همایش مدیریت اسلامی در فرهنگ رضوی برگزار می‌شود

امام رضا ع ,ذي‌القعده,جشنواره امام رضا ع

نهمین دوره جشنواره ادبیات نمایشی رضوی در قالب جشنواره امام رضا(ع) در قزوین برگزار می‌شود که به گفته دبیر آن تعداد آثار دریافتی این جشنواره نسبت به سال‌های پیش کاهش داشته اما این افت کمیت به سود افزایش کیفیت و حرفه‌ای‌تر شدن جشنواره تمام شده است.

نهمین دوره جشنواره ادبیات نمایشی رضوی در قالب جشنواره امام رضا(ع) در قزوین برگزار می‌شود که به گفته دبیر آن تعداد آثار دریافتی این جشنواره نسبت به سال‌های پیش کاهش داشته اما این افت کمیت به سود افزایش کیفیت و حرفه‌ای‌تر شدن جشنواره تمام شده است.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، موسی احمدی با بیان این مطلب گفت: این همایش در دو بخش نمایش صحنه‌ای که تئاتر بزرگسال است و بخش کودک و نوجوان که بیشتر نمایش‌های عروسکی را شامل می‌شود اثر می‌پذیرد. بیشتر آثار دریافت شده نیز معمولا در حوزه کودکند که شاید به خاطر آسان‌تر بودن آن باشد.

مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی قزوین از ارسال فراخوان این همایش برای کلیه فعالان حوزه نمایش کشور اعم از مراکز کانون پرورش فکری کودک و نوجوان، انجمن‌های هنرهای نمایشی و سایر مراکز دینی، دانشگاهی و هنری کشور خبر داد و گفت: مهلت ارسال آثار تا پانزدهم مرداد ماه است.

احمدی با اشاره به دریافت ۶۰ اثر تا چهاردهم مرداد گفت: شاید این تعداد نسبت به سال‌های گذشته کمتر شده باشد اما این موضوع قابل توجیه است. ادبیات نمایشی حوزه دشواری است و تعداد نمایشنامه‌نویسان ما که به صورت موضوعی کار کنند هم اندک است. این در حالی است که همان تعداد محدود نیز نمی‌توانند هر سال نمایشنامه‌های نو و بدون تکرار ارایه کنند بنابراین سالانه ممکن است از تعداد شرکت‌کنندگان کاسته شود.

این مقام مسئول افزود: تکرار در ادبیات نمایشی ایراد حساب می‌شود در حالیکه این امر در هنری مانند خوشنوسی ایراد نیست. با وجود کاهش نسبی آثار دریافت شده نسبت به سال‌های قبل این نوید را می‌توان داد که جشنواره حرفه‌ای‌تر شده و در اینجا کاهش کمیت به سود کمیت تمام شده است.

وی به دریافت آثار ارسالی از طریق پست اشاره کرد و گفت: شرکت‌کنندگان سه نسخه از نمایشنامه را به دبیرخانه پست کردند زیرا سه داور داریم که هر سه باید آثار را مطالعه می‌کردند. یوسف فخرایی، نادر برهانی و ناصر ایزدفر از نمایشنامه‌نویسان کشور داوران جشنواره‌اند.

احمدی ادامه داد: از طریق بانک اطلاعات از شرکت‌کنندگان قبلی نیز با ارسال پستی فراخوان، سیستم پیامکی و تلفن برای شرکت در این دوره دعوت کردیم اما به دلایلی که قبلا ذکر شد از این افراد کمتر در جشنواره امسال شرکت کردند.

وی با اشاره به اعلام سه برگزیده در هر بخش گفت: علاوه بر لوح تقدیر، به نفر اول ۲ میلیون تومان، نفر دوم ۱.۵ میلیون تومان و نفر سوم، یک میلیون تومان اهدا خواهد شد.

به گفته مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی اختتامیه جشنواره احتمالا در تاریخ ششم شهریور برگزار می‌شود.

بیش از 500مقاله به دبیرخانه همایش مدیریت اسلامی در فرهنگ رضوی ارسال شد

مسئول دبیرخانه همایش علمی پژوهشی "مدیریت اسلامی در فرهنگ رضوی" گفت: ارسال مقالات به دبیرخانه این همایش در سال جاری 26 درصد رشد داشته و به 513 مقاله رسیده است.

حبیب‌الله آسوده محورهای اصلی برگزاری این همایش را مدیریت اسلامی و ارتقای فرهنگی، حمایت‌های اجتماعی، نهادهای حمایتی، همبستگی اجتماعی و هم چنین مدیریت اسلامی و ظرفیت سازی‌های مالی و اقتصادی بیان کرد.

وی مشارکت دانشگاه امام صادق(ع) و همراهی و همکاری علمی مرکز مدیریت حوزه علمیه خراسان، دانشگاه آزاد اسلامی کشور، دانشگاه‌های تهران، فردوسی، علامه طباطبایی، الزهرا، علوم اسلامی رضوی، پیام نور خراسان، جامعة المصطفی العالمیه مشهد را از شاخصه‌های اصلی این همایش برشمرد.

قائم مقام کمیته امداد امام خمینی(ره) خراسان رضوی با اشاره به این‌که «با توجه به تقاضای صورت گرفته چندین بار مهلت ارسال مقالات به دبیرخانه این همایش تمدید شد» بیان کرد: 513 مقاله تا 15 مردادماه سال جاری توسط فرهیختگان علمی و دانش پژوهان به این دبیرخانه واصل شده است در حالی که در سال گذشته 407 مقاله به این دبیرخانه رسیده و رشد 26 درصدی این امر نشان داده می‌شود.

وی از انتشار مقالات برگزیده در مجلات علمی پژوهشی و سایر مقالات نیز در "مجموعه مقالات همایش" خبر داد.

مسئول دبیرخانه همایش علمی پژوهشی " مدیریت اسلامی در فرهنگ رضوی" خاطرنشان کرد: در پایان همایش علاوه بر اهدایی جوایزی به مبالغ 15 میلیون ریال، 12 میلیون ریال و هم چنین 10 میلیون ریال به نفرات اول تا سومی که آثار برتر را ارایه داده‌اند، به نفرات چهارم تا هشتم نیز جوایزی نقدی اهدا می‌شود.

همایش علمی پژوهشی " مدیریت اسلامی در فرهنگ رضوی " توسط کمیته امداد خراسان رضوی از سری برنامه‌های دوازدهمین جشنواره بین المللی امام رضا(ع) همزمان با دهه کرامت، 12 و 13 شهریور ماه سال جاری در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار می‌شود.

انتهای پیام

کد N443330