علم‌الهدی:

دهه کرامت در بستر شعائر ولایی شیعه باقی می‌ماند

امام رضا ع ,ذي‌القعده,جشنواره امام رضا ع ,دهه كرامت

امام جمعه مشهد، گفت: دهه کرامت صدقه جاریه و سنت حسنه نهادینه‌ای است که در بستر شعائر ولایی شیعه باقی خواهد ماند.

امام جمعه مشهد، گفت: دهه کرامت صدقه جاریه و سنت حسنه نهادینه‌ای است که در بستر شعائر ولایی شیعه باقی خواهد ماند.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، آیت‌الله سیداحمد علم الهدی در دیدار اعضای شورای هماهنگی بزرگداشت دهه کرامت، با اشاره به اینکه ما دهه‌های سوگواری وعزاداری همچون دهه عاشورا و فاطمیه داریم، گفت: ملاک شیعه اهل بیت(ع) بودن اظهار حزن در یادآوری خاطرات مصیبت بار و اظهار شادی در خاطرات سرور انگیز آن‌هاست که وجود دهه‌های سرور و شادی در کنار دهه‌های حزن و اندوه در شعائر الهی لازم و ضروری است.

علم‌الهدی به دو دهه پرفضیلت ولایت (عید غدیر) و مهدویت (نیمه شعبان و ولادت امام زمان(عج)) اشاره و تصریح کرد: تاسیس دهه کرامت به عنوان سومین شعائر عظیم ولایی ما شیعیان در طول سال به مناسبت صدور فرهنگ اهل بیت(ع) اقدام مبارکی است.

وی اظهار کرد: خوشبختانه سال به سال شاهد گسترش روز افزون جشن‌های دهه کرامت هستیم به گونه‌ای که در یک زمان کوتاه جنبه جهانی این دهه در جهان اسلام و در عرصه بین الملل از گسترش فوق العاده برخوردار شده است.

این عضو مجلس خبرگان با اشاره به اینکه امروز جشن‌های دهه کرامت در استان‌ها، شهرستان‌ها و روستاهای سراسر کشور ساری و جاری شده است، افزود: سنت حسنه و مبارکه‌ای در شعائر ولایی ما به وجود آمده است که در این خصوص باید از کسانی که در تشکیل و ترویج این امر مهم زحمت کشیده‌اند قدردانی کرد.

وی با ذکر نکاتی در خصوص جشن‌های دهه کرامت، گفت: مجموعه نهادهایی که در جریان دهه کرامت مشارکت دارند باید توجه داشته باشند که تنها عنوان مشارکت کفایت نمی‌کند و باید احساس تکلیف بیشتری در این زمینه داشته باشند، متاسفانه فعالیت‌ها به صورت جدی در نهادها و دستگاه‌ها تقسیم شده نیست.

علم‌الهدی با بیان این‌که «مسئولیت نهادهای مشارکت کننده در برگزاری جشن‌های دهه کرامت دقیقا مشخص شود» تاکید کرد: با توجه به اینکه جشن‌های این دهه پربرکت در جهان در حال گسترش است مسئولیت نهادهای مختلف در این توسعه باید دقیق و مشخص باشد.

وی محور قرار دادن حرم مطهر رضوی را در اجرای مناسب و باصلابت شعائر دینی موثر دانست و تصریح کرد: باتوجه به اینکه نظر امام راحل(ره) و مقام معظم رهبری بر این بوده است که فعالیت‌های اجتماعی، سیاسی و شعائر ولایی در خراسان رضوی و مشهد با محوریت حرم مطهر رضوی صورت بگیرد لازم است محوریت حرم مطهر رضوی برای همه مسایل ولایی حفظ شود.

در این دیدار حجت‌الاسلام حمیدرضا سلیمانی، مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیر ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور، به حمایت و مشارکت جدی متولیان سه آستان مقدس حضرت رضا(ع)، حضرت معصومه(س) و حضرت شاهچراغ(ع) در خصوص جشن‌های دهه کرامت، اشاره و اظهار کرد: براساس برنامه ریزی‌های انجام شده در دهه کرامت سال جاری 350 هزار مراسم به صورت مردمی و با ظرفیت تشکل‌های مردمی در سراسر کشور به اجرا درخواهد آمد.

وی از برگزاری 30 هزار برنامه با محوریت مساجد در راستای مردمی برگزار کردن جشن‌های دهه کرامت خبر داد و افزود: اجرای ویژه برنامه‌ای برای بانوان در روز نخست ماه ذی‌القعده با محوریت استان قم، اجرای برنامه‌های دهه کرامت در 8 هزار امامزاده در روز 5 ذی‌القعده، اجرای 22 هزار برنامه در روزهای 5 و 6 ذی‌القعده با محوریت آستان حرم حضرت شاهچراغ (ع) در سطح ملی، تلاش در جهت تقویت جشن‌های زیر سایه خورشید با محوریت آستان قدس رضوی، اجرای ویژه برنامه‌های دهه کرامت در 63 هزار روستا سراسر کشور و برگزاری مسابقات ورزشی با عنوان جام کرامت از جمله برنامه‌هایی است که در این دهه به صورت مردمی برگزار می‌شود.

سلیمانی به برگزاری جشن‌های مردمی در خارج از کشور با محوریت مجمع جهانی اهل بیت(ع) و افتتاح پروژه‌های فرهنگی دینی در ایام دهه کرامت، اشاره و تصریح کرد: برگزاری دومین کنگره ملی امامزادگان توسط سازمان اوقاف و امور خیریه کشور، برگزاری طرح " خادمان کوچک رضوی" توسط سازمان بهزیستی و برگزاری جشنواره محراب توسط ستادعالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد از دیگر برنامه‌های ویژه ایام دهه کرامت خواهد بود.

همچنین سید جواد جعفری، مدیرعامل بنیاد بین المللی امام رضا(ع)، در سخنانی با اشاره به این‌که «جشنواره بین المللی امام رضا(ع) بر دو بال تفکر و عواطف و احساسات استوار است که بال تفکر آن با زبان علم و بال عواطف واحساسات آن با زبان هنر همراه می‌باشد» گفت: خوشبختانه امروز جامعه فرهنگی و هنری از یک سو و از سوی دیگر جامعه دانشگاهیان و حوزویان ورود خوبی به جشنواره بین المللی امام رضا(ع) داشته‌اند.

وی حضور مردم در برگزاری جشن‌های دهه کرامت را مهم‌ترین نکته در برگزاری جشن‌های این دهه دانست و گفت: امروز همه استان‌های کشور جشن‌های دهه کرامت را می‌شناسند و هیچ نهادی نیست که نسبت به این دهه بی تفاوت باشد.

در این دیدار همچنین سید سعید سرابی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، به ارائه گزارشی از جشن‌های دهه کرامت در استان خراسان رضوی پرداخت و گفت: امسال 20 هزار فعالیت توسط دستگاه‌ها مختلف در سطح استان اتفاق خواهد افتاد.

بر اساس این گزارش شورای هماهنگی بزرگداشت دهه کرامت یکی از شوراهای اصلی و موثر جشنواره بین المللی امام رضا(ع) می‌باشد که بیش از 30 دستگاه و تشکل مختلف مردمی عضو آن هستند.

انتهای پیام

کد N443575