معاون سابق اردوغان:

احتمال سازش ترکیه با داعش درمورد حمله هوایی آمریکا به عراق وجود دارد

ترکیه,آمریکا

آنکارا- ایرنا- ˈدنگیر میر محمد فراتˈ معاون سابق اردوغان گفت: احتمال درخواست گروه تروریستی داعش از ترکیه برای متوقف شدن حملات هوایی آمریکا به این گروه در عراق و سازش در این باره وجود دارد.

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه خبری ˈخبرلرˈ، محمد فرات از سیاستمداران کهنه کار ترکیه که اخیرا از حزب حاکم عدالت و توسعه استعفا کرد،افزود: به نظر می رسد دلیل اصلی سکوت ترکیه در مورد فعالیت های تروریستی داعش در عراق ، تلاش دولت آنکارا برای حفظ جان 49 شهروند ترکیه از جمله شماری از کارکنان کنسولگری ترکیه در موصل بوده باشد.

وی افزود: مساله ای که در این باره موجب نگرانی است موضوع سازش ترکیه با داعش در باره این درخواست تروریست ها باشد که اگر ترکیه حملات هوایی آمریکا را متوقف نکند، داعش نیز تضمینی برای حفظ جان گروگان ها نخواهد داشت.

معاون مستعفی اردوغان افزود: سکوت ترکیه در مورد وضعیت کردهای ایزدی شنگال نیز ناشایست است، آنان در وضعیت اسفناکی به سر می برند و آنکارا باید در این خصوص به نفع آنان موضع گیری می کرد.

ˈعصمت یلمازˈ وزیر دفاع ترکیه به تازگی گفته بود که کشورش در حملات هوایی آمریکا علیه عناصر داعش در نزدیکی اربیل دخالت نداشت.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگاران در مورد احتمال مداخله نظامی ترکیه به گروه تروریستی داعش در عراق، افزود: ترکیه در حملات هوایی آمریکا علیه داعش هیچ گونه حمایتی از آمریکا نکرده است.

وزیر دفاع ترکیه به مسوولیت دولت این کشور در قبال 49 شهروند این کشور که گروه داعش در کنسولگری ترکیه در موصل به گروگان گرفت اشاره کرد و توضیح داد: در بین این گروگان ها کارکنان کنسولگری، نیروهای ویژه پلیس و کودکان وجود دارند و به این دلیل برای ما غیر ممکن است که برنامه دیگری داشته باشیم .

ˈ محمد علی شاهینˈ معاون حزب حاکم عدالت و توسعه نیز دیروز گفته بود که سلامتی و سرنوشت گروگان ها برای ما از هر چیز دیگری مهمتر است.

وی گفت: اکنون 49 نفر از شهروندان ترکیه از جمله دیپلمات ها و کارکنان کنسولگری ما در ˈموصلˈ، در اسارت عناصر داعش هستند و این مساله برای آنکارا از هر چیز دیگری مهم تر است. ما از اینکه حملات هوایی آمریکا، جان این افراد را نیز به خطر اندازد، نگران هستیم.

خاورم ** 2010**1010
کد N441649