لاریجانی:1+5 به دنبال بهانه جویی نباشد/ مجلس از وزارت خارجه حمایت می کند

لاریجانی, مذاکرات هسته ای

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: جمهوری اسلامی ایران مذاکرات هسته ای را با جدیت دنبال و همه راه ها را برای اطمینان از فعالیت صلح آمیز هسته ای ارایه می کند، بنابراین گروه 1+5 به دنبال بهانه جویی نباشد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، «علی لاریجانی» بعدازظهر سه شنبه در همایش روسای نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور افزود: مجلس از وزارت امور خارجه به ویژه در مذاکرات هسته ای حمایت می کند البته دیدگاه های مختلف همواره در کشور و مجلس وجود داشته است.

وی یادآور شد: مسوولیت سنگینی برعهده دکتر محمد جواد ظریف و دوستانشان در وزارت امور خارجه به دلیل حساسیت مسایل منطقه ای و پیش بردن مذاکرات هسته ای است.

رییس دستگاه دیپلماسی ایران با تشکر از خدمات وزارت امور خارجه یادآور شد: شرایط کشور اقتضا می کند که ما امروز از دیپلماسی فعالی برخوردار باشیم و خوشبختانه در وزارت امور خارجه کار حرفه ای انجام می شود.***منطق ایران در مذاکرات روشن و معقول است

رییس مجلس همچنین گفت: موضوع مذاکرات هسته ای در یک سال اخیر انصافا با دقت و جدیت وزیر و دوستانشان پیگیری شده و گام اول آن نیز برداشته شده است که مُسکن خوبی بوده اما مهم مذاکرات بعدی است.

لاریجانی با بیان این که بحث مذاکرات هسته ای همچنان اهمیت و جدیت خود را دارد، افزود: منطق ایران در این عرصه روشن و معقول است و چارچوب های ذهنی که برای پیگیری موضوع دارد باعث هموار شدن مسیر مذاکرات می شود.

وی خاطرنشان کرد: ایران در بخش غنی سازی و همچنین راکتور آب سنگین اراک روش عقلانی را پیش گرفته است، اما به نظر می رسد 1+5 به دنبال بهانه جویی است.

عضو شورای عالی امنیت ملی یادآور شد: 1+5 نباید به دنبال محدود کردن یا معدوم کردن فناوری هسته ای باشد، این موضوع در عرصه تحقیق و توسعه نیز صدق می کند. معنی ندارد که فعالیت های کشوری را با وجود صلح آمیز بودن محدود کنند.

لاریجانی همچنین با بیان این که حساسیت های 1+5 در مرکز فردو قدری ابهام آمیز است، افزود: اگر منظور این است که چرا ایران تاسیسات هسته ای خود را در دل کوه بنا کرده، دلیل آن این است که به دنبال امنیت است اما این به معنی این نیست که این منطقه از نظارت و کنترل دور است.

رییس مجلس یادآور شد: ایران شرایط اطمینان از پسماندها را فراهم کرده است بنابراین حساسیت های 1+5 بی مورد است، چرا که منطق ما این نیست که نظارت نداریم.***طولانی شدن روند مذاکرات به نفع هیچ کس نیست

لاریجانی به اهمیت زمان در مذاکرات با 1+5 اشاره کرد و گفت: دربحث مدت زمان نیز منطق ایران مشخص است، اگر 1+5 در مذاکرات جدی است ایران هم که جدیت خود را نشان داده است، کلیت موضوع در زمان کوتاه تر قابل سامان دهی است .

وی تصریح کرد: اما اصرار آنها به طولانی شدن روند مذاکرات به نفع هیچ کس نیست.

رییس قوه مقننه ادامه داد: در مجموع احساس می کنم مذاکرات بر پایه های منطقی استوار است.***ارتقا روابط با چین و روسیه به نفع امنیت منطقه است

لاریجانی در بخش دیگری از سخنانش به چالش های مختلف پیش روی سیاست خارجی ایران اشاره کرد و گفت: علاوه بر پرونده هسته ای یکی از مهم ترین چالش های ایران مسایل و آشوب های منطقه ای است که در نتیجه آن برخی از بازیگران سیاسی بر سر مدیریت جهان به رقابت با یکدیگر می پردازند.

رییس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر لزوم تعیین اولویت ها در بخش دیپلماسی خاطرنشان کرد: موضوع اقتصاد در دیپلماسی باید پررنگ تر باشد، چرا که در برخی مسایل جز با همت سفرای ایران در خارج از کشور رونق اقتصادی سامان نمی یابد.

