نشست اضطراری دولت انگلیس درباره عراق

عراق 93,کبری

لندن – ایرنا- دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس برای حضور در نشست اضطراری دولت این کشور در مورد بحران عراق که قرار است عصر روز چهارشنبه برگزار شود، به تعطیلاتش در پرتغال زودتر از مقرر پایان داد و به لندن بازگشت.

دولت انگلیس طی یک هفته گذشته دو نشست درمورد بحران عراق بدون حضور کامرون برگزار کرده که در جریان دومین نشست که روز دوشنبه گذشته صورت گرفت، ضمن تأکید بر تهدیدات منطقه ای و بین المللی گروه تروریستی داعش، با تسلیح نیروهای کرد و اعزام جنگنده های تورنادو به شمال عراق،موافقت شد.

کامرون در حالی امروز ( چهارشنبه ) ریاست نشست اضطراری دولت با حضور مقام های ارشد از جمله وزرای امور خارجه و دفاع ، مقام های دفتر امور خارجی و آژانس های اطلاعاتی را برعهده می گیرد، که فشارها برای اقدام نظامی انگلیس علیه گروه داعش افزایش یافته است.

براساس گزارش روزنامه تایمز، کامرون از سوی حزب محافظه کار و سایر احزاب از جمله حزب کارگر برای فراخوانی نمایندگان پارلمان که در تعطیلات تابستانی به سر می برند، برای گفت وگو درباره عراق، تحت فشار است.

به نوشته این روزنامه، تقاضای نمایندگان احزاب از دیوید کامرون برای فراخوانی پارلمان، با هدف بحث درباره ضرورت دخالت نظامی انگلیس در شمال عراق صورت می گیرد، درخواستی که تاکنون از سوی نخست وزیر این کشور رد شده است.

این روزنامه به نقل از سخنگوی نخست وزیر انگلیس گفت: تمرکز دولت انگلیس همچنان بر انجام کمک های بشردوستانه است و شرایط هنوز تغییری نیافته است.

شبکه اسکای نیوز نیز روز چهارشنبه گزارش داد که شمار نمایندگان پارلمان که خواهان پیوستن نیروی هوایی انگلیس به نیروی هوایی آمریکا برای حمله به گروه تروریستی داعش در شمال عراق هستند ، رو به افزایش است.

به گزارش این شبکه تلویزیونی، انگلیس تاکنون علاوه بر افزایش کمک های امدادی به شمال عراق از طریق پرتاب ازهواپیماهای نیروی هوایی ، اعزام هوایپماهای جنگنده تورنادو و تعدادی از بالگرد های شنوک به شمال عراق را در دستور کار قرار داده است.

اسکای نیوز اضافه کرد: انگلیس همچنین کار انتقال سلاح به نیروهای کرد عراقی را که در حال مبارزه با گروه تندرو داعش هستند ، شروع کرده است.

پیشتر مقام های انگیس گفته اند که اعزام جت های جنگنده تورنادو به شمال عراق نه برای حملات هوایی، بلکه برای عملیات شناسایی و حمایت از هواپیماهای حمل و نقل حامل کمک های امدادی صورت می گیرد.

نتایج نظرسنجی موسسه ˈیوگوˈ که روز چهارشنبه منتشر شد، موید آن است که مردم انگلیس درخصوص حمایت از حمله هوایی این کشور به مواضع گروه تروریستی داعش در شمال عراق، مردد و دچار دو دستگی شده اند.

براساس نتایج نظرسنجی این موسسه که برای روزنامه ˈسان ˈ صورت گرفته، 37 درصد از کسانی که مورد پرسش واقع شده اند؛ موافق پیوستن انگلیس به حملات هوایی آمریکا علیه داعش و 36 درصد با آن مخالف و 27 درصد بی طرف هستند .

در همین حال براساس نتایج نظرسنجی موسسه یوگو، 74 درصد از مردم انگلیس با اقدام دولت این کشور برای پرتاب کمک های امدادی بشردوستانه برای آوارگان در شمال عراق توسط نیروی هوایی انگلیس موافق هستند و تنها 12 درصد با آن مخالف اند.

اروپام** 1** 1552**5981
کد N443794