رییس رسانه روسی: ایران الگوی مناسبی برای مبارزه با تروریسم است

مبارزه با تروریسم,روسیه

مسکو-ایرنا- ˈزاوودی مامیرگوفˈ رییس شبکه تلویزیونی روسی ˈجهان اسلامˈ گفت: جمهوری اسلامی ایران با تروریسم بین المللی مبارزه موثر کرده و می تواند الگوی مناسبی برای مقابله با این پدیده در عرصه جهانی باشد.

مامیرگوف روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: ایران ضربات مهلکی بر پیکر گروه های تروریستی فعال در منطقه زده و به همین دلیل جامعه جهانی در مبارزه با این پدیده شوم باید از ایران الگو بگیرد.

مامیرگوف به عنوان مثال به دستگیری و اعدام عبدالمالک ریگی سرکرده تروریست های منطقه شرق کشورمان اشاره کرد و افزود: سازمان های اطلاعاتی ایران بدون شلیک حتی یک گلوله این فرد را دستگیر و مجازات کردند و این گونه اقدامات نشانه سطح بالای مهارت سازمان های امنیتی و اطلاعاتی این کشور است.

رییس شبکه تلویزیونی روسی جهان اسلام یادآورشد: این مهارت و تجربه های گرانبهای ایران در عرصه مبارزه با تروریسم در شرایط کنونی که گروه های تروریستی برخی کشورهای مسلمان همچون عراق را مورد حمله قرار داده اند اهمیت فراوان دارد.

وی ادامه داد: ایران می تواند تجربه های خود در عرصه مبارزه با تروریسم و افراط گرایی را در اختیار کشورهای دیگر به ویژه کشورهای اسلامی قرار دهد و به این وسیله در مبارزه با تروریسم بین المللی مشارکت فعال تری داشته باشد.

مامیرگوف گفت: امروز خطرناک ترین گروه تروریستی در منطقه خاورمیانه گروه داعش است که جنایات تکان دهنده آن در عراق قلب هر انسان آزاده ای را به درد می آورد و جامعه جهانی باید در سرکوبی و ریشه کنی این گروه شیطانی متحد شود.

رییس رسانه روسی همچنین از اقدامات برخی کشورهای غربی و متحدان آنها در منطقه به عنوان عامل اصلی شکل گیری و رشد گروه های تروریستی در منطقه خاورمیانه یاد کرد و گفت: متاسفانه آمریکا و متحدان غربی اش در مبارزه با تروریسم صداقت ندارند.

وی گفت که این کشورها در ظاهر ادعای مبارزه با تروریسم بین المللی را می کنند و حتی میلیاردها دلار بودجه برای این امر مهم اختصاص می دهند اما اقدامات موثری در این راستا به عمل نمی آورند.

به عقیده مامیرگوف، اقدامات کشورهای یادشده بیشتر جنبه نمایشی داشته و برای عوامفریبی است.

رییس شبکه تلویزیونی روسی جهان اسلام افزود: بر اثر اقدامات آمریکا در دوره دهه ساله اشغال عراق صدها هزار نفر از شهروندان این کشور کشته شدند و در همین حال گروه های تروریستی فرصت مناسبی برای تحکیم موقعیت خود در منطقه یافتند.

وی افزود: به هیچ وجه حمله تروریست ها به سوریه پس از پایان اشغال دهساله عراق توسط امریکا و متحدانش تصادفی نیست و در واقع گروه های تروریستی در این دوره فرصت برای تقویت و توانمندی انجام اعمال تروریستی را به دست اورده بودند به صورتی که با نیروهای دولتی سوریه درگیر شده و بخش های گسترده ای از این کشور را اشغال کردند.

وی یادآورشد: اقدامات برخی متحدان آمریکا همچون عربستان و ترکیه هم به فعالیت های تروریست ها کمک می کند و ریاض از طریق تامین بودجه های کلان برای گروه های تروریستی و آنکارا هم در اختیار گذاشتن مناطقی از خاک خود به تروریست ها زمینه را برای فعالیت آنها در منطقه مساعد کرده اند.

کارشناس روس گفت: اما این اقدامات در مجموع به زیان تمام کشورهای منطقه است و هیچ کشوری حتی عربستان سعودی از آن مصون نخواهد ماند و گذشت زمان اشتباه بودن اعمال و سیاست های آنها را نشان خواهد داد.

وی بر ضرورت مبارزه بی امان با تروریست ها و اتحاد کشورها در عرصه جهانی به ویژه در جهان اسلام برای پیشگیری از شکل گیری گروه های تروریستی جدید و سرکوب گروه های فعال تروریستی تاکید کرد.

اروپام*3*391*518 **1010
کد N443957