فراکسیون محیط زیست طرح استاندارد ملی برای امواج رادیویی و یونی تدوین می کند

مجلس

فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی در جلسه خود به بررسی تأثیر امواج بر سلامت، محیط زیست و اختلالات مرتبط پرداخت و مصوب کرد که در این فراکسیون طرح استاندارد ملی برای امواج رادیویی و یونی تدوین شود.

به گزارش خبرنگار پارلمانی مهر کمال الدین پیرموذن عضو هیأت رئیسه فراکسیون محیط زیست در جمع خبرنگاران با بیان‌ این‌که مجموعه حاکمیت باید نسبت به امواج پارازیت اهتمام جدی داشته باشد، گفت: ایجاد پارازیت با توجه به تحولات تکنولوژیکی و اجتماعی کارکرد مصونیت بخشی خود را از دست داده است و همچنین برای سلامتی آحاد جامعه مضر است. البته ارایه برنامه مفید از سوی صداوسیما می‌تواند راه‌ هایی را برای حل این مشکل ایجاد کند. البته می‌توان در قانون استفاده از این امر را برای مقاطعی محدود که امنیت ملی کشور را به خطر می‌اندازد در نظر گرفت.

پیرموذن خاطرنشان کرد: به لحاظ قانونی سازمان تنظیم مقررات رادیویی وابسته به وزارت ارتباطات و همچنین سازمان انرژی اتمی نسبت به امواج یون ساز و امواج تریون ساز مسئولیت دارند و بایستی مجدانه و قاطعانه انجام وظیفه کرده و دولت هم نسبت به حکم اجرای این وظایف کنترل داشته و نتیجه را به افکار عمومی اعلام کند.

عضو هیأت رئیسه فراکسیون محیط زیست افزود: در جلسه این فراکسیون تدوین استانداردهای ملی و بومی با کسب نظر از همه دستگاه‌های مسئول با بهره‌گیری از تجارب جهانی و لحاظ کردن مسائل فنی مورد تصویب قرار گرفت.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: همچنین تدوین چارچوب‌های نظارتی بر این امر و مشخص شدن مسئولیت دستگاه‌ها به طور شفاف از مواردی بود که مقرر شد آقای تابش به عنوان رئیس فراکسیون با شورای عالی امنیت ملی و هیأت دولت در جهت مشخص شدن نتیجه تعامل داشته باشند.

وی در پایان اظهار کرد: همچنین در این جلسه مطرح شد که اگر خلأ قانونی هم وجود دارد لایحه جامع هوای پاک پیگیری شود و مورد توجه قرار گیرد.