یونسی در در نشست علمی مشروطه و اقوام ایرانی:

چرا عده‌ای از کثرت‌ها و تفاوت‌ها می‌ترسند

سیاست داخلی

خداوند اراده کرده که انسان‌ها با یکدیگر متفاوت باشند و این گوناگون بودن انسان‌ها نه تنها بد نیست، بلکه لازم و زیباست.

دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت‌ها گفت: چرا عده‌ای از کثرت‌ها و تعددها می‌ترسند در حالی که خواست و اراده خدا است که گروه‌ها و جوامع انسانی گوناگون باشند. این خلاصه‌ای از جهان‌بینی توحیدی است که همه ادیان بر آن تاکید کردند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن یونسی در نشست علمی مشروطه و اقوام ایرانی که صبح امروز در کتابخانه ملی برگزار شد با اشاره به ضرورت تفاوت‌ها و کثرت گفت: نظام آفرینش بر ضرورت تفاوت‌ها و کثرت‌ها پایه‌گذاری شده است. زن و مرد، شب و روز و همه عالم بر کثرت بنا نهاده شده‌اند و خداوند هیچ موجود تکراری را نیافریده است.


وی تفاوت‌ها و کثرت‌ها را مبتنی بر نگاه توحیدی دانست و اظهار داشت: آیات خدا، نشانه‌ها و علائم خدا، تجلی کمال و جمال خداوند هستند. جهان هر چند متعدد و متکثر است، ولی با یکدیگر هماهنگ، همسو و هم جهت در حرکت و رو به تکامل هستند.
دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت‌ها با بیان اینکه هر چه دقت کنیم در عالم آفرینش ناهماهنگی و بی هدفی وجود ندارد، یادآور شد: جهان یکپارچه با همه گوناگونی‌اش به شکل منظم در حال حرکت است. همین وضعیت نیز در جامعه بشری وجود دارد. هر انسانی خود یک شخصیت مستقل و غیر از دیگری است. با اینکه با یکدیگر شبیه هستند، هر کدام در جای خود نشانه‌ای از نشانه‌های خداهستند.


یونسی با بیان اینکه جوامع انسانی با همه تفاوت‌هایشان نشانه‌های خداوند هستند، تصریح کرد: خداوند اراده کرده که انسان‌ها با یکدیگر متفاوت باشند و این گوناگون بودن انسان‌ها نه تنها بد نیست، بلکه لازم و زیباست.


دستیار ویژه رئیس جمهور با طرح این سوال که چرا عده‌ای از کثرت‌ها و تعددها می‌ترسند در حالی که خواست و اراده خدا است که گروه‌ها و جوامع انسانی گوناگون باشند، خاطرنشان کرد: این یک خلاصه‌ای از جهان‌بینی توحیدی است که همه ادیان بر آن تاکید کردند و بر این اساس باید در جوامع انسانی یک نگاه توحیدی داشته باشیم و صلح وآشتی و دوستی را از اینجا آغاز کنیم.

کد N444517