ادعای وزیرخارجه آمریکا در باره ارجاع مساله گروههای تروریستی به سازمان ملل

استرالیا,سازمان ملل

تهران – ایرنا - ˈجان کریˈ وزیر خارجه آمریکا روز سه شنبه مدعی شد که کشورش طی توافقی با استرالیا درصدد ارجاع نگرانیهای ناشی از تهدید گروههای تروریستی در سوریه، عراق و نقاط دیگر به سازمان ملل است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از سیدنی، ˈجان کریˈ وزیرخارجه آمریکا پس از گفت وگوهای امنیتی با ˈجولی بیشاپˈ همتای استرالیایی خود به خبرنگاران گفت که با مشارکت استرالیا مساله نگرانی از تهدید گروههای تروریستی نظیر ˈداعشˈ را درنشست ماه جاری سازمان ملل مطرح خواهد کرد تا در پیش نویس این سازمان قرار گرفته و به نحوی مانع از حمایت کشورهای منشا این قبیل گروهها و دیگر کشورها از آنان شود.

ˈداعشˈ فعالترین گروه تروریستی و تکفیری در عراق و سوریه است که با طراحی آمریکا برای پیشبرد منافع این کشور تاسیس شد.

روزنامه ˈالاهرامˈ چاپ قاهره 15مرداد 93 نوشت که ˈهیلاری کلینتونˈ، وزیر سابق خارجه آمریکا در کتاب خاطرات خود با عنوان ˈگزینه های سختˈ، اعتراف کرد که دولت آمریکا گروه تروریستی تکفیری داعش را با هدف فراهم کردن زمینه تقسیم منطقه خاورمیانه تاسیس کرد.

وی افزود: من به 112 کشور جهان سفر کرده بودم و با برخی از دوستان این توافق حاصل شد تا به محض اعلام تاسیس داعش این گروه به رسمیت شناخته شود اما ناگهان همه چیز فروپاشید. توافق شده بود تا دولت اسلامی(داعش) در روز 5 / 7 / 2013 اعلام شود و ما منتظر اعلام تاسیس آن بودیم تا ما و اروپا هرچه سریعتر آن را به رسمیت بشناسیم.

وی در این گفت و گو همچنین درخصوص سرنگونی هواپیمای بوئینگ مسافربری پرواز ˈام اچ 17ˈ خطوط هوایی مالزی بر فراز اوکراین ضمن درخواست برای مجازات عاملین این سانحه، گفت: به استرالیا و جهانیان تصریح می کنیم که ما خواستار مجازات این جنایت نامعقول هستیم و شاهد اجرای عدالت دراین زمینه خواهیم بود.

وزیرخارجه آمریکا به کره شمالی نیز پرداخت و به پیونگ یانگ هشدار داد آماده اعمال فشار بیشتر واشنگتن باشد.

کره شمالی که آمریکا را متهم می کند به هر بهانه ای به دنبال نظامی کردن شرق آسیا است، مقابله با واشنگتن را از اهداف مهم خود می داند.

وی با اشاره به آزمایشهای موشکی کره شمالی تهدید کرد که چنانچه این کشور مسیر رویارویی را برگزیند، کشورش آماده اعمال فشار بیشتر ازطریق تشدید تحریمها است. تهدیدهایی که عموما با پاسخ کره شمالی مواجه شده است.

گزارش خبرگزاری رویترز از سیدنی نیز حاکی است وزیرخارجه آمریکا درسخنانش به مساله عراق نیز اشاره کرد و گفت رهبران عراقی باید با پایان دادن به اختلافهایشان اعتماد مردم کشورشان را جلب کنند.

اظهارات ˈکری ˈدر مورد عراق درپی بیانیه ˈباراک اوباماˈ رییس جمهوری آمریکا بیان شده است که درآن گفته شده بود عراق با انتصاب ˈحیدر العبادیˈ نخست وزیر جدید این کشور ، گام اساسی به جلو برداشته است.

این اظهارات در حالی بیان می شود که مردم و احزاب عراق، آمریکا را مسبب ناامنی و فقر در کشورشان می دانند.

وزیرخارجه آمریکا برای شرکت در نشست سالانه مشورتی با مقامات استرالیا به این کشور سفر کرده است.

آساق 1450**1577
کد N440702