استیضاح وزیر علوم، سیاسی یا علمی

استیضاح,فرجی دانا

تهران- ایرنا- تقاضای استیضاح رضا فرجی دانا وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از دی ماه سال گذشته به یکی از جنجالی ترین بحث های محافل سیاسی و دانشگاهی کشور تبدیل شده است.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، این نخستین تقاضای استیضاح نمایندگان مجلس برای یکی از وزرای دولت یازدهم است که امروز در خانه ملت اعلام وصول شد.

تقاضای استیضاح این وزیر 54 ساله دولت تدبیر و امید با 51 امضا در چهار محور تهیه شده است.

طراحان استیضاح فرجی دانا معتقدند که شیوه مدیریت وی خلاف مصالح کشور است و این شیوه مانع رشد تولید علم در کشور و موجب قرار گرفتن دانشگاه ها در مسیر تندروی و افراط که با شعارهای دولت یازدهم هم تعارض دارد، می شود.

آنان تاکید دارند که این شیوه حاصلی جز عقب افتادگی علمی کشور، بی ثباتی در حوزه علم و فناوری و ایجاد زمینه تنش و التهاب آفرینی در جامعه نخواهد داشت.

رضا فرجی دانا مهرماه 93 و پس از این که جعفر میلی منفرد به عنوان اولین وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری دولت یازدهم، موفق به کسب رای اعتماد از مجلس نهم نشد، سکان وزارت علوم را با رای مجلسیان برعهده گرفت.

وی که با کسب 159 رأی موافق، 70 رأی مخالف و 32 رأی ممتنع، از مجموع 221 رأی مأخوذه نمایندگان مجلس نهم، مسوولیت این وزارتخانه حساس و تاثیرگذار را برعهده گرفت، گام هایی را در مدت کمتر از یک سال در راستای رفع مسایل آموزش عالی کشور برداشت.

وی در ابتدا به عزل و نصب با نگاه های حزبی و جریان های سیاسی متهم شد چراکه میلی منفرد وزیر پیشنهادی قبلی را که موفق به کسب رای اعتماد از مجلس نشد؛ به عنوان معاون آموزشی و جعفر توفیقی را به عنوان مشاور ارشد خود منصوب کرد.

فرجی دانا در اواخر آبان ماه تا پای استیضاح پیش رفت اما در جلسه پرسش و پاسخی که با نمایندگان مخالف داشتَ، توانست نظر آنان را برای مدت کوتاهی تامین کند و بدین ترتیب استیضاح از دستور کار مجلس خارج شد.

پس از آن برخی نمایندگان، بازگشت دانشجویان ستاره دار و اخراجی را دستمایه طرح دوباره استیضاح وزیر علوم قرار دادند. اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در دی ماه گذشته اصرار بر دسترسی به اسامی دانشجویان ستاره دار کردند. دانشجویانی که در دولت قبل از تحصیل محروم شدند و در دولت یازدهم با بررسی مجدد پرونده های آنان برخی از آنها به دانشگاه بازگشتند.

وزارت علوم دسترسی به اسامی و پرونده ها را مغایر قانون و مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی دانست اما اعضای این کمیسیون به کمیسیون اصل 90 مجلس شکایت کردند و نتیجه آن شد اسامی به شکایت کنندگان داده شود اما این وزارتخانه بر نظر خود اصرار کرد و شاکیان شکایت خود را به رییس مجلس ارایه کردند.

علی لاریجانی در جلسه ای که با حضور وزیر و شاکیان برگزار شد، از وزارت علوم درخواست کرد که اسامی به آنها داده شود. محمدعلی پورمختار رییس کمیسیون اصل 90 مجلس در گفت و گو با ایرنا اعلام کرد که اسامی این دانشجویان داده شده و این پرونده بسته شده است.

اما پس از مدتی نمایندگان شاکی اعلام کردند اسامی ارایه شده از سوی وزارت علوم اسامی مورد نظر نمایندگان نبوده و از این رو یکی از محورهای استیضاح را مساله دانشجویان ستاره دار اعلام کردند.

پس از افشای وجود رانت تحصیلی در دولت قبل و ماجرای بورسیه های غیر قانونی، فرجی دانا در مصاحبه ای اعلام کرد که «سریعا با متخلفین برخورد می شود و از ادامه تحصیل آنان جلوگیری به عمل می آید.»

استیضاح فرجی دانا زمانی جدی شد که برخی اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی از جمله غلامعلی حدادعادل به عنوان رییس فراکسیون اصولگرایان مجلس شورای اسلامی با نحوه انتخاب روسای دانشگاه ها از جمله رییس دانشگاه تهران به مخالفت برخاستند.

مجلسی ها، حمایت و گسترش فعالیت های سیاسی خاص تنش زا، تفکیک جنسیتی، فقدان رویکرد درست نسبت به موضوع اسلامی شدن دانشگاه ها در برنامه پیشنهادی فرجی دانا به مجلس نهم، برطرف نکردن ضعف زنجیره تبدیل دانش به فناوری و محصول را از دیگر دلایل لزوم استیضاح وزیر علوم مطرح کردند.

در این میان جلساتی با نمایندگان استیضاح کننده و وزیر علوم برگزار شد اما الیاس نادران نماینده تهران در اوایل تیرماه امسال نسبت به تاخیر هیات رییسه در اعلام وصول استیضاح فرجی دانا اعتراض کرد.

