبیر کل حزب‌الله لبنان در گفت‌وگو با روزنامه «الاخبار» لبنان با بیان اینکه شکست ایدئولوژی داعش امکان‌پذیر است، اما به جدیت نیاز دارد، افزود: برخی از دولت‌ها می‌دانند چه چیزی را تربیت کرده‌اند، به همین علت الان داعش را بزرگ‌ترین و مهم‌ترین خطر می‌دانند؛ چرا که می‌دانند داعش چه چیزهایی در اختیار دارد.

وی به ترس واقعی نسبت به داعش در داخل رژیم‌های خلیج‌فارس بویژه عربستان سعودی اشاره و تصریح کرد این تفکر ده‌ها سال در این منطقه به مردم تلقین می‌شد و در مدارس و مراکز آموزشی به آنها القا می‌شد.

دبیرکل حزب‌الله افزود: ما در القصیر و قلمون و دیگر جاها با ارتش آزاد و صاحبان دیدگاه‌های لائیک یا لیبرال وارد جنگ نشدیم، بلکه با این تفکر مبارزه کرده و آنها را شکست دادیم. البته همه باید موضعی درست اتخاذ کرده و هوشیار باشند.

نصرالله با تاکید بر امکان شکست دادن داعش گفت: نگرش مردم لبنان به ویژه پس از حوادث عرسال تغییر کرده اما سیاستمداران (لبنانی) آخرین گروهی هستند که امکان دارد ذائقه‌شان عوض شود چراکه پای منافع برخی شخصیت‌های سیاسی (لبنانی) در ادامه درگیری‌های این منطقه درگیر است.

وی در این گفت‌وگو که بخش اول آن روز پنجشنبه منتشر شد، افزود: کاملا مشخص است که تروریست‌هایی که از سراسر جهان به منطقه آمده‌اند، از چه مرزهایی داخل شده وچه کسانی تسهیلات و سلاح و امکانات در اختیارشان قرار داده‌اند.

به گفته دبیرکل حزب الله، این ماری است که خود آمریکا، ترک‌ها و کشورهای خلیج‌فارس به وجود آورده و بزرگ کرده‌اند که هم اکنون خودشان را نیش می زند، بنابراین هر کس تصور کند که می تواند این بازی را اداره و کنترل کند، دچار توهم شده است.

وی در بخش دیگری از گفت‌وگو با روزنامه الاخبار با اشاره به ایجاد تشکل مردمی در منطقه اشغالی جولان سوریه و اجرای عملیات در آنجا علیه نیروهای اشغالگرصهیونیست، گفت: درگیری‌های سوریه مسئولیت مقاومت را در هر درگیری با دشمن صهیونیستی دوچندان کرده است.

سیدحسن نصرالله اظهار کرد: هر جا که بحث دفاع از محور مقاومت مطرح باشد ما هم آنجا حضور داریم و نبرد آینده ما با اسرائیل نبردی متفاوت از سوریه خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه لبنان در قلب معرکه‌ای قرار دارد که نتیجه آن آینده مشرق عربی را تعیین خواهد کرد، ادامه داد که این جنگی است که می‌خواست سوریه را از یک محور به محور دیگر منتقل کند، اما چهره جدید آن دیگر تنها برای سوریه خطر محسوب نمی‌شود. اگر در القلمون و القصیر سوریه مقاومت نمی‌گردیم داعش اکنون در بیروت بود.

دبیرکل حزب الله لبنان افزود که حمایت مالی، تسلیحاتی، رهبری و همچنین دخالت برخی از گروه‌های لبنانی در سوریه همچنان ادامه دارد.

سید حسن نصر الله خاطرنشان کرد: احساس خطر بیشتر شده است و مردم از جنگ ما علیه تکفیری‌ها بیشتر حمایت می‌کنند و همگان باید برای دفاع از مسلمانان، مسیحیان و اقلیت‌های دینی جزئی از این نبرد باشند و هر جا که بحث دفاع از محور مقاومت مطرح باشد ما هم آنجا حضور داریم.

دبیرکل حزب الله لبنان افزود: ترکیه و قطر از داعش حمایت می‌کنند و من قبول دارم که عربستان از داعش هراس دارد.

وی بار دیگر تاکید کرد که حضور مقاومت لبنان در سوریه در درجه اول دفاع از لبنان و مقاومت لبنان و تمامی لبنانی‌ها بدون استثنا به شمار می‌رود. حوادث اخیر عرسال نشان دهنده این دیدگاه بود؛ چرا که منطقه عرسال شامل ده‌ها کیلومتر و محیط پیرامونی آن از سوی گروه‌های مسلح سوری تحت اشغال قرار گرفت.

