فرصت یک‌ هفته‌ای برای حل بحران قطر و 3 کشور دیگر عضو شورای همکاری خلیج فارس

عربستان

وزیران خارجه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس فرصت یک هفته‌ای را برای حل بحران میان قطر و سه کشور دیگر عضو شورا تعیین کردند، در حالی که موج خشونتی که تمام منطقه را در بر گرفته بررسی و بر ضرورت همکاری برای توقف خشونت‌ها تاکید کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از سایت اینترنتی ایلاف، وزیران خارجه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس به منظور گفت‌وگو درخصوص رویدادهای منطقه در جده گرد هم آمدند.

وزرای خارجه این کشورها بر اهمیت افزایش تلاش‌ها برای توقف کشتار مردم، حمایت از منافع آنان و همچنین مبارزه با گروه‌های تروریستی تندرو آن هم به منظور تحکیم امنیت و ثبات در منطقه تاکید کردند.

این وزیران از سخنان ملک عبدالله بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان درخصوص دعوت به مبارزه با تروریسم و هشدارهای وی نسبت به فتنه‌ای که جهان عرب و اسلام را تهدید می‌کند، استقبال کردند.

وزرای خارجه کشورهای عضو شورا با اعلام انزجار نسبت به حملات و جنایات جنگی و تروریسم بین‌المللی که نیروهای رژیم صهیونیستی در نوار غزه مرتکب شده‌اند این اقدامات را محکوم کردند و هیچ گونه توجیه اسرائیل را در این خصوص نپذیرفتند.

آنان بر ایستادگی کامل در کنار مردم فلسطین و دستیابی به آتش‌بس دائم تاکید کردند.

وزرای خارجه همچنین نقش سازنده مصر را برای دستیابی به توافق آتش‌بس دائمی در غزه و پایان دادن به خشونت‌ها و بازگشت امنیت به منطقه ستودند.

این وزیران اتهامات بی‌اساس رژیم صهیونیستی مبنی بر حمایت کشورهای دیگر از تروریسم را رد و اعلام کردند: این اقدامات تلاش‌هایی مایوس‌کننده است که با هدف معطوف کردن توجهات از جنایات اسرائیل علیه حقوق مردم فلسطین انجام می‌گیرد.

وزرای خارجه کشورهای عضو شورا درخصوص اوضاع عراق نیز از انتخاب فواد معصوم به عنوان رییس جمهور و حیدر العبادی به عنوان نخست وزیر و ماموریتش برای در تشکیل دولت جدید و همچنین انتخاب سلیم الجبوری به عنوان رییس پارلمان استقبال و تاکید کردند که مواضع کشورهای عضو شورای همکاری درخصوص احترام به تمامیت ارضی عراق، رهبری آن و عدم مداخله دیگر طرف‌ها در امور داخلی آن همواره ثابت و پابرجاست.

از سوی دیگر، خالد العطیه، وزیر خارجه قطر اعلام کرد که بحران میان دو طرف پایان یافته است و ما از برادران خود می‌خواهیم که سفرای خود را به دوحه بازگردانند.

پیشتر عربستان، امارات و کویت، قطر را به مداخله در امور کشورشان و بر هم زدن منطقه متهم و سفیران خود را از دوحه خارج کردند.

وزیران خارجه فرصت یک هفته‌ای را برای حل بحران میان قطر و سه کشور عضو شورا تعیین کرده‌اند.

انتهای پیام

کد N444775