نماینده ساری: دلواپس سفره‌های کوچک‌شده مردم هستیم/ آیا انتظار ملت استیضاح وزیر علوم است؟

ایرنا نوشت:

نماینده ساری در مجلس شورای اسلامی با اشاره به ارایه طرح استیضاح وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: آیا انتظار ملت به تنگ آمده از بحران اقتصادی، فشار قیمت‌ها و بیکاری فزاینده جوانان تحصیل کرده از مجلس استیضاح وزیر علوم بر فرض خطایی از آن وزارتخانه است؟

محمد دامادی روزچهارشنبه در نطق میان دستور خود در مجلس شورای اسلامی گفت: آنچه درشرایط فعلی برای ما دلواپسی و لرزش ایجاد می‌کند نه متلک‌های سیاسی، بلکه سفره‌های کوچک شده مردم است باید سمت و سوی نگران مردم ما به جوانان دکترا گرفته بیکار باشد؟

وی در ادامه تصریح کرد: همه ما دلواپس دستاوردهای انقلاب هستیم، اما مردم می‌خواهند دلواپس دغدغه‌های آن‌ها و بیکاری جوانان که جبران خسران سال‌های گذشته است، نیز باشیم.

وی مجلس را عصاره فضایل ملت قلمداد کرد و افزود: مجلس خانه احزاب سیاسی نیست که در آن کشمکش‌های جناحی را دنبال کنیم. ملت به ما امید بستنه‌اند تا گوشه‌ای از مشکلاتشان را حل کنیم و یاورشان باشیم.

این نماینده مردم ساری درمجلس نهم گفت: حمایت مقام معظم رهبری از دولت و تاکید ایشان برهمکاری مجلس و دولت برای همه ما باید به معنی تلاش برای بازگرداندن آرامش روانی واقتصادی به جامعه و خانواده‌های ایرانی باشد.وی با تاکید برجلب اعتماد مردم، گفت: باید نگران اعتماد مردم بود تا در جدل‌های بی حاصلی که به آن نه گفته می‌شود رنگ نبازند.

دامادی با بیان اینکه جوانان لیسانس و فوق لیسانس ما ناتوان نیستند گفت: این که مین بیکاری زیر پای جوانان ما در حال ترکیدن است جای نگرانی دارد!وی همچنین بر نگرانی بحران آب که بزودی به فاجعه‌ای بزرگ بدل خواهد شد، تاکید کرد.

این نمانیده مجلس گفت: نگرانی درباره بیکاری واژه‌ای رنگ و رو رفته است ولی وقتی به آن اشاره می‌شود تازگی را باز می‌یابد. رنگ و رو رفته است چون به شعارهای تبلیغیاتی آلوده شده است، چرا این همه سخن از بیکاری به نتیجه نرسیده است؟ دلیلش چیست؟ ما برای اشتغال چه کردیم؟

نماینده ساری با طرح این سوال که نظام بانکی برای اشتغال و متقاضیان کار وام تعریف کرده است نتیجه این وام‌ها چه بوده است، گفت: درهمه این اقدام‌ها اصل مزیت نسبی است، ما برای مزیت نسبی چه کرده‌ایم؟ خرمای ایرانی همیشه یکی ازکالاهای دارای مزیت نسبی بوده است الان حال نخلستان‌های اروندکنار و وضعیت اشتغال در تولید خرما در چه وضعیت است؟ حال فرش و خرما و خاویار ایرانی چگونه است؟

وی ادامه داد: حال و روز اشتغال در حوزه چای گیلانی، برنج مازندارانی و سیر همدانی چگونه است؟

دامادی با اشاره به صنعت گردشگری نیز گفت: این صنعت با افزایش شرکت‌ها و کسب و کار محلی حجم عظیمی از اشتغال را بدنبال خواهد داشت و مالیات خوبی را روانه دولت خواهد کرد و توانایی مردم را بالا خواهد برد. این صنعت در بخش بزرگی ازنیروی کارش بیشتر از سرمایه محور، کارمحور است و در همه نقاط کشور پتانسیل دارد ما برای این صنعت چه کرده‌ایم؟

دامادی گفت: عدم توازن‌ها از بخش مالی پیشی گرفته و بخش مالی را با مشکلاتی مواجه کرده که حاصل آن فساد ناشی از مداخلاتی است که درتوزیع منابع واعتبارات بانکی شاهد آن هستیم.

وی افزود: شکل‌گیری ده‌ها شعبه بانکی که بهترین شاخص این فساد تقریب یکصد هزار میلیارد تومان دیون بانکی است که در اختیار افراد سفارش شده قرار گرفته که هنوز بازپس داده نشده است.

وی گفت: آنان که در ۲۴ اسفند و ۱۲ خرداد حماسه بزرگ را رقم زده‌اند معلمان حقیقی نسبت به انقلاب بوده‌اند نه آن‌هایی که صرفا ادعای دلواپسی دارند که اگرچنین بود حماسه نمی‌آفریدند.

 

23503

کد N443144