نشست بررسی نقش اقوام و اقلیت‌های مذهبی در نهضت مشروطه

علی یونسی: تفاوت‌ها باعث رسیدن به کمال می‌شود

ايران,دستیار رییس‌جمهور در امور اقوام و اقلیت‌ها,علي يونسي,اقوام ايران,اقوام ايراني

دستیار رئیس‌جمهور در امور اقلیت‌ها گفت: کشور ایران مانند تمام نظام آفرینش دارای تفاوت‌ها و کثرت‌هاست..

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، حجت الاسلام و المسلمین علی یونسی در نشست «بررسی نقش اقوام و اقلیت‌های مذهبی در نهضت مشروطه» اظهار کرد: نظام آفرینش به صورت تفاوت‌ها و کثرت‌ها پایه گذاری شده است؛ شب و روز و زن و مرد و همه عالم بر این اساس است. خداوند هیچ موجودی را تکراری نیافریده است. با نگاه به آیات توحیدی خداوند نشانه‌ها و علائم این تفاوت‌ها که باعث تجلی کمال و جمال خداوند می‌شود را در می‌یابیم.

وی ادامه داد: تفاوت‌ها باعث رسیدن به کمال می‌شود. جهان پیرامون ما در حال تکامل است. همین وضعیت در جامعه بشری هم وجود دارد. هر انسانی یک شخصیت مستقل است که هر کدام در جای خود به نحو خاصی تکامل پیدا می‌کنند، اما در کل در راستای یکدیگر به تکامل بزرگترین دست می‌یابد.

وی یادآور شد:‌ در آیه‌های از قرآن خداوند می‌فرماید؛ ما شما را به تعداد آفریده‌ایم چرا عده‌ای از این تعدد می‌هراسند؟ خطاب این آیه مسلمانان نیستند، بلکه تمام انسان‌ها مد نظر هستند. جوامع انسانی متفاوت‌اند؛ چون خدا خواسته است. شاید اگر ما بودیم این تعدد را قبول نمی‌کردیم، اما خواست خداوند بر این است. براساس این نگاه است که صلح و آشتی و دوستی آغاز می‌شود.

دستیار رییس‌جمهور در امور اقلیت‌ها با اشاره به تفاوت‌ها در فرهنگ ایرانی گفت: فرهنگ ایرانی به یک فرهنگ خرد و کلان تقسیم بندی می‌شود؛ فرهنگ کلان ارزش‌هایی است که در وجود هر ایرانی وجود دارد وهویت ایرانی را ایجاد می‌کند. هر ایرانی عضو هر قوم و مذهبی که باشد نشانه‌هایی مشترک از آن فرهنگ بزرگ ایرانی در خود دارد.

وی خاطرنشان کرد:‌ خرده فرهنگ‌ها ارزش‌هایی هستند که هویت‌های قومی، ملی و خانوادگی ما را تشکیل می‌دهند. هر ایرانی این دو ارزش را داراست. این‌ها نه تنها در تقابل و تضاد با یکدیگر نیستند بلکه مکمل یکدیگر هم هستند. اما دشمنان ایران همیشه در صدد هستند تااز این تفاوت‌ها وارزش‌های کلان ملی سوءاستفاده کنند. این ارزش‌ها عبارتند از خداپرستی ، و ایران دوستی.

وی افزود: هر ایرانی به خدا و موحد بودنش اعتقاد دارد. ایرانیان هیچ وقت مشرک نبودند . حتی به خاطر این یکتاپرستی و دفاع از آن با یونانیان ورومیان هم جنگیده‌اند. همچنین باید گفت همان‌گونه که فردی فرزند و عزیزان خود را دوست دارد، ایران را نیز دوست دارد. ممکن است شکل و مایه این ارزش‌ها تفاوت داشته باشد، ولی در اصل یکی است.

یونسی اظهار کرد:‌ یکی به عنوان انقلابی در مبارزه با طاغوت شهید می‌شود و یکی در جاده‌های جنگ دفاع مقدس، دیگری با علم و دانش و تحقیقات خود علاقه به ایران را نشان می‌دهد حتی ایرانیان خارج از کشور هم که به هر دلیلی نمی‌توانند در ایران زندگی کنند در وصیت نامه‌های‌شان متذکر می‌شوند که می‌خواهند بعد از مرگ درایران به خاک سپرده شوند .

ادامه دارد...

کد N444467