مهم ترین مصوبات دولت ؛ از آیین نامه چگونگی ایجاد مناطق ویژه اقتصادی تا دستورالعمل اجرایی حمایت غذایی

خرداد, دولت یازدهم

هیات دولت در خردادماه سال جاری 10 مصوبه برای ارتقای مدیریت کشور و وضعیت رفاهی و معیشتی مردم داشت که به موجب آن حقوقی یا تکلیفی را بر عهده برخی دستگاه ها و شهروندان گذاشته است.

گروه اخبار سیاسی ایرنا در راستای ارتقای سطح آگاهی مردم از فعالیت ها و برنامه های دولت یازدهم هر ماه به تبیین دقیق مصوبات هیات وزیران و حقوق و تکالیفی که بر اساس آنها متوجه جامعه یا بخش هایی از آن می شود، می پردازد.

در این گزارش مروری بر مهم ترین مصوبات دولت تدبیر و امید در خرداد ماه سال جاری خواهیم داشت که به شرح زیر است:


** انتخاب استاندار البرز


++ تاریخ طرح در هیات دولت : 4/3/1393، شماره :24524/ت 50641 ه‍


هیات وزیران در جلسه مورخ 4/3/1393، آقای سید حمید طهایی را به عنوان استاندار البرز تعیین کرد.
** صدور مجوز سرمایه گذاری به سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران


++تاریخ طرح در هیات دولت :7/3/1393، شماره :26704/ت 50039 ه‍


در تبصره (4) قانون اصلاح قانون اجرای سیاست های کلی اصل(44) قانون اساسی- مصوب 1389-، ترتیبات سرمایه گذاری دولت در زمینه حوزه های نوین با فناوری پیشرفته از طریق سازمان های توسعه ای مشخص شده که به موجب آن، سازمان های توسعه ای مجازند منابع داخلی خود را با اولویت به صورت وجوه اداره شده نزد بانک های توسعه ای دولتی برای اعطای تسهیلات یا کمک به طرح های مصوب در حوزه های نوین با فناوری پیشرفته به بخش های غیردولتی اختصاص دهند. همچنین این سازمان ها می توانند تا سقف 49 درصد با بخش های غیردولتی به صورت مشترک در حوزه های نوین با فناوری پیشرفته سرمایه گذاری نمایند و حداکثر ظرف سه سال پس از بهره برداری، سهام یا قدرالسهم خود را مطابق مقررات این قانون(پس از تصویب هیات وزیران) واگذار کنند.


در این راستا، وزارت صنعت، معدن و تجارت پیشنهاد کرده درچارچوب تبصره (4) یادشده، مجوز لازم برای سرمایه گذاری سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران تا سقف 49 درصد جهت مشارکت با بخش غیردولتی در طرح های تولید باکتری پروبیوتیک (مکمل غذایی دام و طیور) و تولید ترمز ضد قفل صادر شود.
** آیین نامه چگونگی ایجاد مناطق ویژه اقتصادی


++ تاریخ طرح در هیات دولت :11/3/1393، شماره :26731/ت 50411 ه‍


وزیران عضو شورای هماهنگی مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی در جلسه 20/12/1392 آیین نامه چگونگی ایجاد مناطق ویژه اقتصادی را تصویب کردند.


در این آیین نامه مراحل و تشریفات بررسی هر منطقه شامل ارایه طرح توجیهی به دبیرخانه، ارایه موافقت مراجع ذیربط، بررسی مدارک، ارایه گزارش نهایی ارزیابی به دبیر شورا و در نهایت طرح ایجاد منطقه در شورا حسب تصمیم دبیر شورا تعیین شده است.


