هشدار سازمان ملل درباره "نسل‌کشی" اقلیت ایزدی در عراق

عراق

کارشناسان امور حقوق بشر سازمان ملل در بیانیه‌ای از جامعه جهانی خواستند اقدامات فوری را برای ممانعت از "نسل کشی" ایزدی‌ها در عراق اتخاذ کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، ریتا اسحاق، کارشناس امور اقلیت‌ها در سازمان ملل در بیانیه‌ای اعلام کرد که باید اقدامات لازم را برای ممانعت از ارتکاب جنایت‌های آشکار و "نسل کشی" احتمالی در عراق اتخاذ کرد.

در این بیانیه که به امضای کارشناسان سازمان ملل در ژنو رسید، آمده است: دولت عراق و جامعه جهانی به طور مساوری مسئولیت حمایت از مردم عراق در مقابله با جنایت‌های وحشیانه گروه "دولت اسلامی" (داعش) را بر عهده دارند.

همچنین کمیساریای عالی امور پناهندگان سازمان ملل روز گذشته اعلام کرد که ظرف 72 ساعت اخیر حدود 35 هزار تن از منطقه سنجار گریخته و به استان "دهوک" در اقلیم کردستان رفته‌اند.

آدریان ادوارد،‌ سخنگوی این کمیساریا گفت: ما پیش‌بینی می‌کنیم که هنوز حدود 20 تا 30 هزار تن در کوه‌های سنجار در محاصره باشند در حالی که بدون پناهگاه و غذا و آب هستند.

همچنین کمیساریای عالی امور پناهندگان سازمان ملل به نقل از شهردار "زاخو" گفت: شهر "زاخو" در کردستان عراق در حال حاضر میزبان بیش از 100 هزار آواره عراقی است که بیشترشان از مناطق سنجار و "زمار" هستند که طی هفته گذشته توسط داعش از این مناطق رانده شدند.

به گزارش کمیساریای حقوق بشر، مقامات محلی عراق مدارس و ساختمان‌هایی را برای پناه دادن آوارگان بازکرده‌اند در حالی که برخی از آن‌ها زیر پل‌ها یا در ساختمان‌های در حال ساخت به سر می‌برند.

این در حالی است که مسئولان سازمان ملل همواره مشغول بررسی بازکردن گذرگاه‌های امن برای انتقال محاصره شدگان سنجار هستند، اما هنوز هیچ اقدام مهمی اتخاذ نکرده‌اند.

همچنین یکی از افراد پلیس عراق اعلام کرد که افراد مسلح داعش که کنترل سنجار را در دست گرفته‌اند، پس از آنکه نتوانستند انگشتر برخی از زنان این منطقه را از انگشت‌های آن‌ها دربیاورند، اقدام به بریدن انگشت‌های زنان کرده‌اند.

در همین حال، بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل از کشورهای جهان خواست برای حمایت بیشتر از غیرنظامیان عراقی که با پیشروی‌های داعش خانه و کاشانه خود را رها کرده‌اند، عمل کنند.

بان کی مون در مصاحبه با خبرنگاران گفت: اوضاع دشوار ایزدی‌ها و دیگر اقلیت‌ها در کوه‌های سنجار هولناک است.

پیشتر سازمان ملل در سوم اوت جاری اعلام کرده بود که کنترل اعضای داعش بر شهر سنجار واقع در شمال عراق باعث شده است تا هزاران تن فرار کنند.

سازمان ملل هشدار داد که نگرانی‌های گسترده‌ای نسبت به جان این افراد و وقوع فاجعه انسانی به دلیل کمبود آب، دارو و غذا وجود دارد.

از سوی دیگر، همچنان استان دهوک میزبان بیش از 400 هزار آواره است که بیشتر آن‌ها از اقلیت‌های عراقی هستند. در کردستان عراق نیز 700 هزار آواره مستقر شدند و آن‌ها در صدها پایگاه مختلف حضور دارند.

حدود 10 تا 15 هزار ایزدی نیز از منطقه سنجار فرار کرده و به شمال شرق سوریه در نزدیکی قامشلی پناه برده‌اند.

تعداد ساکنان سنجار که به ترکیه رفته‌اند به حدود 2000 تن می‌رسد.

انتهای پیام

کد N442653