کشته شدن نوجوان سیاه پوست آمریکایی؛ ادامه تبعیض نژادی در آمریکا

آمریکا,تبعیض نژادی

تهران-ایرنا- به دنبال کشته شدن یک نوجوان سیاه پوست در منطقه ای در ایالت میسوری آمریکا، پلیس این ایالت نگران گسترش اعتراض صدها معترص به کشته شدن این نوجوان است.

به گزارش ایرنا، به دنبال این اعتراض ها در منطقه ای در ایالت میسوری رسانه های خبری نیز خبر کشته شدن این سیاه پوست به دست نیروهای پلیس این ایالت و همچنین خشم صدها معترض را پوشش خبری دادند.

خبرگزاری های فرانسه، آسوشیتدپرس و رویترز نیز در گزارش های مختلف اعتراض ها نسبت به کشته شدن این نوجوان سیاه پوست را پوشش دادند اما از اتهام زنی مستقیم علیه عامل اصلی به راه افتادن این اعتراض ها که نیروهای پلیس بودند، امتناع کردند.

پس از گسترده شدن این اعتراض ها نیروهای منطقه فرگوسن وارد عمل شدند. تنش ها در لحظات اولیه گردهم آمدن معترضان به حدی بود که بیش از یک صد خودروی پلیس و 60 واحد برای آرام کردن اوضاع در محل حاضر شدند.

گزارش شده است که سخنگوی اداره پلیس شهر سنت لوئیس که فرگوسن از توابع آن به شمار می رود تایید کرد یک افسر پلیس این شهر این نوجوان را کشته است. این سخنگو دلیلی برای تیراندازی به سوی براون ارایه نداد.

پایگاه خبری اکونومیک تایمز نیز در گزارشی نوشت: سه روز پس از اعتراض و ناآرامی ها در این شهر این مساله جداسازی نژادی در آمریکا را بار دیگر در کانون بحث های محافل عمومی و رسانه ای قرار داد.

پایگاه اینترنتی نشریه نیوزویک نیز گزارش داد: حادثه کشته شدن این نوجوان سیاه پوست در امریکا جدیدترین پرونده در مورد کشته شدن شهروندان آفریقایی- آمریکایی در آمریکا است که نزدیک به 40 میلیون نفر (13 درصد) از جمعیت 310 میلیونی آمریکا را تشکیل می دهند.

شبکه سی ان ان نیز با یک شهروند آمریکایی به نام آنتونیو فرنچ در ایالت میسوری گفت و گو کرد. این شهروند به سی ان ان گفت: تنش های نژادی در این مناطق فقط به مساله کشته شدن این نوجوان سیاه پوست منحصر نمی شود. از مدتها پیش ناامیدی زیادی در میان سیاه پوستان نسبت به رفتار با آنها وجود داشته است.

ˈایریس بائزˈ مادر آنتونی بائز که در سال 1994 توسط پلیس نیورویک کشته شد در مطلبی در سی ان ان نوشت: این پرونده ها و پرونده های دیگر این مساله را افشا می کند که تبعیض نژادی در آمریکا وجود دارد. وی در این زمینه ابراز نگرانی کرد که چنین کشتارهایی بار دیگر در آمریکا رخ دهد و خانواده ها و گروههای دیگر در آمریکا رنج کشته شدن فرزندانشان را توسط نیروهای پلیس آمریکا تحمل کنند.

به دنبال گسترش این اعتراض ها به نظر می رسد که رییس جمهوری آمریکا نسبت به گسترش این اعتراض نگران شده است. به دنبال دو روز اعتراض ها باراک اوباما نیز واکنش نشان داد و مدعی شد که تحقیقات در این زمینه انجام می شود.

پلیس سنت لوئیس نیز برای متفرق کردن این معترضان از گاز اشک آور استفاده کرده است و به نظر می رسد که خشونت پلیس این منطقه علیه سیاه پوستان برای سرکوب آنها همچنان ادامه داشته است.

بر اساس این گزارش، آنچه مسلم است این بوده که معترضان خواستار اجرای عدالت و محاکه فردی که این نوجوان سیاه پوست را کشته، هستند اما به نظر می رسد که همچون پرونده های گذشته حقایق مشخص نخواهد شد و باز هم شاهد تبعیض علیه سیاه پوستان در آمریکا خواهیم بود.

نکته جالب به نقل از یک شاهد کشته شدن این نوجوان سیاه پوست این است که وی زمانی به ضرب گلوله پلیس کشته شد که دستانش را به نشانه تسلیم بالا برده بود و هیچ اقدام تهدیدکننده ای علیه نیروهای پلیس انجام نداده بود.

رسانام**9234**1010
کد N443704