المالکی از نیروهای امنیتی عراق خواست تا در بحران سیاسی کشور دخالت نکنند

المالکی

تهران-ایرنا- ˈنوری المالکیˈ نخست وزیر عراق روز سه شنبه به نیروهای امنیتی این کشور دستور داد در بحران سیاسی این کشور که در پی ماموریت یافتن ˈحیدر العبادیˈ نخست وزیر پیشنهادی در تشکیل کابینه ایجاد شده، دخالت نکنند.

به گزاش خبرگزاری فرانسه از بغداد، در بیانیه ای که در سایت نخست وزیری عراق منتشر شده، آمده است:المالکی از فرماندهان، افسران ارتش، پلیس و دستگاه های امنیتی عراق خواسته است تا از بحران سیاسی که در پی نامزدی ˈحیدر العبادیˈ از سوی ˈفواد معصومˈ رییس جمهوری این کشور برای تشکیل کابینه ایجاد شده است، دوری کنند و تنها به انجام مسوولیت های امنیتی و نظامی خود برای حمایت از کشور بپردازند.

المالکی همچنین تاکید کرد: عراق، منطقه و جهان در یک جبهه واحد برای مقابله با ترویسم قرار دارند.

فواد معصوم رییس جمهوری عراق بعد از ظهر دوشنبه در جلسه ای با حضور سلیم الجبوری رییس پارلمان، ابراهیم جعفری رییس ائتلاف ملی و جمعی از سیاستمداران و رهبران جریان های سیاسی عراق، طی حکمی حیدرالعبادی 62 ساله را مسوول تشکیل دولت جدید این کشور کرد.

«ائتلاف همپیمانی ملی» بزرگترین ائتلاف شیعیان در پارلمان عراق با موافقت 127 نفر از اعضای خود حیدر العبادی را به نامزد تصدی پست نخست وزیری عراق معرفی کرد.

حیدر العبادی متولد سال 1952 میلادی بغداد است؛ پدر او به نام جواد از پزشکان معروف و مدیر بیمارستان بیماری های روانی الجمله در بغداد و نیز بازرس کل وزارت بهداشت عراق بود که در سال 1979 میلادی همراه 41 پزشک دیگر به علت مخالفت با رژیم بعث عراق مجبور به بازنشستگی شد و در لندن درگذشت و به علت جلوگیری رژیم بعث از دفن مخالفان خود در عراق، در لندن دفن شد.

رسانام**9329**1144**1010
کد N441684