اپوزیسیون پاکستان پیشنهاد لحظه آخر نواز شریف را رد کرد / اتخاذ تدابیر امنیتی در اسلام آباد

پاكستان

دولت غیرنظامی پاکستان موفق نشد تا رهبر اپوزیسیون این کشور را از تصمیمش برای برگزاری تظاهرات اعتراضی روز پنجشنبه در اسلام آباد منصرف کند.

دولت غیرنظامی پاکستان موفق نشد تا رهبر اپوزیسیون این کشور را از تصمیمش برای برگزاری تظاهرات اعتراضی روز پنجشنبه در اسلام آباد منصرف کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، عمران خان، رهبر حزب مخالف تحریک انصاف پاکستان قصد دارد تا تظاهرات اعتراضی گسترده‌ای را از لاهور واقع در شرق پاکستان به سمت اسلام‌آباد، پایتخت در روز پنجشنبه برگزار کند.

دولت پاکستان نگران از بروز ناآرامی در سراسر کشور این تظاهرات اعتراضی را منع کرده اما نواز شریف، نخست وزیر این کشور اعلام کرده که قضات دادگاه عالی پاکستان اتهامات وارد شده از جانب عمران خان به دولت نواز شریف را مورد تحقیق قرار خواهند داد.

نواز شریف در جریان سخنرانی تلویزیونی اعلام کرد: من به حق انجام و برگزاری راهپیمایی‌ها با توجه به محدودیت‌های قانونی احترام می‌گذارم اما هیچکس اجازه ندارد تا ثبات کشور را از میان بر دارد.

همچنین با وجود پیشنهاد لحظه آخر دولت اسلام‌آباد در انجام توافق با اپوزیسیون، عمران خان این پیشنهاد را رد کرده و گفته که نمی‌تواند به هیچ کمیسیونی از جانب دولت اعتماد کند و نمی‌تواند شریف را بار دیگر بر سر قدرت تحمل کند.

وی به خبرنگاران گفت: هراتفاقی بیفتد ما چهاردهم اوت روز پنجشنبه تظاهراتی اعتراضی را در اسلام‌آباد برگزار می‌کنیم. در صورتی که آن‌ها ما را متوقف کنند گور خود را کنده‌اند.

بسیاری از مقام‌ها در داخل دولت پاکستان نگران این هستند که عمران خان از جانب اشخاصی با پشتوانه ارتش قدرتمند پاکستان مورد حمایت قرار گیرد؛ افرادی که می‌توانند دولت غیرنظامی نواز شریف را تضعیف کرده و سیاست‌های دولت اسلام‌آباد را برای احیا و ابقای صلح و ثبات در کشور از میان ببرند.

عمران خان اتهامات وارد شده از جانب دولت نواز شریف را رد کرده و ارتش نیز دخالت در سیاست را رد کرده است.

در همین حال،‌ طاهر القدری، روحانی اپوزیسیون دولت اسلام‌آباد نیز خواستار برگزاری راهپیمایی گسترده در لاهور در روز یکشنبه شده بود اما در پی سرکوب پلیس، به حامیانش گفت تا تظاهرات کوچکتری را در شهرهای خود برگزار کنند و همچنین در کنار راهپیمایی اعتراضی عمران خان در اسلام‌آباد به راهپیمایی بپردازند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز گزارش داد: پیش از برگزاری راهپیمایی گسترده ضد دولت اسلام آباد، پلیس جاده‌های منتهی به پایتخت را تا حدودی مسدود کرده و نیروهای امنیتی امیدوارند تا راهپیمایی را متوقف کنند.

همچنین تظاهرات روز پنجشنبه بیانگر بزرگترین چالش در دولت نواز شریف است که یکسال است روی کار آمده و نخستین انتقال دموکراتیک قدرت در پاکستان محسوب می‌شود که مدت‌های مدیدی گرفتار کودتاهای نظامی بوده است.

رسول بخش رئیس، رئیس موسسه مطالعات استراتژیک پاکستان در این باره گفت به نظر من این آزمونی از خواسته‌های مردم پاکستان است.

شاه محمود قریشی وزیر پیشین امور خارجه پاکستان و حامی عمران خان پس از دیدار قدری و عمران خان گفت: معترضان تمایلی برای به خشونت کشیده شدن این راهپیمایی ندارند اما در صورت اعمال وضع حکومت نظامی با آن مقابله خواهند کرد.

وی افزود: ما به دنبال یک دستور کار ملی برای به دست آوردن یک دموکراسی حقیقی در پاکستان هستیم.

انتهای پیام

کد N442487