تجمع مخالفان پاکستان در لاهور

هزاران معترضی که امروز (پنجشنبه) آماده راهپیمایی به سمت اسلام‌آباد هستند، در شهر لاهور تجمع کرده و به خاطر دستور دادگاه مبنی بر اجازه راهپیمایی صلح‌آمیز و تعهد دولت برای پیروی از این حکم، دلگرم شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری رویترز، دولت اسلام‌آباد تصمیم گرفته تا اعتراضات را به دو دسته تقسیم کند و به حامیان عمران‌خان، رهبر حزب "تحریک انصاف" اجازه انجام راهپیمایی را داده در حالی که حامیان طاهر القدری، روحانی مخالف پاکستانی که هدفش سرنگونی دولت است را از راهپیمایی منع کرده است.

عمران‌ خان و طاهر القدری رسما با یکدیگر متحد نیستند اما هر دو خواستار سرنگونی دولت اسلام‌آباد هستند و آن را به فساد و تقلب انتخاباتی متهم کرده‌اند.

شهید مرسلین، سخنگوی طاهر القدری گفت: ما کسی هستیم که بزرگترین چالش را برای دولت ایجاد می‌کنیم و به همین دلیل است که آنها شدیدا با ما مخالف هستند. پلیس ما و مردمان را که تنها برای حفاظت از خودشان چوب به دست دارند، می‌کشند.

اواخر روز چهارشنبه یکی از دادگاه‌های پاکستان دستور داد به راهپیمایی عمران‌خان و حامیانش مادامی که هیچ اقدام غیرقانونی صورت نگیرد، اجازه برگزاری داده شود و وزیر کشور اسلام‌آباد گفت: دولت به این حکم دادگاه احترام می‌گذارد.

اجازه برگزاری راهپیمایی عمران‌خان نشان می‌دهد که دولت اسلام‌آباد اعتراضات صلح‌آمیز را تحمل کرده و از دستورات دادگاه‌ها که پس از ارتش و دولت، سومین قدرت بزرگ پاکستان محسوب می‌شوند، تبعیت می‌کند.

معترضان در لاهور شعار سر داده، به موسیقی گوش می‌دهند و آماده راه افتادن در این راهپیمایی 370 کیلومتری از لاهور به اسلام‌آباد هستند.

همزمان با آمادگی حامیان عمران‌خان برای راهپیمایی، حامیان القدری که قصد پیوستن به آنها را داشتند در مناطقی در اطراف خانه این روحانی به دنبال استقرار کانتینرها منزوی و محسور شده‌اند.

افرادی که در داخل این محوطه قرار دارند، می‌گویند: آب و مواد غذایی در حال اتمام است و سرویس تلفن نیز در این منطقه قطع شده است.

طاهر القدری متعهد شده تا پایان ماه جاری میلادی دولت نواز شریف، نخست‌وزیر پاکستان را سرنگون کند. حامیان وی بارها با پلیس دچار درگیری‌های کشنده‌ای شده‌اند.

انتهای پیام

کد N444615