فرانسه برای کردهای عراق سلاح می‌فرستد

دولت فرانسه امروز (چهارشنبه) اعلام کرد این کشور برای نیروهای کرد در عراق سلاح خواهد فرستاد تا از مبارزه آن‌ها با شبه‌نظامیان داعش پشتیبانی کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، دفتر ریاست جمهوری فرانسه در بیانیه‌ای گفت: تا ساعتی دیگر محموله سلاح به کردها تحویل داده شده و این مساله با مقامات بغداد نیز مورد توافق قرار گرفته است.

این بیانیه با اشاره به وضعیت فاجعه بار موجود در کردستان عنوان کرد: باید بسیج همگانی در حمایت از کردستان و همه عراق ادامه یابد.

این بیانیه مشخص نکرد که فرانسه قصد ارسال چه نوع سلاح‌هایی را دارد.

این خبر در حالی اعلام می‌شود که اخیرا آمریکا نقش خود در مبارزه با افراطگران داعش در عراق را که به تهدید منطقه خودمختار کردستان می‌پردازند افزایش داده است.

مقامات بلندپایه آمریکایی عنوان می‌کنند سازمان‌های اطلاعاتی این کشور مستقیما کردها را که در حال مبارزه با شبه‌نظامیان داعش هستند مسلح می‌کنند و این تغییری در سیاست واشنگتن است که تا پیش از این تنها از طریق دولت مرکزی عراق کمک‌های خود را ارسال می‌کرد.

همچنین دیگر رهبران اروپایی به منظور پاسخ دادن به این وضعیت فوری تحت فشار قرار گرفته اند.

فرانسه خواهان نشست فوری وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا به منظور بررسی تقاضای کردستان برای دریافت سلاح و ارسال کمک به مناطق شمالی عراق شد.

فرانسه امروز (چهارشنبه) وعده داد تا مرحله دوم کمک‌های انسان دوستانه را به شمال عراق بفرستد تا به اقلیت‌های مذهبی در این منطقه کمک کند.

وزارت امور خارجه فرانسه در بیانیه‌ای گفت: ارسال هوایی 20 تن دارو، چادر و دیگر اقلام روز چهارشنبه به شهر اربیل می‌رسد.

براساس این بیانیه این محموله برای کمک به 50 هزار نفر کافی بوده و همچنین در روزهای آتی قرار است برای کمک به افرادی که در خطر جدی قرار دارند عملیات‌های بیشتری انجام شود.

انتهای پیام

کد N443738