دادگاه حقوق بشر اروپا انگلیس را به دلیل نقض حقوق زندانیان، محکوم کرد

اروپا,نقض حقوق بشر

لندن - ایرنا- دادگاه حقوق بشر اروپا روزسه شنبه، طی حکمی باردیگر انگلیس را به نقض حقوق زندانیان بدلیل محروم کردن آنان ازحق رای دادن، محکوم کرد.

به گزارش ایرنا، شبکه های خبری انگلیس گزارش دادند، دادگاه حقوق بشر اروپا که دراستراسبورگ مستقر می باشد، درعین حال درخواست غرامت ازسوی زندانیانی که علیه انگلیس به این دادگاه شکایت کرده بودند، را رد کرده است.

براساس این گزارش، این زندانیان که شمار آنان ده نفر بوده ودرزندان های اسکاتلند بسرمی برند، درشکایت شان عنوان کرده بودند که ممنوعیت دادن رای درجریان انتخابات پارلمان درسال 2009 میلادی، نقض حقوق بشر شمرده می شود.

دادگاه حقوق بشر اروپا به رغم اینکه تصدیق کرده است که اقداماتی برای تغییر این قانون درانگلیس درحال انجام شدن است اما گفته است محرومیت کلی زندانیان از رای دادن به منزله نقض حق انتخابات آزاد است که در کنوانسیون حقوق بشر اروپا بر آن تاکید شده است.

این دادگاه اعلام کرده است کشورها می توانند تصمیم بگیرند که کدام زندانیان را باید از حق رای دادن محروم کنند، اما ممنوعیت کلی زندانیان از رای دادن غیرقانونی است.

گفته می شود دولت انگلیس که ازسال 2005 میلادی بارها از سوی دادگاه حقوق بشر اروپا، بدلیل این قانون، محکوم شده ، بدنبال یافتن راه کاری قانونی برای لغو قانون ممنوعیت رای دادن زندانیان ویا تعدیل آن است، اما بدلیل عدم همراهی پارلمان تاکنون موفق به این کار نشده است.

به گزارش شبکه بی بی سی، هم دردولت قبلی انگلیس که از حزب کارگر بود و هم در دولت کنونی که ائتلافی ازاحزاب محافظه کار و لیبرال دمکرات است، تلاش برای تغییر قانونی ممنوعیت یاد شده، با مانع مواجه شده اند.

براساس این گزارش، پارلمان درحالی با درخواست دولت های انگلیس دراین زمینه تاکنون همراهی نکرده که پیشنهادهای مختلفی ازسوی وزرای کابینه دراین خصوص به نمایندگان پارلمان داده شده است.

اروپام** 5** 1552**1859
کد N441841