بان کی مون: وضعیت ایزیدی‎های عراق اسفناک است

آمریکا اروپا

دبیر کل سازمان ملل متحد در اظهارتی با ابراز نگرانی درباره وضعیت ایزیدی های عراق خواستار افزایش کمک های بین المللی برای نجات آنها شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، "بان کی مون" با اسفناک خواندن وضعیت ایزیدی ها خواستار کمک های بیشتر جامعه جهانی به این عده از مردم عراق شد.

دبیر کل سازمان ملل در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشت: وضعیت بدی که ایزیدی ها و دیگران در کوه سنجار به آن گرفتار شده اند، واقعا دلخراش است. شرایط این کوهستان هولناک است. من از جامعه بین المللی می خواهم که اقدامات بیشتری برای حمایت از آنها انجام دهند.

آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد تعداد کسانی را که در کوه سنجار در محاصره داعش گیر افتاده اند، ۲۰ تا ۳۰ هزار نفر اعلام کرده است.

این در حالی است که بر اساس اخبار عراق، یک فروند بالگرد که برای امدادرسانی به ایزدی ها به کوه سنجار اعزام شده بود سقوط کرده است.

ارتش عراق در این رابطه اعلام کرده که یکی از سرنشینان هلیکوپتر "فیان دخیل" نماینده ایزدی ها در پارلمان عراق، بوده که تلاش های او در روزهای اخیر منجر به توجه جامعه جهانی به وضعیت آوارگان ایزدی شده است.

به گفته این مقامات، خانم فیان دخیل به همراه یکی از گزارشگران روزنامه نیویورک تایمز در این حادثه مجروح شده اند، اما خلبان هلیکوپتر نتوانسته جان سالم به در ببرد و بلافاصله کشته شده است.