کره‌شمالی لغو تحریم‌های کره‌جنوبی و مانور مشترکش با آمریکا را خواستار شد

دولت کره شمالی از کره جنوبی خواست در جهت بهبود روابط دو کره، تحریم‌های اقتصادی علیه این کشور را بردارد و مانورهای نظامی برنامه ریزی شده با آمریکا را نیز لغو کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری شینهوا، کمیته‌ اتحاد مجدد صلح آمیز سرزمین پدری کره شمالی در بیانیه‌ای اعلام کرد، پیونگ یانگ تمایل دارد تا در فرصتی که در 15 اوت، روز استقلال ایجاد می‌شود، برای آغاز سرفصل‌ جدیدی در روابط بین دو کره استفاده کند.

15 اوت، شصت و نهمین سالگرد استقلال کره از حکومت استعماری ژاپن است.

در این بیانیه، تاکید شده است کره‌جنوبی سیاست‌هایش را در قبال کره شمالی تغییر دهد. همچنین دولت پیونگ یانگ درخواست کرده تا کره جنوبی نیروهای آمریکایی‌ را از شبه جزیره کره و در جهت پایان دادن به همکاری با قدرتهای خارجی، خارج کند. این دولت همچنین از سئول خواسته تا توافقنامه بین دو کره را اجرا کند و به فعالیتهای خصمانه‌ای چون مانورهای نظامی مشترک با آمریکا و تحریم‌ها علیه پیونگ یانگ خاتمه دهد.

این بیانیه به عنوان بخشی از تلاشهای دولت کره شمالی برای روشنی مواضعش در روابط بین دو کره و پیش از پاسخ این دولت به پیشنهاد دولت کره جنوبی برای گفت و گو در سطح مقامات ارشد منتشر شده است.

این کمیته دولت کره شمالی هم چنین خواسته تا دو کره به فعالیتهای خصمانه خود پایان داده و فعالیتهای واقع گرایانه‌ای برای حذف موانع این مصالحه و اتحاد مجدد انجام دهند.

این کمیته بر حذف تحریم‌های 24 مه تاکید و اعلام کرد: مقامات کره جنوبی باید سریعا این تحریم‌های ناحق را که امکان مبادلات و همکاری بین دو کره را از بین برده است، بردارند.

تحریم‌های 24 مه توسط دولت سئول در سال 2010 و در پی غرق شدن ناوچه «چئونان» متعلق به کره جنوبی در نزدیکی مرز دریایی غربی با کره شمالی اعمال شد که در پی آن تمام مبادلات بین دو کره بجز کارخانه مشترک در کائسونگ ممنوع شد.

تیم تحقیقاتی چند ملیتی تحت رهبری کره جنوبی اعلام کرد مقصر غرق شدن این ناوچه حمله اژدرهای کره شمالی بوده است، اما دولت کره شمالی مکررا هرگونه دخالت در این حادثه را رد می‌کند.

این کمیته در بیانیه خود با اعلام اینکه پایان دادن به وضع غیر عادی در شبه جزیره کره باید از اتمام نقش آمریکا در کره جنوبی آغاز شود، از کره جنوبی خواسته تا مانور مشترک با آمریکا را که برای این ماه برنامه ریزی شده، لغو کند.

انتهای پیام

کد N445629