روز سرنوشت ساز در قاهره/تلاشهای دیپلماتیک برای برقراری آتش بس فراگیر در غزه

آفریقا و خاورمیانه

یکی از اعضای هیئت فلسطینی در مذاکرات قاهره با بیان اینکه هیئت اسرائیلی سیاست عناد ورزی و مانع تراشی را در مذاکرات در پیش گرفته است اعلام کرد که امروز روز سرنوشت سازی برای مذاکرات در خصوص آتش بس فراگیر در غزه است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از فلسطین الیوم، "قیس عبدالکریم" عضو هیئت فلسطینی در مذاکرات قاهره برای برقراری آتش بس فراگیر در نوار غزه، امروز را روزی سرنوشت ساز در مذاکرات قاهره توصیف و اعلام کرد: امروز مشخص می شود که توافقی در خصوص آتش بس دائم در غزه برقرار می شود یا نه.

وی با اشاره به برقراری آتش بس سه روزه در نوار غزه در روزهای جاری  تأکید کرد که از 24 ساعت پیش از پایان مهلت آتش بس جاری در نوار غزه هیئت اسرائیلی سیاست مانع تراشی و عناد ورزی را در خصوص مطالبات فلسطین در پیش گرفته است.

وی خاطر نشان شد: همه پرونده ها و گزینه های موجود همچنان بر روی میز است و هیچ پرونده ای تا کنون به نتیجه نرسیده است..

عبدالکریم افزود: روز چهارشنبه مشخص می شود که توافقی حاصل می شود یا نه و ما به طرف میانجیگر مصر تأکید کردیم که خواهان آن هستیم که تا پیش از پایان مهلت آتش بس سه روزه در نوار غزه، همه امور حل و فصل شود.

شایان ذکر است آتش بس هفتاد و دو ساعته از بامداد روز دوشنبه بیستم مرداد ماه آغاز شده و تا شامگاه پنجشنبه ادامه خواهد داشت.

این در حالی است که خبرگزاری فلسطینی سما به نقل از یکی دیگر از اعضای این هیئت فلسطینی در قاهره اعلام کرد به احتمال زیاد توافقنامه ای در خصوص برقراری آتش بس تا روز پنج شنبه به امضای طرفین برسد.

وی همچنین در خصوص طرح پیشنهادی مصر برای برقراری آتش بس دائم در نوار غزه گفت: این طرح در چارچوب بازگشایی گذرگاهها و افزایش کمکهای انسانی از طریق این گذرگاهها به ساکنان نوار غزه و همچنین بازسازی این منطقه، تسهیل انتقال حقوق کارمندان به نوار غزه، گسترش مناطق آزاد ماهیگیری در ساحل غزه تا شش مایل و مسائل دیگر است که باید بگویم مفاد این طرح شباهت بسیاری به توافقنامه سال 2012 دارد.