رییس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس خبر داد:

الکترونیکی شدن انتخابات تا آماده نشدن زیرساخت های IT امکان پذیر نیست

مجلس شورای اسلامی

تهران-ایرنا- رییس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی گفت: هر چند الکترونیکی شدن انتخابات پسندیده است اما تا زمانی که زیرساخت های IT و تجهیزاتی آن آماده نشده، عملیاتی شدن طرح امکان پذیر نخواهد بود.

امیر خجسته روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار پارلمانی ایرنا با اشاره به جلسه امروز این کمیسیون اظهار داشت: در این جلسه نمایندگان طرح الحاق یک تبصره به ماده 9 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی را بررسی کردند.

وی افزود: حرکت کشور به سمت بهره مندی از فرایندهای الکترونیک نکته ای مثبت در استقرار سلامت نظام اداری می باشد که حذف کاغذ و روش های سنتی می تواند در این زمینه راهگشا باشد.

رییس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور با اشاره به نکات مثبت الکترونیکی شدن رای گیری در کشور گفت: تسریع در اعلام نتایج آرای انتخاباتی، پیشگیری از امکان هرگونه سوء استفاده در جریان انتخابات، کاهش هزینه های نهایی انتخابات، امکان مطالعات آماری در جامعه رای دهنده کشور و سالم سازی و شفاف سازی فرایند انتخابات از جمله مهمترین دستاوردهای الکترونیکی شدن در روند رای گیری به شمار می رود.

وی با اشاره به طرح پیشنهادی جمعی از نمایندگان در این رابطه افزود: در طرح پیشنهادی جمعی از نمایندگان خواسته شده که یک تبصره به ماده 9 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی اضافه شود و براساس آن اخذ هرگونه رای با تعرفه کاغذی ممنوع شود و همچنین پیش بینی شده که چنانچه در حوزه ای انتخابات غیرالکترونیکی باشد، آرای آن حوزه ابطال و متخلفین به مجازات مقرر در ماده 570 قانون مجازات اسلامی محکوم گردد.

امیر خجسته با آسیب شناسی این طرح گفت: هر چند روند الکترونیکی شدن انتخابات امری پسندیده به شمار می رود ولیکن تا زمانی که زیرساخت های IT و تجهیزات آن آماده نشده، عملیاتی شدن طرح انجام پذیر نخواهد بود.

وی همچنین جرم انگاری اخذ رای را برخلاف مصالح کلی نظام و آزادی های فردی ارزیابی کرد و گفت: مقرر گردید تا با توجه به وجود اشکالاتی اساسی در این طرح، کلیات آن اصلاح و مجددا در صحن کمیسیون مطرح گردیده و در لایحه جامع انتخابات پیگیری شود.

سیام**9121**9132 **1449
کد N441768