دبیرکل حزب‌الله ادامه داد که این عده اردوگاه‌های آموزش و اتاق‌های عملیات و بیمارستان‌های میدانی و پادگان‌ها و تجمعاتی را در داخل لبنان ایجاد کرده بودند، سابقه این اقدامات نیز حتی به زمان قبل از حضور حزب‌الله در سوریه باز می‌گردد.

نصرالله تاکید کرد که این موضوع جنگ پیش‌دستانه نیست، چرا که منطقه القصیر در مرزهای لبنان قرار دارد و چیزی که قطعی است، اینکه اگر جنگ القصیر نبود، گروه‌های مسلح خیلی زود وارد هرمل لبنان و بقاع شمالی این کشور می‌شدند.

نصرالله ادامه داد که مهم ترین موضوع این است که الان خطر همه را تهدید می‌کند. ما سه سال قبل از خطری خبر دادیم که امروز همه از آن سخن می گویند، حتی دشمنان نیز اقرار می‌کنند که اتفاقات منطقه دولت‌ها و ملت ها و تمام منطقه را تهدید می کند و منافع دولت‌های بزرگ در جهان را نیز به مخاطره می اندازد.

وی ابراز عقیده کرد که بر تمام کسانی که می توانند بخشی از این معرکه دفاع از لبنان، سوریه، عراق، فلسطین، منطقه و آرمان فلسطین باشند، واجب است که وارد عمل شوند و از مسلمانان و مسیحیان و اقلیت های دینی حمایت کنند.

نصرالله تصریح کرد که خطر بسیار بزرگی منطقه را تهدید می‌کند که جنایت‌های زیادی را انجام می‌دهد، این گروه هیچ قاعده و قانونی ندارند از لحاظ فکری و اخلاقی و شرعی و انسانی هیچ حد و مرزی برای خود نمی‌شناسند.

دبیر کل حزب الله لبنان افزود: این‌ها عده‌ای وحشی هستند که مهار آن‌ها در منطقه از دست رفته است، آیا اگر کسی پیدا شود که با این وحشی‌ها بجنگد و آنها را از دریدن ملت‌های منطقه و دولت های آن بازدارد، باید قدردانی شود یا مورد مواخذه قرار گیرد.

وی هشدار داد که خطر داعش سنی و شیعه و مسلمان و مسیحی یا دروزی و ایزدی و عرب و کرد نمی‌شناسد، این یک جریان وحشی است که رشد کرده و بزرگ شده است، امکانات و نفرات موجود در اختیار داعش الان زیاد است و این باعث نگرانی همه شده است. همه باید نسبت به این خطر نگران باشند.

وی در مورد بازگشت سعد حریری، نخست وزیر اسبق لبنان به این کشور گفت که این بازگشت می‌تواند نشانه ای از این موضوع باشد که عربستان سعودی درک کرده که باید سران اعتدالگرای منطقه در مقابل تروریست‌ها بایستند.

دبیرکل حزب الله لبنان با اشاره به اینکه طرفداران دیدگاه های تکفیری زمینه خوبی برای گسترش داعش هستند، تاکید کرد که این بستر در اردن و عربستان سعودی و کویت و دولت‌های خلیج‌فارس وجود دارد، اگر دولت‌هایی اعتقاد داشته باشند که می‌توانند به این گروه کمک کنند، باید بدانند که وقتی که نوبت به خود آنها رسید، داعش به آنها رحم نخواهد کرد.

وی تصریح کرد که حزب‌الله اگر کمک یا مساعدتی را در یکی از عرصه‌ها آغاز می کند، انگیزه‌های طایفه ای ندارد، بلکه این کمک برگرفته از معرکه امت و پروژه امت اسلام و منافع دولت‌ها و ملت‌هاست.

وی توصیف مقاومت به عنوان یک جریان شیعی را رد و تاکید کرد که مقاومت، لبنانی و ملی و برای تمام لبنانی‌هاست. ما از همان ابتدا تاکید داشتیم که بگوییم حضور ما در سوریه بر اساس فرقه گرایی نبوده و ما مقاومت عراق را نیز خارج از مبانی طایفه‌ای کمک کردیم. ما همچنین به حماس و سایر گروه‌های مقاومت فلسطین نیز خارج از این مبانی کمک کردیم، چرا که آن‌ها سنی هستند.

دبیرکل حزب الله گفت: « برخی سعی دارند همواره سهم ما در آرمان فلسطین را نادیده بگیرند تا ما را جریانی فرقه‌گرا و مذهبی معرفی کنند. اما ما می‌گوییم که در عرصه هستیم و هر موقع که برای ما میسر بود، اقدام لازم را انجام خواهیم داد.»

کد N445878