ولایتی: ایران از انتخاب ملت عراق حمایت می‌کند

عراق,علي‌اكبر ولايتي,نخست‌وزير عراق

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع گفت: جمهوری اسلامی ایران از برقراری دموکراسی در عراق خرسند بوده و هر تصمیمی که ملت عراق برای اداره کشورشان بگیرند پشتیبانی خواهند کرد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، علی اکبر ولایتی پس از دیدار با نخبگان، نمایندگان و اصحاب رسانه سوری که عصر امروز (سه شنبه) در مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام صورت گرفت در جمع خبرنگاران و در پاسخ به سوال ایسنا در رابطه با مواضع ایران در قبال انتخاب نخست‌وزیر جدید عراق گفت: آن چه که مردم عراق تصمیم می‌گیرند و آن چه که در مجلس این کشور تصویب می‌شود مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران است.

او ادامه داد: تعیین رییس‌جمهور، رییس مجلس و نخست‌وزیر عراق از وظایف مردم عراق بوده و جمهوری اسلامی ایران حامی هر تصمیمی است که مردم عراق آن را گرفته باشند و ما هم امیدوار هستیم که تمام تدابیر به سمتی پیش برود که همه چیز بر اساس دموکراسی باشد زیرا این دموکراسی حاصل خون شهدای ملت این کشور بوده و از طریق برقراری چنین حکومتی بتوانند آن را محفوظ بدارند و ما هم خوشحال هستیم این دموکراسی در عراق پایدار مانده و مردم این کشور مجال این را دارند که بتوانند نمایندگان خود را انتخاب کرده و همین نمایندگان هستند که رییس مجلس، رییس‌جمهور و نخست وزیر را انتخاب می‌کنند. بنابراین هر تصمیمی که ملت عراق بگیرند مورد تأیید ما نیز هست.

رییس بیمارستان مسیح دانشوری در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در رابطه با وضع عمومی آیت الله مهدوی کنی خاطرنشان کرد: وضعیت عمومی ایشان نسبت به گذشته بهتر بوده و می‌توان گفت وضعیت ریه، قلب، فشار خون و عملکرد کلیه و به طور کلی همه اعضا و جوارح ایشان بهبود یافته است؛ البته تا حدی مراکز عصبی آیت الله مهدوی کنی آسیب دیده است ولی بخشی از آن‌ها به نسبت بهبود یافته است.

وی ادامه داد: امیدوار هستیم که خداوند شفای عاجل و کامل به ایشان عنایت کند ولی آن چه که به همکاران ما در بیمارستان مسیح دانشوری مربوط می‌شود در رابطه با مشکلات ریوی، قلبی و وضعیت عمومی ایشان می‌توانیم بگوییم که شرایط کلی آیت الله مهدوی کنی رو به بهبود است و امیدواریم که در سایر بخش‌های بدن ایشان به ویژه مراکز عصبی شاهد پیشرفت و بهبودی باشیم.

ولایتی در پاسخ به سوال دیگری در رابطه با عملکرد دولت یازدهم در عرصه سیاست داخلی و خارجی در یکسال گذشته گفت: تا آن جا که برای دولت میسر بوده تلاش کرده است و در حوزه داخلی و خارجی با توجه به مشکلاتی که در عرصه سیاست خارجی و مساله هسته‌ای وجود داشت تلاش‌های‌شان را انجام دادند و ما برای دولت آقای روحانی آرزوی توفیق بیش‌تری داریم.

انتهای پیام

کد N441693