۰

آرین‌منش: مرز بین مجرم سیاسی با فعال و منتقد سیاسی مشخص شود

  • ۱بازدید
  • ۰ رای
  • ۰ دیدگاه
وحدت,نقد و انتقاد

یک نماینده مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه "باید باب نقد منصفانه و عالمانه در کشور بیش از پیش باز شود"، اظهار کرد: هرچقدر مجرمان سیاسی کاهش یابند، انسجام ملی و وحدت ملی افزایش می‌یابد.

محمدجواد آرین‌منش در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با بیان اینکه "تحقق و پیگیری سیاست‌های معطوف به اتحاد ملی و انسجام اجتماعی از مهم‌ترین استراتژی‌های اداره کشور بویژه در شرایط حساس کنونی است"، گفت: وحدت ملی پایه و اساس حفظ امنیت، ثبات سیاسی و توسعه کشور است.

این فعال سیاسی ادامه داد: انسجام و وحدت ملی نیازمند همدلی و کم کردن شکاف‌ها و فاصله‌ها و تلاش در جهت تبدیل مخالفان به منتقدان نظام و همراهان مسیر انقلاب اسلامی است که البته نیازمند برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری است.

وی با بیان اینکه "وحدت و همدلی و همراهی توده‌ها، نخبگان و سیاسیون با نظام و انقلاب یک سرمایه مهم اجتماعی است"، تصریح کرد: کشور ما ترکیبی از اقوام، مذاهب و طبقات گوناگون است که سال‌ها در کنار هم مسالمت‌آمیز زندگی کرده‌اند پس برای ایجاد وحدت و همدلی نیازمند تعادل‌گرایی و پرهیز از افراط‌گری و تندروی و تلاش در جهت جذب مخالفان سیاسی و در ادامه تبدیل آن‌ها به منتقدان و همراهان مسیر انقلاب هستیم.

این نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه "نخبگان سیاسی به نوعی مرجعی برای توده مردم حساب می‌شوند"، گفت:‌ همراه کردن توده مردم و نخبگان سیاسی نیازمند اقناع، همفکری و مشارکت است و باید تلاش کرد منتقدان سیاسی به مجرم تبدیل نشوند و مخالف نظام نباشند که این امر با رفتارهای اصولی میسر خواهد بود.

آرین‌منش با تاکید بر اینکه "باید باب نقد منصفانه و عالمانه در کشور بیش از پیش باز شود"، خاطرنشان کرد: هرچقدر مجرمان سیاسی کاهش یابند، انسجام ملی و وحدت ملی افزایش خواهد یافت.

آرین‌منش ادامه داد: یکی از سیاست‌های نظام و توصیه‌های مکرر رهبری، جذب حداکثری و دفع حداقلی است. برای جلوگیری از تبدیل فعالان سیاسی به مجرمان سیاسی باید تعریف دقیق و مشخصی از جرم سیاسی داشته باشیم تا مرز میان مجرم سیاسی با فعال سیاسی و منتقد مشخص شود چون جرم سیاسی حتی با نقد تند و آتشین متفاوت است و هدفش واژگون کردن نظام و اختلال در نظم و امنیت کشور است که افراد اندکی در کشور آن طور هستند.

وی در پایان گفت: تعریف دقیق مرز جرم سیاسی و انتقاد و مخالفت، تلاش در جهت استفاده بهینه از ظرفیت‌های قانون اساسی در جهت آزادی بیان و برگزاری تجمعات و راهپیمایی‌ها در چارچوب قانون اساسی، آزادی توسعه فعالیت احزاب سیاسی درچارچوب قانون و بیان آزادانه نظرات و انتقادات، تلاش در جهت حاکمیت فضای چندصدایی، تحقق رهنمودهای رهبری درباره توسعه کرسی نقد و آزاداندیشی، حاکمیت فضای تضارب آرا در صداوسیما و رسانه‌های مکتوب، حاکمیت رأفت اسلامی در رسیدگی به تخلفات سیاسی و داشتن سعه صدر، از جمله راه‌های جلوگیری از تبدیل فعالان سیاسی به مجرمان سیاسی است.

انتهای پیام

نظر شما چیست؟

اولین نفری باشید که نظر خود را در مورد این مطلب بیان می کند.