رییس کمیته بین المللی تحقیقات جنگ غزه:

اسراییل با کمیته بین المللی تحقیقات همکاری کند

سازمان ملل

تهران- ایرنا- رییس کمیته بین المللی تحقیقات درباره غزه با بیان این که همه کاملا از تجاوزات اسراییل در جریان جنگ علیه غزه باخبرند، از مقام های رژیم صهیونیستی خواست با کمیته مذکور همکاری کنند.

پایگاه خبری فلسطینی القدس روز چهارشنبه گزارش داد: ˈویلیام شاباسˈ قاضی کانادایی که روز گذشته از سوی شورای حقوق بشر در ژنو به ریاست کمیته رسیدگی به تجاوزات اسراییل در سرزمین های فلسطینی تعیین شد ، این اظهارات را در واکنش به اتهامات رژیم صهیونیستی مبنی بر طرفدارای وی از طرف فلسطینی و نظرات وی علیه این رژیم بیان کرد.

قاضی کانادایی گفت: درست است که قبلا در این باره صحبت کرده ام ولی اکنون به آنجا می روم و به طور عادلانه و شفاف نظر خواهم داد.

وی درباره اتهام هایی که صهیونیست ها علیه وی مطرح کرده اند، گفت: آنها اشتباه تلخی انجام داده اند، من فقط نظرم را بیان کردم و هر کسی که از اسراییل انتقاد کند یهود ستیز نیست و این نگاه درستی به مسایل نمی باشد.

رییس کمیته تحقیقات درباره جنایات رژیم صهیونیستی در غزه گفت: تاسف بار خواهد بود اگر اسراییل با کمیته همکاری نکند و به نفع این رژیم است که با این کمیته همکاری کند. تل آویو در طول عملیات جنگی ساکت ننشست و مدام درباره دفاع از خود حرف زد و این که حماس شهروندان را مورد هدف قرار می دهد در صورتی که همکاری تل آویو با کمیته به این رژیم فرصت می دهد اقداماتش را توجیه کند.

وی اظهار داشت: در صورت همکاری نکردن اسراییل با کمیته تحقیقات ما اطلاعات خود را به هر روشی که بتوانیم جمع آوری می کنیم و این مساله در انجام ماموریت ما خدشه ای وارد نخواهد کرد.

سازمان ملل روز گذشته کارشناسان کمیته بین المللی تحقیقات درباره موارد احتمالی نقض حقوق بشر وجنایت های جنگی رژیم صهیونیستی در حمله نظامی به نوار غزه را تعیین کرد.

ˈویلیام شاباسˈ پروفسور کانادایی قوانین بین المللی ریاست این کمیته دو نفره که شامل ˈدودو دینˈ کارشناس سنگالی حقوق بشر سازمان ملل وˈامل علم الدینˈ وکیل انگلیسی لبنانی الاصل می باشد به عهده دارد .

بیانیه سازمان ملل حاکی است این تیم مستقل درباره موارد نقض حقوق بشر وقوانین بین المللی حقوق بشر تحقیق خواهند کرد.

رسانام**1408**1010
کد N443569