رییس دیوان عالی کشور:

نمی‌دانیم اجتماع مردان و زنان در ادارات از چه زمانی شکل گرفته است؟

ديوان عالي

رییس دیوان عالی کشور گفت: چرا شورای امنیت و دادگاه لاهه و مجمع عمومی سازمان ملل با سکوت معنی‌دار خود هیچ اقدامی نمی‌کنند؟

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، آیت‌الله احمد محسنی‌گرکانی بیان کرد: با تشکیل هیات عملی و پژوهشی 7 نفره دیوان عالی کشور پرونده هایی که باید در هیات عمومی دیوان مورد بررسی قرار گیرند روند خوبی داشته و نتیجه بخش بوده است و امیداوریم از این به بعد نیز وجود این هیات منشاء خیر و برکت برای نظام قضایی کشور عزیزمان باشد.

محسنی‌گرکانی اضافه کرد: با تلاش قضات محترم دیوان عالی پرونده هایی که از سال‌های 90 و 91 و 92 در جلسات هیات عمومی اصراری کیفری و حقوقی و وحدت رویه مطرح و منتج به نتیجه شده‌اند قابل توجه است؛ لذا از زحمات قضات محترم تقدیر و تشکر می‌کنم و امیداورم خداوند به همه عزیزان توفیق روزافزون عطا فرماید.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به مساله منصب قضا اشاره و عنوان کرد: سمت و منصب موهبتی است که خداوند به بعضی از بندگان خود عطا می کند مثل منصب بعضی از پیامبران و به‌عنوان مثال به حضرت داود نبی (ع) خداوند متعال دو سمت و منصب را عطا نموده‌اند.

رییس هیات عمومی دیوان عالی با قرائت آیه ای از قرآن کریم که می فرماید: یا داوداناجعلناک خلیفه فی الارض فاحکم بین الناس بالحق، بین مردم به حق حکم کن، سلامت جامعه در حکم به حق و عدل است، گفت: سلامت جامعه از کجا آغاز می‌شود؟ از قضاوت به حق، به همین خاطر خداوند مهربان اجرای حکم به حق و اصلاح امور را که مهم ترین و مفیدترین دستور اجتماعی است به حضرت داود علیه السلام واگذار فرمود.

وی ادامه داد: خدای تبارک و تعالی ملاک و معیار سلامت جامعه را قوه قضائیه معرفی کرده که همان حکم به حق است اگر دستگاه قضا سالم، عادل و عامل به عدل و مقررات قضا اسلامی باشد، تمام دستگاه‌های اجرایی و قانونی کشور و جامعه اصلاح خواهد شد هنگامی که هر نهاد و سازمانی از مجموعه حکومتی بداند و باور کند که کارهای آنها زیر ذره بین است و به کوچکترین جرم و تخلف نیز رسیدگی می گردد، خود را با قانون وفق می‌دهد و پیشگیری از جرم محقق خواهد شد و قطعاً آمار جرایم کاهش می‌یابد و زندگی مردم با آرامش و امنیت پویا و با نشاط جریان پیدا می کند.

رییس دیوان عالی کشور خاطرنشان کرد: جامعه پویا بدون دستگاه قضایی سالم و قدرتمند نمی تواند به اصلاح امور اجتماع بپردازد و با فساد اداری و اخلاقی و اقتصادی مبارزه کند دستگاه قضا باید عزم جدی از خود نشان دهد تا مفسدان و جنایتکاران حاشیه امن نداشته باشند.

وی چند نکته را لازم و ضروری دانسته و بیان کرد: اجتماع مردان و زنان در ادارات نمی دانیم از چه زمانی شکل گرفته است و از هر زمانی بوده مورد انتقاد و اشکال مراجع دینی بوده و هست. شورای انقلاب فرهنگی در سال 1384 مسئله عفاف و حجاب را تصویب کرد و شورای فرهنگ عمومی متولی عملیاتی کردن مصوبه شورای انقلاب فرهنگی بود. به هر دلیل دستور موکد قرآنی در مسئله حجاب در مورد اختلاط زنان و مردان در زیر یک سقف مراعات و عملی نشد. اگر یک مسئولی از مسئولین کشور تفکیک جنسیتی را مطرح کرد همه کسانی که درد دین و غیرت دینی دارند باید از مسئله حجاب و عفاف پشتیبانی و حمایت کنند.

محسنی‌گرکانی با مطرح کردن این موضوع که بعضی از روزنامه‌ها عنوان کردند «حضور زنان در کنار مردان در چارچوب های رسمی و شرعی است» گفت: اگر این عده پایبندی به اسلام ناب محمّدی دارند از مراجع عظام تقلید سوال کنند تا این ابهام برایشان رفع شود.

رییس دیوان عالی در خاتمه به مساله غزه اشاره کرد و افزود: ملت‌های آزاده در کشورهای مختلف از استقامت و وفاداری مردم فلسطین به‌ویژه مقاومت مردم مظلوم غزه با اظهار انزجار و بیزاری از رژیم جعلی و خونخوار و کودک‌کش صیهونیستی پشتیبانی کردند. روی سخن به کنوانسیون حقوق بین الملل است. چرا شورای امنیت و دادگاه لاهه مجمع عمومی سازمان ملل با سکوت معنی دار خود هیچ اقدامی نمی کنند و از مردم مظلوم و کشتار بی رحمانه کودک های بی گناه دفاع نمی نمایند؟ در حمله های وحشیانه ضد انسانی صهیونیستی با بمباران کودکان و زنان و سالمندان غزه را به آتش خون کشیدند و سوزاندند. مدعیان حقوق بشر دم فرو بستند صدایشان هم در نیامد و شیوخ مرتجع کشورهای عربی با سکوت مرگبار خود نظاره گر مردم مظلوم غزه که در آتش و خون سوختند هستند اخوت اسلامی و غیرت دینی عربی را به فراموش سپردند.

رییس دیوان عالی کشور در ابتدای سخنان خود اعلام کرد: ماه شوال دارای مناسبت های ویژه ای است مثل از ارتحال آیت الله بروجردی و سالگرد شهادت حضرت حمزه سیدالشهداء و سالگرد وفات حضرت عبدالعظیم حسنی که این ایام را به ملت مسلمان ایران اسلامی تسلیت می گوییم و امیداواریم رهروان واقعی این بزرگان باشیم.

انتهای پیام

کد N441197