همچنین در این مصوبه، سازمان مسوول پیشنهادی ملزم به ارایه تعهداتی از جمله ارایه گزارش توجیهی، تهیه طرح جامع منطقه ظرف یک سال، ارایه اسناد مالی معتبر دال بر توانمندی مالی متقاضی شده است.
** تلقی کردن سود و کارمزد پرداختی واحدهای تولیدی به موسسات مالی و اعتباری غیر بانکی که به موجب قانون خاص و یا با مجوز بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران فعالیت می کنند به عنوان هزینه قابل قبول مالیاتی


++ تاریخ ابلاغ هیات دولت :18/3/1393 ، شماره : 28610/ت50343 ه‍


قانون گذار در بند (18) ماده (148) اصلاحیه قانون مالیات های مستقیم - مصوب 1380- سود و کارمزدی که برای انجام دادن عملیات موسسه به بانک ها، صندوق تعاون و همچنین مؤسسات اعتباری غیر بانکی مجاز پرداخت شده یا تخصیص یافته باشد، بعنوان هزینه قابل قبود مالیاتی تلقی نموده است . ولیکن تصیم نامه های شماره 262655/ت48877ن تاریخ 28/12/1391 و شماره 73848/ت48222ن مورخ 19/4/1391به گونه ای صادر شده بود که برخی از موسسات غیر مجاز را نیز مشمول می کرد.


براین اساس با توجه به ظرفیتهای موجود در بند (18) ماده (148) اصلاحیه قانون مالیات های مستقیم مصوب 1380 تصمیم نامه های یادشده لغو شد.
** مجوز امضای پروتکل اصلاحی موافقتنامه تاسیس دالان حمل و نقل بین ایران، عمان، قطر، ترکمنستان و ازبکستان


++تاریخ طرح در هیات دولت : 18/3/1393، شماره :28638/ت 50451 ه‍


هیات وزیران در جلسه 11/3/1393 به وزارت امور خارجه اجازه داد تا با هماهنگی معاونت حقوقی رییس جمهوری و وزارت راه و شهرسازی نسبت به مذاکره، پاراف و امضای موقت پروتکل اصلاحی موافقتنامه تأسیس دالان حمل و نقل و گذر بین المللی بین دولت های جمهوری اسلامی ایران، عمان، قطر، ترکمنستان و ازبکستان اقدام و مراحل قانونی را تا تصویب نهایی پیگیری کند.
** آیین نامه معاینه و معافیت پزشکی مشمولین خدمت وظیفه عمومی


++تاریخ طرح در هیات دولت : 24/3/1393، شماره :31152/ت 49519 ه‍


وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در راستای اجرای تکلیف قانونی تبصره (1) ماده (28) قانون اصلاح موادی از قانون خدمت وظیفه عمومی مصوب 1390، آیین نامه معاینه و معافیت پزشکی مشمول خدمت وظیفه عمومی شامل نحوه طبقه‏بندی مشمولین و طرز معاینه و ضوابط معافیت پزشکی آنان براساس مقاطع تحصیلی مشمولین، پس از کسب نظر وزارتخانه‏های کشور و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و تایید ستادکل نیروهای مسلح، پیش نویس آیین نامه معاینه و معافیت پزشکی مشمول خدمت وظیفه عمومی را برای طی مراحل قانونی تصویب ارایه کرد که در هیات وزیران تایید و به تصویب رسید.


لزوم طبقه بندی مشمولان از نظر توان و سلامتی جسمی و روانی و دسته بندی آنها در قالب گروه های چهارگانه حسب مقاطع تحصیلی آنها، تعیین و قالب بندی شوراهای پزشکی شهرستان، استان و سازمان برای رسیدگی دقیق به وضعیت بیماری مشمولان متقاضی استفاده از معافیت پزشکی، تعیین وضعیت و نحوه بهره مندی کارکنان وظیفه ای که حین خدمت دچار نقص عضو یا بیماری های غیرقابل علاج می شوند، از معافیت پزشکی دلایل اصلی تدوین این آیین نامه است.


در آیین نامه یادشده، تقسیم مشمولان نظام وظیفه عمومی از نظر توان و سلامت جسمی و روانی به چهار دسته سالم، دارای بیماری یا نقص عضو جزیی، دچار عدم رشد یا بیماری های جسمی یا روانی درمان پذیر و دچار نقص عضو یا اختلال روانی غیرقابل درمان تقسیم بندی شده اند.


