دیده‌بان حقوق بشر سیسی را به دست داشتن در "کشتار سیستماتیک" معترضان متهم کرد

حقوق بشر,مصر

یک روز پس از آنکه نمایندگان دیده‌بان حقوق بشر اجازه ورود به مصر نیافتند این سازمان افشا کرد که مقام‌های ارشد مصری از جمله رئیس جمهور کنونی این کشور در قتل‌ها و کشتار گسترده سیستماتیک معترضان دست دارند.

یک روز پس از آنکه نمایندگان دیده‌بان حقوق بشر اجازه ورود به مصر نیافتند این سازمان افشا کرد که مقام‌های ارشد مصری از جمله رئیس جمهور کنونی این کشور در قتل‌ها و کشتار گسترده سیستماتیک معترضان دست دارند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، دیده‌بان حقوق بشر مستقر در نیویورک اعلام کرد که نتایج تحقیق یکساله درباره خشونت‌ها و درگیری‌ها در پی برکناری محمد مرسی، نخستین رئیس‌جمهوری منتخب مصر حاکی از آن است که کشتار غیرنظامیان و معترضان توسط پلیس و نیروهای ارتش مصر احتمالا جنایت علیه بشریت است. در مدارک موجود کاملا مشخص شده که این کشتار به دستور دولت صورت گرفته است.

این گزارش که امروز (سه‌شنبه) منتشر شد، جدیدترین تلاش مستقل فعالان حقوق بشر و خبرنگاران در مستندسازی یک سری از کشتارهای دسته‌جمعی تابستان گذشته میلادی را نشان می‌دهد که طی آن مقام‌های مصری نتوانستند به صورت کامل و دقیق درباره آن‌ها تجسس کنند و مقام‌های دولتی قاهره تصمیم گرفتند آن را به دست فراموشی بسپارند.

بدترین این کشتارها به 14 اوت 2013 و زمانی باز می‌گردد که نیروهای امنیتی مصر از زور برای متفرق کردن متحصصان و حامیان مرسی در نزدیکی مسجد رابعه العدویه در قاهره استفاده کنند که این خشونت بیش از 800 کشته و احتمالا قریب به 1000 زخمی بر جای گذاشت.

به گفته دیده بان حقوق بشر این کشتار یکی از گسترده‌ترین کشتارهای معترضان در طول یک روز در تاریخ معاصر محسوب می‌شود.

هیچ مامور پلیس و مقام دولتی در این رابطه تحت پیگرد قرار نگرفت. درگیری که باعث ایجاد تنش داخلی و سرکوب و دستگیری ده‌ها هزار تن از جمله اسلام‌گراها، خبرنگاران و فعالان چپ‌گرای سیاسی مصر شد.

در این گزارش همچنین تحقیقات از عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهور کنونی مصر که در سال گذشته میلادی فرماندهی ارتش را برعهده داشت و سایر مقام‌های مصری چون وزیر کشور درخواست شده است.

روز دوشنبه، کنت روث مدیر اجرایی دیده‌بان حقوق بشر و لی ویتون، مدیر بخش خاورمیانه این گروه از مصر اخراج شدند. این نخستین باری است که مصر از ورود کارمندان دیده‌بان حقوق بشر جلوگیری به عمل می‌آورد.

انتهای پیام

کد N441207