تردید مرکل نسبت به آمادگی روسیه برای ادامه مذاکرات سازنده در مورد اوکراین

روسیه,اوکراین

برلین- ایرنا- درحالی که وزیر امور خارجه روسیه در گفت وگوی تلفنی با همتای آلمانی خود خواستار کمک برلین در تامین امنیت کاروان کمک های انسان دوستانه روسیه در شرق اوکراین شد، مرکل درتازه ترین اظهارات خود نسبت به آمادگی پوتین برای ادامه مذاکرات حل بحران اوکراین ابراز تردید کرد.

به گزارش ایرنا، ˈآنگلا مرکلˈ روز چهارشنبه در گفت و گویی با روزنامه ˈزکسیشن سایتونگˈ چاپ درسدن، گفت: من تلاش می کنم تا از قطع شدن مذاکرات مستمر با ولادیمیر پوتین درمورد یافتن یک راه حل سیاسی برای بحران اوکراین جلوگیری کنم و این تلاش ها بویژه بعد از اعمال تحریم های جدید علیه روسیه ادامه یافته است.

مرکل در عین حال خاطرنشان کرد: اما برای انجام یک گفت و گوی سازنده و به نتیجه رسیدن آن، باید این تلاش دو طرفه باشد و طرف مقابل هم نسبت به آن علاقه نشان دهد.

وی با بیان اینکه رفتار پوتین تا امروز در این رابطه غیرقابل قبول بوده است، گفت: اصول اروپایی حکم می کند که ما به تمامیت ارضی اعضای اتحادیه اروپا و دیگر کشورها احترام بگذاریم و مرزها را به صورت یک طرفه تغییر ندهیم.

مرکل تاکید کرد: متاسفانه ولادیمیر پوتین با الحاق شبه جزیره کریمه به خاک روسیه، دقیقا برعکس این اصول عمل کرده است و باید بپذیرد که اوکراین اجازه دارد در مورد قانون اساسی، جهت گیری سیاست خارجی خود و همچنین استقلال کشور تصمیم بگیرد.

در همین رابطه خبرگزاری آلمان روز چهارشنبه در خبری از ورشو، نوشت: پیرو اظهارات ˈولادیمیر شیرینوفسکیˈ معاون رییس پارلمان روسیه (دوما)، سفیر روسیه در لهستان به وزارت خارجه این کشور احضار شده است.

به نوشته این رسانه آلمانی، معاون رییس مجلس روسیه طی اظهاراتی گفته است ˈاگر جنگی بین غرب و روسیه بر سر اوکراین آغاز شود، لهستان و کشورهای بالتیک از روی زمین محو خواهند شدˈ.

براساس این گزارش، ˈرادوسلاو شیکورسکیˈ وزیر امورخارجه لهستان با غیرقابل قبول خواندن اظهارات مقام پارلمانی روسیه، گفت: سفیر روسیه برای ارائه توضیح در رابطه با مواضع صریح دولت روسیه در خصوص این اظهارات احضار شده است و ما اعتراض خود را به صورت رسمی به مسکو ارائه کردیم.

لهستان و دیگر کشورهای حوزه بالتیک تاکنون تندترین اظهارات را درخصوص مواضع روسیه درمورد بحران اوکراین مطرح کرده اند.

اروپام*4*456*1701**1485** 1583
کد N442987