هزینه 3/6 میلیارد دلاری حملات غزه برای تل‌آویو

تخمین زده می‌شود که حملات رژیم صهیونیستی به نوار غزه یا "عملیات صخره سخت" 2.5 میلیارد تا 3.6 میلیارد برای اسرائیل هزینه داشته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه تایمز آو اسرائیل، رادیو رژیم صهیونیستی به صورت کامل و واضح، هزینه‌های این جنگ را اعلام نکرده‌ اما گمان می‌رود که بیشترین هزینه‌ها برای گنبد آهنین، بمب‌های هوشمند و سایر تجهیزات سنگین صرف شده باشد.

به عنوان مثال گنبد آهنین که رژیم صهیونیستی از آن به عنوان سپری در مقابل راکت‌های حماس علیه اسرائیل استفاده می‌کند، تاکنون 29 میلیون دلار هزینه داشته است؛ به عبارتی برای هر روز 1 میلیون دلار. از 3460 راکتی که حماس به سمت اسرائیل در جریان این جنگ اخیر شلیک کرد، این سپر دفاعی تنها توانست 584 مورد را هدف گیری و خنثی کند. هفته گذشته نیز کنگره آمریکا مبلغ 225 میلیون دلار برای کمک مالی به این گنبد اختصاص داد.

برای بمب‌های هوشمند نیز که هواپیماهای اسرائیلی در جنگ اخیر غزه 4900 عدد از آنها را بر سر غیرنظامیان غزه انداختند، 150 عدد در هر روز، مبالغ هنگفتی صرف شده است که می‌توان به رغم 73 میلیون دلار اشاره کرد. اکثر این بمب‌ها به کامپیوتر و دوربین مجهز بودند.

در جریان جنگ اخیر غزه ارتش اسرائیل 82 هزار تن از نیروهای ذخیره خود را نیز به خدمت فراخواند و روزانه برای هر کدام از این نیروهای ذخیره 174 دلار شامل تامین غذا، پناهگاه، تسلیحات و یونیفورم اختصاص داده است.

در صورتی که آمار دقیق باشد وزارت جنگ اسرائیل قریب به 200 میلیون دلار برای این نیروهای ذخیره هزینه کرده است.

همچنین یکی از سخنگوهای وزارت بهداشت رژیم صهیونیستی تخمین زده که درمان غیرنظامیان و مجروحان جنگی اسرائیل برای رژیم صهیونیستی 4.4 میلیون دلار هزینه در پی داشته است.

انتهای پیام

کد N441532