تمامی مشمولان به هنگام معرفی برای اعزام، باید از نظر سلامت جسمی و روانی توسط یک پزشک که در این آیین نامه اصطلاحا پزشک اول نامیده می شود، مورد معاینه قرار گیرند. درخصوص معافیت پزشکی مشمولانی که به تحصیل اشتغال دارند، رسیدگی به وضعیت آنان پس از فراغت از تحصیل یا ترک تحصیل آنها صورت می پذیرد.


همچنین درخصوص کارکنان وظیفه ای که در حین خدمت دوره ضرورت، مبتلا به بیماری یا نقص عضو شوند، چنانچه پس از اتمام مدت معالجه که کمتر از شش ماه نباشد، طبق نظر شورای نیرو قادر به ادامه خدمت نباشند، از ادامه خدمت ضرورت معاف می شوند.


درباره مشمولان پزشک اعم از پزشکان عمومی، دندانپزشکان و پزشکان متخصص نیز این گروه، فقط در صورتی معاف دایم از خدمت دوره ضرروت شناخته می شوند که بر اساس ضوابط این آیین‏نامه و پیوست آن، به تشخیص شوراها و شورای نیرو، قادر به اشتغال به حرفه طبابت در نیروهای مسلح نباشند.
** دستورالعمل اجرایی حمایت غذایی


++تاریخ طرح در هیات دولت : 24/3/1393 ، شماره مصوبه : 31136 /ت 50539 ه‍


براساس تبصره (21) قانون بودجه سال 1393 کل کشور، در اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها به دولت اجازه داده شده است تا از محل منابع مالی حاصل از اصلاح قیمت کالا ها و خدمات ، منابع یارانه ای آن را با استفاده از انواع روش های پرداخت نقدی و غیر نقدی و خدمات بیمه ای بین خانوارهای هدف و نیازمند توزیع کند.


در این راستا هیات وزیران در جلسه 11/3/1393 دستور العمل اجرایی حمایت غذایی را تصویب کرد. براساس این دستورالعمل بسته حمایت غذایی در سال 1393، به مستمری بگیران و پشت نوبتی های سازمان های حمایتی همچون کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی که حایز شرایط برای دریافت بسته حمایت غذایی تشخیص داده شوند تعلق خواهد گرفت.


اقلام بسته حمایت غذایی برای مرحله اول اجرای طرح شامل گوشت قرمز، گوشت مرغ، تخم مرغ، برنج، ماکارونی، حبوبات، لبنیات، روغن مایع، رب و خرما است.


ضمن این که دریافت کنندگان بسته حمایت غذایی می توانند به جای دریافت کالا، با کسر 20 درصد از ارزش ریالی بسته حمایت غذایی، پول نقد دریافت کنند و اعتبار کارت های بانکی به گونه ای تعریف خواهد شد که محدودیتی برای مشمولان در انتخاب فروشگاه توزیع کننده مجاز وجود نداشته باشد.


محدوده زمانی دریافت بسته حمایت غذایی، حداکثر چهار ماه پس از اعلام هر مرحله می باشد.


اعتبار ریالی بسته حمایت غذایی در نظر گرفته شده برای خانوار تک نفره در هر مرحله از توزیع ،


300 هزار ریال و خانوار دو نفره 600 هزار ریال و خانوارهای بیش از دو نفر، به ازای هر نفر اضافی 100 هزار ریال و در هر خانوار حداکثر یک میلیون و 200 هزار ریال است.


در راستای اجرای سیاست دولت در توزیع شیر رایگان در مدارس، در طول سال تحصیلی 1394-1393 برای دانش آموزان مقطع ابتدایی و دوره اول متوسطه ، حداقل 70 نوبت شیر اعتبار لازم نیز پیش بینی شده است.
** پرداخت تسهیلات به آسیب دیدگان برای جبران خسارت ناشی از وقوع سیل در استان گلستان و مازندران


++تاریخ طرح در هیات دولت : 27/3/1393 ، شماره مصوبه : 32835 /ت 50685 ه‍‍


معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی با توجه به وقوع سیل در استان گلستان و مازندران و وارد شدن خسارت به ابنیه و تاسیسات زیر بنایی استان های مذکور برای حل فوری مشکلات منطقه آسیب دیده خواستار پرداخت تسهیلات به آسیب دیدگان برای جبران بخشی از خسارات وارده به بخش مسکن شهری و روستایی، بخش کشاورزی و دامداری شده است.


