کری: آماده بهبود روابط با کره‌شمالی هستیم

آمريكا,كره‌شمالي

وزیر امور خارجه آمریکا امروز (سه‌شنبه) ضمن ابراز آمادگی برای بهبود روابط با کره شمالی هشدار داد، اگر پیونگ‌یانگ رویه تقابل را انتخاب کند، واشنگتن آماده اعمال فشارها و انزوای بیشتر این کشور است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در نشست امنیتی مشترک با جولی بیشاپ، همتای استرالیایی‌اش گفت، هر دو طرف درباره امیدها برای اقدامی صلح‌آمیز در راستای دستیابی به شبه جزیره کره‌ عاری از تسلیحات هسته‌ای مذاکره کردند.

کری گفت: باید صریحا بگویم که آمریکا کاملا آماده است تا روابط با کره شمالی را بهبود بخشد اما این تنها در صورتی است که پیونگ‌یانگ به قوانین بین‌المللی احترام بگذارد. به همین سادگی. اما اشتباه نکنید اگر کره شمالی رویه تقابل را پیش بگیرد ما برای افزایش فشارها از جمله از طریق اعمال تحریم‌های شدیدتر و انزوای بیشتر نیز آماده هستیم.

یکی از مقام‌های ارشد ارتش کره شمالی ماه گذشته میلادی پس از متهم کردن واشنگتن به افزاش تنش‌های نظامی در شبه جزیره کره تهدید کرد که به کاخ سفید و پنتاگون حمله‌ای اتمی خواهد کرد.

جان کری همچنین افزود: آمریکا و استرالیا امروز موافقت کردند تا نگرانی‌های خود درباره تهدید اعمال شده از سوی شبه نظامیان خارجی در سوریه، عراق و جاهای دیگر را به سازمان ملل ارائه دهند.

کری پس از مذاکرات امنیتی مشترک در سیدنی گفت: ما تصمیم داریم تا با یکدیگر این مساله را در نشست ماه جاری میلادی سازمان ملل مطرح کرده وآن را در برنامه قرار دهیم تا کشورهای دیگر نیز از آن حمایت کنند.

وی همچنین تصویر منتشر شده از یک پسر هفت ساله متولد سیدنی در رقة سوریه را که سر بریده یک سرباز سوری را در دست گرفته بود، به عنوان یکی از وحشتناک‌ترین، مشمئز کننده‌ترین و عجیب‌ترین تصاویری که تاکنون منتشر شده، توصیف کرد.

روزنامه آسترلین روز دوشنبه تصویر پسر خالد شروف، یکی از شبه‌نظامیان داعش در رقة را منتشر کرد که سر بریده شده یک سرباز سوری را در دست گرفته بود.

کری گفت: این تصویر نشان می‌دهد که چرا داعش تهدیدی برای جهان است. تصویر یک پسر هفت ساله که سر بریده شده‌ای را با افتخار و حمایت پدرش و حضور برادرانش در دست گرفته واقعا وحشتناک و مشمئزکننده است. این بچه باید در مدرسه باشد، باید تحصیل کند، باید با دیگر بچه‌ها بازی کند نه اینکه سر بریده شده‌ای را در دست بگیرد.

پدربزرگ این بچه هفت ساله که در سیدنی راننده کامیون است، گفت: من برای این بچه‌ها نگرانم. آن‌ها در حال حاضر چه زندگی‌ای دارند؟ آیا دولت می‌تواند کاری برای دوری این بچه‌ها از این مرد انجام دهد؟

در ادامه وزیر امور خارجه استرالیا گفت: اگر این خانواده به استرالیا بازگردند با اقدامات قانونی مواجه شده و دستگیر می‌شوند.

خالد شروف سال گذشته میلادی برای خروج از استرالیا از پاسپورت برادرش استفاده کرد. دولت استرالیا وی را به خاطر تهدیدهای تروریستی که اعمال کرده بود از خروج از کشور منع کرده بود.

انتهای پیام

کد N441381