نشست کمیته اجرایی سازمان همکاری اسلامی

لبنان خواستار شد/ پایان محاصره غزه ، ریشه کنی غده سرطانی داعش

نواز غزه,لبنان

بیروت – ایرنا - « جبران باسیل» وزیر امور خارجه لبنان در نشست ویژه کمیته اجرایی سازمان همکاری اسلامی در شهر جده عربستان خواستار پایان محاصره نوار غزه و مقابله با تروریسم صهیونیستی و داعشی و ریشه کنی این غده سرطانی شد.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری ملی لبنان، این نشست روز سه شنبه و در سطحی گسترده از وزرای امور خارجه و دیگر وزیران کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در شهر جده عربستان سعودی برای بررسی حملات رژیم صهیونیستی علیه مردم بی دفاع فلسطین درغزه برگزار شد.

وزیرخارجه لبنان با بیان اینکه « مردم غزه با تروریسم سازمان یافته رژیم نژاد پرستانه اسراییل مواجه است که مرتکب جنایات جنگی می شود»، بر حمایت از مطالبات بر حق ملت فلسطین تاکید کرد و گفت که محاصره نوار غزه باید پایان یابد، زندگی طبیعی به این منطقه بازگردد و ملت فلسطین از حق یک زندگی کریمانه برخوردار شود.

وی از نوارغزه به عنوان یک « بازداشتگاه و شکنجه گاه» یاد کرد و افزود:

متاسفانه برخی کشورهای غربی به رژیم اسراییل کمک و جنایات آن را توجبه می کنند.

جبران باسل ، تروریسم صهیونیستی و تکفیری را دو روی یک سکه دانست و خاطرنشان کرد: اکنون نماد تروریسم در منطقه ما اسراییل و داعش هستنی و منتهی، داعش سرها را با تبر و اسراییل با جنگنده قطع می کند

وزیر خارجه لبنان اظهارداشت: لبنان از جامعه جهانی و دادستان دادگاه بین المللی جنایی خواستار شروع تحقیقات در خصوص جنایات جنگی اسراییل در نوار غزه شده است.

وی تصریح کرد: کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی باید از جنایکاران اسراییلی به اتهام جنایت جنگی و ضد بشری در نوار غزه به دادگاه بین المللی جنایی شکایت کند و آیا این درخواست ما با پاسخ مثبت مواجه می شود؟

جبران باسیل به حضور خود در اجلاس سازمان همکاری به عنوان یک مسیحی لبنانی اشاره کرد و گفت: اسراییل و داعش به چه حقی به نام دین مرتکب جنایت می شوند و یکی بدنبال یهودی سازی و دیگری خلافت ساری است که هیچ شباهتی با اسلام ندارد.

وزیر خارجه لبنان اظهارداشت: آیا ما در مقابل ما یک معادله جدید جهنمی قرار داریم که هدف آن ترسیم نقشه جدید منطقه و تقسیم آن به رژیم های نژادی و دینی از طریق هراس افکنی و مهاجرت است؟

وی تاکید کرد: آیا مسلمانان و مسیحیان برغم اختلاف در مذاهب و اصول نباید درمقابل این اندیشه های تاریک وبعید از اعتقادات، تاریخ و ارزش های خود که همه منطقه عربی و اسلامی را تهدید می کند، بایستند و پیروز شوند؟

جبران باسیل گفت: آیا تردیدی وجود دارد که با وجود منافع مشترک ، باید رویکردی واحد در مقابل جنایات اسراییل در غزه و داعش در عراق ، سوریه و لبنان اتخاذ کنیم؟

وزیر خارجه لبنان افزود: از دادستان دادگاه بین المللی جنایی همپنین خواسته ایم که درباره جنایات ضد بشری داعش تحقیق کند.

وی خاطرنشان کرد: لبنان با پدیده داعش مواجه است و برای مقابله با آن تحرکات خود را در محافل منطقه ای و بین المللی از جمله قاهره، ژنو، پاریس ، نیویورک و لاهه شروع کرده ایم.

جبران باسیل اظهارداشت: خواستار حمایت از ارتش لبنان با تجهیز آن به سلاح هستیم تا بتواند به ماموریت های خود در دفاع از لبنان و ملت آن اقدام کند و مانع جنایات گروه های تروریستی شود.

وزیر خارجه لبنان تصریح کرد: کشورهای حوزه خلیج فارس ، آسیا ، اروپا و آمریکا از آنچه در سوریه ، عراق و لبنان اتفاق افتاده است، نمی توانند خود را دور بدانند و همه این کشورها در معرض تهدید گروه های تروریستی تکفیری قرار دارند.

وی تاکید کرد: سرطان داعش ازکنترل خارج شده و اکنون لازم است با یک جراجی اساسی ریشه آن را خشک کرد تا به مناطق دیگر سرایت نکند.

جبران باسیل گفت : به هیچ طرفی نباید اجازه دهیم دین ، فرهنگ ، تمدن و تاریخ ما را با فرهنگ مرگ و اندیشه ای تاریک مخدوش کند.

وزیر خارجه لبنان با بیان اینکه« لبنان را گروه تکفیری داعش و رژیم نژاد پرست اسراییل تهدید می کنند که جغرافیا و اخلاق نمی شناسند»، افزود: در مقابل آیا ما نباید از کشور، مرزها ، اخلاق ، ارزش ها و میراث خود دفاع و حفاظت کنیم؟

خاورم ** 1324
کد N441979