انگلیس صادرات تسلیحات به اسرائیل را بازبینی می‌کند

دولت انگلیس اعلام کرد، اگر اقدامات اسرائیل در غزه تداوم یابد 12 مجوز صادرات تسلیحات نظامی به اسرائیل شامل تانک، هواپیما و قطعات راداری را به حالت تعلیق درمی‌آورد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، انگلیس گفته بود که تمامی مجوزهای صادرات تسلیحات به اسرائیل را پس از حملات گستره اسرائیل به غیرنظامیان غزه مورد بررسی مجدد قرار می‌دهد و پس از این بررسی، دولت لندن 12 مجوز را به صورت موقت به حالت تعلیق درمی‌آورد.

دنیس کیبل، وزیر تجارت و بازرگانی انگلیس در بیانیه‌ای اعلام کرد: در پی عدم اطمینان درباره لغو کامل این مجوزها، ما تصمیم گرفتیم تا به صورت موقت این مجوزها را به خاطر تداوم اقدامات خصمانه اسرائیل علیه غزه به حالت تعلیق درآوریم.

اسرائیل مدعی است عملیات نظامی‌اش در غزه،‌ یک اقدام برای دفاع از خود و با هدف توقف پرتاب راکت از سوی حماس است.

بنا بر گزارش کمیته پارلمانی انگلیس در ماه گذشته میلادی،‌ قراردادهای نظامی دولت لندن با اسرائیل بیش از 68 میلیارد پوند بوده است که شامل زره‌پوش، قطعات پهپادها و موشک‌هاست.

وزارت اقتصاد و تجارت انگلیس اعلام کرده که مجوزهای گسترده تجاری برای آیتم‌های مشخص مورد استفاده ارتش اسرائیل در حملات غزه نیستند اما در حال حاضر نمی‌توان ارزش دقیق مجوزهای لغو شده را اعلام کرد.

بریتانیا اعلام کرده که تعلیق این مجوزها شامل قطعات گنبد آهنین اسرائیل نیست.

انتهای پیام

کد N442705