کلینتون انتقاد شدید از سیاست خارجه اوباما را تکذیب کرد

وزیر امور خارجه پیشین آمریکا ضمن تکذیب انتقاد شدید از سیاست خارجه رئیس جمهوری این کشور نسبت به سوریه و عراق تاکید کرد که اگر امروز (چهارشنبه) با وی دیدار کند از سیاست خارجه‌اش قدردانی نیز می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، هیلاری کلینتون وزیر خارجه پیشین آمریکا ناکامی دولت باراک اوباما رئیس جمهوری کشورش را مقصر افزایش تعداد شبه‌نظامیان افراطی در عراق و سوریه دانست و این مساله به طور گسترده به عنوان فاصله گرفتن کلینتون از اوباما پیش از انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 میلادی تعبیر شده است.

این در حالی است که یکی از سخنگویان هیلاری کلینتون گفت: این دیپلمات ارشد سابق آمریکا برای شفاف سازی درباره این اظهارات با اوباما تماس گرفته و تاکید کرد که از رهبری وی انتقاد نمی‌کند.

نیک مریل سخنگوی کلینتون گفت: اوایل صبح سه‌شنبه هیلاری با اوباما تماس گرفته تا به او اطمینان دهد که از رهبری،‌ سیاست‌ها و شخص اوباما انتقاد شدید نکرده است. وی افزود: کلینتون و اوباما اختلافات آشکاری در خصوص برخی مسائل از جمله سوریه دارند. در حال حاضر برخی تلاش می‌کنند تا این اختلافات را بزرگ کنند اما نمی‌توانند بر توافقات گسترده آن‌ها در مورد اکثر مسائل سابه بیفکنند.

مریل با اشاره به دیدار امروز کلینتون و اوباما در مارتاز وین یارد، جایی که این رئیس جمهور آمریکا تعطیلات خود را سپری می‌کند، گفت: همانند دوستانی که باید در انظار عمومی ظاهر شوند، کلینتون در دیدار امروز با آمریکا گفتگو می کند و از سیاست‌های او نیز قدردانی می‌کند.

در همین حال کاخ سفید اعلام کرد: اوباما و همسرش به شدت مشتاق دیدار با هیلاری هستند. کلینتون در مصاحبه روز یکشنبه‌اش که در روزنامه آتلانتیک منتشر شده از تصمیم آمریکا برای ماندن در حاشیه شبه‌نظامی‌گری علیه بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه انتقاد کرده و گفت، این رویکرد به ایجاد خلائی که توسط شبه‌نظامیان افراط‌گر از جمله داعش پر می‌شود، کمک می‌کند.

کلینتون در زمانی که تحت ریاست جمهوری اوباما، مسئولیت وزارت امور خارجه آمریکا را به عهده داشت یکی از مدافعان ناموفق مسلح کردن شورشیان سوری بود.

وی گفت: این ناکامی برای کمک در ایجاد یک نیروی مبارز قابل قبول از مردمی که سازمان دهندگان اعتراضات علیه بشار اسد بودند باعث ایجاد خللی شده که توسط افراط‌گرایان پر شده است.

کلینتون افزود: رئیس جمهور آمریکا استراتژی برای رسیدگی به این تهدید افراط‌گرایان ندارد. کشورهای بزرگ نیازمند قوانین سازمان‌دهی شده هستند.

انتهای پیام

کد N442641