بازگشت حریری کارسازنشد/ انتخاب رییس جمهور لبنان در جلسه یازدهم مجلس

پارلمان جلسه یازدهم,انتخاب رییس جمهور

بیروت - ایرنا - لبنان 80 روز است رییس جمهور ندارد و دهمین جلسه پارلمان هم که قرار بود امروز (سه شنبه) برگزار شود به « حد نصاب » نرسید و انتخاب رییس جمهور سیزدهم این کشور به جلسه یازدهم پارلمان موکول شد.

به گزارش ایرنا، « نبیه بری » رییس مجلس لبنان دوم ماه سپتامبر( یازدهم شهریورماه آینده) را برای برگزاری جلسه یازدهم پارلمان به منظور انتخاب رییس جمهوری جدید این کشور تعیین و اعلام کرد.

جلسات مجلس لبنان برای انتخاب ریییس جمهوری با حضور دو سوم نمایندگان (86 نماینده) به حد نصاب می رسد و رسمیت می یابد اما بر خلاف جلسه اول که انتخاب رییس جمهوری به همین تعداد رای نیاز داشت، در جلسات دوم به بعد هر نامزدی که بتواند اکثریت مطلق ( نصف بعلاوه یک یعنی 65 رای) را کسب کند، می تواند به کاخ ریاست جمهوری (بعبدا) برود.

شکست دوباره پارلمان لبنان در انتخاب رییس جمهوری جدید درحالی صورت گرفت که برخی ناظران امیدوار بودند با بازگشت سعد حریری به لبنان بعداز 3 سال و 4 ماه ترک وطن، تحرکی درعرصه سیاسی لبنان ایجاد شده و پرونده انتخاب رییس جمهور این کشور به سرانجام برسد.

حزب جریان المستقبل تاکید کرده است که با برگزاری هیچگونه انتخاباتی از جمله پارلمان قبل از انتخاب رییس جمهوری جدید موافقت نخواهد کرد.

از 25 ماه مه 2014 ( 80 روز قبل) که مصادف با پایان دوره ریاست جمهوری ژنرال « میشل سلیمان» است تا امروز کرسی ریاست جمهوری لبنان خالی است و 20 ماه نوامبر آینده (آبان ماه) دوره کنونی مجلس نمایندگان لبنان پایان می یابد و انتخابات مجلس باید بین 20 سپتامبر تا 20 نوامبر برگزار شده باشد.

درهمین حال برخی محافل سیاسی و رسانه ای احتمال داده بودند که جلسه دهم هم مانند جلسات گذشته به حد نصاب نرسد تا لبنان همچنان بعداز 80 روز بدون رییس جمهور باقی بماند.

«ولید جنبلاط » رییس فراکسیون دیدار دموکراتیک در مجلس لبنان با در اختیار داشتن 16 کرسی همچنان اعلام کرده است که « هنری حلو» نامزد این فراکیسون است و گروه 14 مارس هم بدون تغییر در گزینه خود از « سمیر جعجع » رییس حزب نیروهای لبنانی حمایت می کند.

حزب الله لبنان هم بدون اینکه از نامزد خود نام ببرد ، تاکید می کند که نامزد گروه 8 مارس مشخص است و طرف مقابل باید با او به توافق برسد.

محافل سیاسی و رسانه ای از ژنرال عون به عنوان نامزد گروه 8 مارس از جمله حزب الله یاد می کنند.

ژنرال عون تاکنون نامزدی خود در انتخابات ریاست جمهوری را اعلام نکرده و سلیمان فرنجیه هم گفته است که تا ژنرال عون گزینه مطرح باشد ، پا پیش نمی گذارد.

رییس جمهور لبنان را نمایندگان مجلس این کشور ازمیان نامزدهای طایفه مسیحی مارونی انتخاب می کنند هرچند زمزمه انتخاب رییس جمهور توسط رای مستقیم مردم شنیده می شود.

تنها جلسه اول پارلمان لبنان برای انتخاب رییس جمهوری سیزدهم با اکثریت قاطع و بی سابقه تشکیل شد و در این جلسه سمیر جعجع نامزد گروه 14 مارس شکست سختی را از « برگه های سفید» متحمل و پرونده ترورهای او در لبنان بار دیگر گشوده شد.

9 جلسه بعدی به علت به حد نصاب نرسیدن تشکیل نشده است.

درحالیکه گروه 14 مارس بعداز آن شکست سنگین همچنان از نامزدی سمیر جعجع حمایت می کند، فراکسیون تغییر و اصلاح به ریاست ژنرال عون این جلسات را تحریم کرده و این رویکرد با حمایت 33 درصد نمایندگان مواجه شده است.

خاورم ** 1324
کد N441006