نوری المالکی: من تنها نامزد قانونی تصدی پست نخست وزیری هستم

مالکی,نخست وزیری

تهران - ایرنا - ˈنوری المالکیˈ نخست وزیر عراق، سپردن مسوولیت تشکیل دولت جدید در عراق توسط ˈفؤاد معصومˈ به ˈحیدر العبادیˈ را خارج از چارچوب قانون اساسی این کشور و فاقد ارزش دانست و گفت: من تنها نامزد قانونی برای تشکیل چنین دولتی در عراق هستم.

به گزارش پایگاه اینترنتی روزنامه ˈالقدس العربیˈ چاپ لندن، مالکی در یک سخنرانی تلویزیونی با حضور 28 نفر از نمایندگان حزب الدعوه زیرمجموعه ائتلاف دولت قانون، افزود: نخست وزیر باید توسط جناح ˈدولت قانونˈ به عنوان فراکسیون اکثریت تشکیل دهنده پارلمان تعیین شود و این جناح مرا به عنوان نخست وزیر برگزیده، اما رییس جمهور برخلاف قانون اساسی عمل کرده و حیدر العبادی را مسوول تشکیل کابینه جدید کرده است.

مالکی تاکید کرد: ما به ملت عراق اطمینان می دهیم که این انتصاب هیچ تاثیر و ارزشی ندارد، زیرا خارج از چارچوب قانون شکل گرفته است.

وی ادامه داد: من از پلیس و ارتش می خواهم تا در مواضع خود باقی بمانند، آن چه که روی داده یک اشتباه است و ما آن را تصحیح خواهیم کرد. فرآیند دور زدن قانون اساسی بر اساس هماهنگی های داخلی و خارجی صورت گرفته است.

مالکی آمریکا را به حمایت از نقض قانون اساسی توسط رییس جمهور عراق متهم کرد.

حزب الدعوه که مالکی عضو آن است، دیروز اعلام کرد که وی را دوباره برای تصدی پست نخست وزیری عراق کاندید کرده است.

لازم به یادآوری است که ائتلاف ملی به عنوان ائتلاف اصلی پارلمانی شیعیان عراق در بردارنده جریان های سیاسی ˈدولت قانونˈ، ائتلاف شهروند، جناح آزادگان، جریان اصلاحات، حزب فضیلت اسلامی و برخی از افراد مستقل است.

خاورم ** 1487 **7074**1275
کد N440594