تاکید کامرون بر مشارکت انگلیس درعملیات بشردوستانه برای کمک به ایزدی های عراقی

عراق,کامرون

لندن - ایرنا - دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس عصر چهارشنبه گفت که بریتانیا در چارچوب یک ماموریت بین المللی بشردوستانه، بدنبال نجات جان آوارگان ایزدی است که در کوه های شمال عراق به دام افتاده اند.

به گزارش ایرنا، کامرون پس از برگزاری نشست اضطراری دولت بریتانیا یا ˈکبریˈ در مورد عراق، گفت: برنامه دقیقی برای انجام ماموریت بین المللی برای نجات ایزدی ها در کوه های شمال عراق در حال آماده شدن است.

وی اضافه کرد: ما به برنامه ای نیاز داریم که بتواند این مردم ( آوارگان ایزدی در شمال عراق) را که در کوه ها به دام افتاده اند، نجات داده و آنها را به محل امنی منتقل نماید. می توانم تایید کنم که طرح های دقیقی در حال آماده شدن است که بریتانیا هم در اجرای آن دارای نقش دارد.

دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس به منظور حضور در نشست اضطراری دولت یا ˈکبریˈ در مورد عراق، به تعطیلاتش در پرتغال زودتر از مقرر پایان داد و صبح روز چهارشنبه به لندن بازگشت.

کامرون همچنین در پاسخ به سووالی درباره تقاضاهای صورت گرفته از وی برای فراخوان پارلمان به منظور بحث درباره بحران شمال عراق، تاکید کرد: این عملیات بشردوستانه است که بریتانیا در آن دخالت دارد، بنابر این فکر نمی کنم نیاز به فراخواندن پارلمان بدین منظور باشد.

کامرون همچنین گفت که بریتانیا به انتقال سلاح برای نیروهای کرد که در حال مقابله با گروه تروریستی داعش هستند، ادامه خواهد داد.

نخست وزیر انگلیس اما تایید نکرد که آیا بالگردهای شنوک اعزام شده به منطقه، برای تخلیه افراد آواره در کوهستان های سنجار استفاده خواهد شد یا نه.

دولت انگلیس طی یک هفته گذشته سه نشست کبری در مورد بحران عراق برگزار کرده که در جریان دومین نشست که روز دوشنبه گذشته بدون حضور کامرون صورت گرفت، ضمن تأکید بر تهدیدات منطقه ای و بین المللی گروه تروریستی داعش، با تسلیح نیروهای کرد و اعزام جنگنده های تورنادو به شمال عراق، موافقت شد.

کامرون در حالی امروز ( چهارشنبه ) ریاست نشست کبری که با حضور مقامات ارشد دولت انگلیس از جمله وزرای امور خارجه و دفاع، مقامات دفتر امور خارجی و آژانس های اطلاعاتی برگزار شد را بر عهده گرفت، که فشارها بر او برای شروع اقدام نظامی بریتانیا علیه گروه داعش بالا گرفته است.

اما سخنگوی نخست وزیر انگلیس پیش از این نشست بار دیگر تاکید کرده بود که تمرکز ما همچنان انجام کمک های بشردوستانه است و شرایط هنوز تغییری نیافته است.

انگلیس تاکنون علاوه بر افزایش ارسال کمک های امدادی به شمال عراق از طریق پرتاب از هواپیماهای نیروی هوایی اش، اعزام هواپیماهای جنگنده تورنادو و تعدادی بالگردهای شنوک به شمال عراق را نیز در دستور کار قرار داده است.

منابع انگلیسی روز سه شنبه گفتند که سه فروند هواپیمای جنگنده پیشرفته تورنادو، به منظور آنچه که «کمک به مأموریت های بشردوستانه در شمال عراق» عنوان شده، است، انگلیس را به مقصد قبرس ترک کردند.

این منابع عنوان کردند که این هواپیماهای جنگنده پس از ترک پایگاه هوایی ˈمارهامˈ در ˈنورفولکˈ واقع در شرق انگلیس، در فرودگاه پایگاه هوایی ˈاکروتریˈ قبرس مستقر خواهند شد.

دولت انگلیس تاکنون جزییات مربوط به شمار جنگنده های تورنادو و شنوک هایی که در ماموریت شمال عراق شرکت خواهند کرد و نیز نحوه تسلیح کردن نیروهای کرد عراقی، گزارشی منتشر نکرده است.

شبکه بی بی سی گزارش داد که احتمالا بین شش تا هشت جنگنده تورنادو در عملیات شمال عراق شرکت داشته باشند.

پیشتر مقام های انگیس گفته اند که اعزام جت های جنگنده تورنادو به شمال عراق نه برای حملات هوایی، بلکه برای عملیات شناسایی و حمایت از هواپیماهای حمل و نقل حامل کمک های امدادی صورت می گیرد.

در همین حال اسکای نیوز روز چهارشنبه گزارش داد که بریتانیا کار انتقال سلاح به نیروهای کرد عراقی را که در حال مبارزه با گروه تندرو داعش هستند، شروع کرده است.

شبکه اسکای نیوز همچنین گزارش داد که شمار نمایندگان پارلمان که خواهان پیوستن نیروی هوایی انگلیس به نیروی هوایی آمریکا برای حمله به گروه تروریستی داعش در شمال عراق هستند، رو به افزایش است.

اروپام ** 1 ** 1552** 1597
کد N444101