لاریجانی با یادآوری اولویت ایران در روابط با کشورهای همسایه و کشورهای اسلامی افزود: با توجه به شرایط صحنه بین الملل همچنین روابط ما با چین و روسیه باید ارتقا یابد. این خواسته آنها هم هست و در مذاکرات آن را مطرح کردند و به نفع امنیت منطقه است.

وی یادآور شد: چین و روسیه علاقه مند هستند در صحنه بین الملل انتظامات دیگری حاکم شود، البته ما علاقه مند بودیم که روابط با اروپا هم تقویت شود و در همین راستا باید از ظرفیت بخشی کشورهایی که وضع متناسب تری دارند استفاده کنیم.

عضو شورای عالی امنیت ملی به شرایط منطقه اشاره و تصریح کرد: بعد از جنگ جهانی دوم تسلط همه جانبه ای را بر کشورهای منطقه به وجود آوردند، اما اکنون شرایط متفاوت است و همین که مردم منطقه به دنبال دموکراسی و خروج از استبداد هستند و از آمریکا تنفر دارند نتیجه سال ها تسلط آن ها بر منطقه است.***تئوری امام راحل مبنی بر وحدت اسلام باید با جدیت دنبال شود

لاریجانی در ادامه سخنان خود با بیان این که کشورهای غربی به دنبال ایجاد تفرقه در جغرافیای اسلام هستند، تصریح کرد: این بحران آفرینی ها دوای دردشان نیست و آنها باید قبول کنند که در قدرت اقتصادی و نظامی کشورهای اسلامی تغییراتی ایجاد شده است. البته نمی خواهم بگویم همه چالش های فرقه ای و مذهبی به وسیله دیگران طراحی شده اما اطلاعاتی وجود دارد که بخشی از این چالش ها طراحی شده است.

وی یادآور شد: همواره تندروی ها و کندروی هایی در ارتباط با مذاهب مختلف وجود دارد، اما اشکال کار این است که رفتار مسلحانه به وجود آورده اند. این مساله دردناکی است که سلاح برمی دارند و به جان مسلمان ها می افتند.

رییس مجلس با بیان این که باید تئوری امام (ره) برای وحدت عالم اسلام را با حرکت های متین و سنجیده دنبال کرد، گفت: فضای غبارآلودی که به وجود آمده تغییر می کند اما باید هزینه آن را کاهش داد. البته غربی ها هم فهمیده اند که برخورد تاکتیکی با موضوع تروریسم خطای استراتژیک است و اگر این فکر افراطی در ذهن ها رفت نمی توان با آن برخورد کرد.***برخورد تاکتیکی با تروریسم خطای استراتژیک غرب است

رییس مجلس به ابراز نگرانی رییس جمهوری آمریکا در مورد کردهای عراق اشاره کرد و اظهارداشت: متاسفم که اوباما نگران کردها شده در حالی که در سوریه این همه مسیحی، اهل سنت، دروزی و علوی کشته شدند اما آنها سکوت کردند.

لاریجانی افزود: از ابتدای بحران عراق در موصل هم تعداد زیادی از سنی ها، کردها و ایزدی ها کشته شدند، اما باز هم اقدامی از سوی آمریکا انجام نشد حالا آنها یک مرتبه هوشیار شدند. این نشان می دهد آن ها با این موضوع هم دوگانه و هم تاکتیکی برخورد می کنند که این کار اشتباه است.

رییس قوه مقننه، تروریست های داعش را تندروهای نادانی توصیف کرد و گفت: البته علاوه بر اینها اختلافات سیاسی هم در عراق وجود دارد که هر دوی این مسایل روی هم تاثیر گذار است. جمهوری اسلامی هم برای جلوگیری از این حرکت ها و ایجاد وفاق در عراق تلاش زیادی کرده و اقدام سنجیده ای هم از سوی آیت الله سیستانی انجام شده است.

لاریجانی اضافه کرد:خوشبختانه با وفاق نیروها و تعیین نخست وزیر، من فکر می کنم ثبات در صحنه سیاست عراق شروع خوبی برای حل مسایل این کشور خواهد بود.

همایش سالانه روسای نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران روز گذشته با سخنرانی رییس جمهوری و با حضور محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه و معاونین و مدیران ارشد این وزارتخانه در دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه آغاز به کار کرد.
کد N441385