استقبال بین‌المللی از تصمیم مالکی برای کناره گیری از قدرت

عراق,نوري المالكي

در پی اعلام کناره گیری مالکی از قدرت، این اقدام نخست وزیر پیشین عراق با استقبال جامعه جهانی روبرو شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از شبکه روسیه الیوم، بان کی مون دبیر کل سازمان ملل با استقبال از تصمیم نوری مالکی برای کناره گیری از قدرت این اقدام را تصمیمی سازنده در تحولات جاری در عراق خواند.

بان کی مون همچنین خواستار تشکیل سریع دولتی کارآمد با مشارکت تمام گروه‌های عراقی شد.

لحظاتی پس از کناره گیری مالکی، سوزان رایس، مشاور امنیت ملی آمریکا نیز با استقبال از این تصمیم گفت: امروز عراقی‌ها گام مهم دیگری را در راستای اتحاد در کشور خود برداشتند. ما از تصمیم مالکی برای حمایت از نخست وزیری حیدر العبادی استقبال می‌کنیم.

وی تصمیم مالکی را اقدامی امیدوار کننده خواند و تاکید کرد که واشنگتن به همکاری و همپیمانی خود با عراق ادامه خواهد داد.

در همین راستا نیکولای ملادینف، فرستاده سازمان ملل به عراق نیز با تاریخی خواندن اقدام مالکی گفت: تصمیم مالکی در کناره‌گیری از قدرت نشان داد که او مرد سیاست است و نشان می‌دهد که نخست وزیر پیشین به قانون اساسی و روند دموکراسی عراق پایبند است.

شورای امنیت نیز با استقبال از تعیین حیدر العبادی به عنوان نخست وزیر جدید عراق از وی خواست تا هرچه سریعتر دولت جدید این کشور را تشکیل دهد.

کناره گیری مالکی از قدرت پیشتر از سوی بیشتر کشورهای جهان از جمله آمریکا،‌ انگلیس، فرانسه و مجامع بین المللی همانند شورای امنیت خواسته شده بود و مالکی شب پنج شنبه با اعلام کناره گیری از قدرت راه را برای تشکیل دولت جدید باز کرد.

انتهای پیام

کد N445480