بدین منظور هیات وزیران در جلسه 21/3/1393 مصوب کرد تا تسهیلات بانکی ارزان قیمت توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از طریق بانک عامل برای تعمیر و بازسازی اماکن شهری و روستایی و همچنین تامین لوازم خانگی و معیشتی و جبران خسارات بخش کشاورزی و دامداری در اختیار خسارت دیدگان قرار گیرد.


همچنین مقرر شد تا اعتبار و تسهیلات لازم در اختیار استانداری گلستان قرار گیرد تا با رعایت قوانین و مقررات نسبت به بازسازی معابر خسارت دیده روستایی، بازسازی تاسیسات آب و فاضلاب شهری و روستایی ، هزینه های امداد و نجات و اقدامات اضطراری اقدام کند.


بر اساس بند پنجم این مصوبه مقرر شد تا معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور با همکاری استانداری گلستان و دستگاه های اجرایی مربوط راهکار اجرایی و عملیاتی مناسب برای آزادسازی حریم، لایروبی و ساماندهی رودخانه های استان، توسعه درختکاری و پوشش گیاهی در ارتفاعات و جابه جایی واحدهای مسکونی حریم رودخانه ها و زیرساخت های حمل و نقل و راه های استان و اجرای عملیات آبخیزداری، تجهیز و نوسازی اراضی سنتی کشاورزی و تأسیسات خسارت دیده را از محل بودجه عمومی و تسهیلات بانکی به هیات وزیران ارایه کند.
** اصلاح آیین نامه اجرایی ماده (184) قانون برنامه پنجساله پنجم


++تاریخ طرح در هیات دولت : 27/3/1393 ، شماره مصوبه : 32837 /ت 50686 ه‍


هیات وزیران در جلسه 18/3/1393 آیین نامه اجرایی ماده (184) قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران را اصلاح کرد.


این اصلاحیه شامل این نکات بود: تغییر مسئول تعیین عناوین برنامه ها و طرح های توسعه ای در سطوح ملی، منطقه ای و موضوعی از شورای عالی به شورای هماهنگی، تشکیل کارگروه ملی مسئول ارزیابی راهبردی محیطی طرح ها و برنامه های توسعه ملی – موضوعی با ریاست سازمان حفاظت محیط زیست و شرکت نمایندگان دستگاه های عضو شورای عالی، اضافه شدن نمایندگان معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور (رییس امور آمایش و توسعه منطقه ای)، وزارت کشور، سازمان حفاظت محیط زیست به ترکیب شورای هماهنگی، الحاق ماده (10) مبنی بر اینکه نتایج حاصل از ارزیابی راهبردی محیطی برای دستگاه های اجرایی ذی ربط لازم الاجرا است.
** پرداخت تسهیلات به آسیب دیدگان برای جبران خسارت ناشی از وقوع سیل استان گلستان


++تاریخ طرح در هیات دولت : 27/3/1393 ، شماره مصوبه : 32836 /ت 50685 ه‍


وزارت کشور با توجه به وقوع سیل در استان گلستان و وارد شدن خسارت به ابنیه و تاسیسات زیر بنایی استان برای حل فوری مشکلات منطقه آسیب دیده خواستار پرداخت تسهیلات به آسیب دیدگان برای جبران بخشی از خسارات وارده به بخش مسکن شهری و روستایی ، بخش کشاورزی و دامداری شد.


به این منظور، هیات وزیران در جلسه 21/3/1393 موافقت کرد تا بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از طریق بانک عامل نسبت به ارایه تسهیلات بانکی ارزان قیمت برای تعمیر و بازسازی اماکن شهری و روستایی و همچنین تأمین لوازم خانگی و معیشتی و جبران خسارات بخش کشاورزی و دامداری اقدام کند.


لازم به ذکر است براساس این مصوبه بدهی احتمالی سنوات قبل آسیب دیدگان به بانک ها مانع از دریافت این تسهیلات نخواهد بود.
کد N445216