در زمان تعطیلات تابستانی مجلس در اوایل مردادماه و در هنگامی که نمایندگان به حوزه های انتخابیه خود رفته بودند، دو نایب رییس مجلس در جلسه ای با وزیر علوم و برخی از استیضاح کنندگان که در تهران حضور داشتند، سعی کردند مشکلات مورد نظر استیضاح کنندگان را از طریق تفاهم حل کنند.

در این میان کمیته ای چهارنفره از استیضاح کنندگان نیز تشکیل شد و این کمیته با حضور وزیر علوم و علی لاریجانی جلسه ای برگزار کرد.

سید ناصر موسوی لارگانی عضو کمیته چهار نفره منتخب استیضاح کنندگان وزیر علوم روز یکشنبه (19مردادماه) از برگزاری جلسه استیضاح کنندگان برای بررسی عملکرد فرجی دانا در یک ماهه فرصت داده شده نمایندگان خبر داد و گفت: استیضاح کنندگان همچنان خواهان اعلام وصول استیضاح وزیر علوم هستند.

وی با بیان این که وزارت علوم در فرصت یک ماهه به فرجی دانا اقدام عملیاتی برای رفع دغدغه های نمایندگان استیضاح کننده انجام نداده است٬ افزود: با توجه به گزارش کمیته منتخب استیضاح کنندگان در جلسه امروز، پیگیری به نتیجه رسیدن استیضاح فرجی دانا از سوی نمایندگان قطعی است.

عضو کمیته چهار نفره منتخب استیضاح کنندگان وزیر علوم یادآور شد: با پابرجا ماندن بخشی از دغدغه های نمایندگان درباره عملکرد فرجی دانا، خواسته نمایندگان از هیات رییسه استیضاح وی است.

همچنین عباس مقتدایی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در حاشیه جلسه علنی امروز (سه شنبه) مجلس در جمع خبرنگاران درباره اعلام وصول استیضاح وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: پس از مباحث مطرح شده میان نمایندگان و وزیر علوم و پایان مهلت مقرر، به این نتیجه رسیدیم که زمان داده شده به وزیر کافی است و باید هر چه سریع تر وی استیضاح شود.

وی افزود: امروز درخواست استیضاح را مطرح کردیم و نمایندگان برای این که زمان بیشتری به فرجی دانا ندهند خواهان تسریع در استیضاح وی شدند.

وی تصریح کرد: در روز استیضاح اسناد و مدارکی در اختیار نمایندگان قرار خواهد گرفت تا براساس آن نمایندگان برای سلب یا عدم سلب اعتماد به وی تصمیم گیری کنند.

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: برداشتم از فضای مجلس این است که استیضاح وزیر علوم با توجه به دغدغه نمایندگان نسبت به کند شدن روند رشد علمی و حاشیه های دیگری که در این وزارتخانه ایجاد شده، رای می آورد.

قاسم جعفری سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی نیز درباره محورهای استیضاح رضا فرجی دانا وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، گفت: کندن شدن روند رشد علمی اصلی ترین نگرانی استیضاح کنندگان است و به نظر ما در این زمینه حاشیه بر متن غلبه کرده است.

وی افزود: در این راستا باید به سناریوهای دیگری همچون بازگشت دانشجویان ستاره دار و بحث بورسیه ها اشاره کرد.

وی با اشاره به محور دیگر استیضاح وزیر علوم درمورد نحوه انتخاب روسای دانشگاه ها گفت: برای انتخاب روسای دانشگاه شورای حکمیت تشکیل شده است، این شورا روسا را معرفی می کند و ما در این حوزه نگرانی هایی داریم.

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، استیضاح فرجی دانا را فرصتی مناسب برای پاسخگوی وی به نمایندگان دانست و تصریح کرد: وزیر باید از این اقدام نمایندگان تشکر کند که فرصتی را برای پاسخگویی او در مجلس فراهم کردند، مگر نمی گویند کارهای خوبی را در این وزارتخانه انجام دادیم بنابراین درباره این کارها و اقدامات به نمایندگان توضیح دهد.

جعفری با تاکید بر این که استیضاح وزیر سیاسی نیست و تنها دلیل علمی دارد، اظهارداشت: جای نگرانی وجود ندارد پس نگویند سیاسی بازی شده، وزیر در صحن حضور پیدا می کند و درباره کارها و اقداماتی که مورد سوال استیضاح کنندگان است، پاسخ می دهد.

وی درباره فضای مجلس در زمان استیضاح وزیر علوم، تصریح کرد: فشار و لابی ها فراوان است اما در حال حاضر برداشت من از فضای مجلس این است که استیضاح با توجه به دغدغه نمایندگان نسبت به روند رشد علمی و حاشیه های دیگری که در این وزارتخانه ایجاد شده است رای می آورد.

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با یادآوری بیانات رهبر معظم انقلاب در جمع اساتید دانشگاه های کشور، گفت: ایشان بر روند رشد علمی و همچنین دانشگاه ها نباید محل جریان های سیاسی شود تاکیدکردند، معظم له به عنوان کارشناس فوق ارشد مطالب را رصد و بیان می کنند از این رو سخنان ایشان گویای این است که مساله جدی است.

با اعلام وصول استیضاح، فرجی دانا موظف است در مدت 10 روز در مجلس حاضر شود و در برابر مخالفان و موافقان در خانه ملت پاسخگو باشد.

گزارش از: مهرنوش خانزایی

سیام.1336**1572
کد N441098