یونسکو: عراق در معرض "پاکسازی فرهنگی" است

عراق

هم‌زمان با گسترش کمک‌رسانی آژانس‌های بشردوستانه و همکارانشان به صدها هزار خانواده در حال فرار از شبه‌نظامیان در شمال عراق، یک مقام ارشد سازمان ملل ضمن "پاکسازی فرهنگی" نامیدن وقایع عراق، خواهان پایان دادن سریع به آن‌ها شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری سازمان ملل، ایرینا بوکووا، مدیرکل سازمان یونسکو مستقر در فرانسه خواستار پایان دادن به حملات در عراق و حمایت از گوناگونی فرهنگی و اقلیتی در این کشور شد که ثروت و حیات فرهنگ عراقی را به عنوان یک نمونه منحصر به فرد از پیشرفت تمدن و همزیستی مسالمت آمیز طی هزاران سال به وجود آورده است.

بوکووا گفت: حملات علیه غیرنظامیان و گروه‌های اقلیت، از بین بردن تنوع فرهنگی است که بیانگر انسانیت است. این غیرقابل قبول است که بنیادی‌ترین حقوق مردم زیر سوال رود و به خاطر عقایدشان، خاستگاه قومی یا ویژگی‌های فرهنگی به صورت سیستماتیک متهم و کشته شوند.

بوکووا به گروهی پیوسته که در روزهای اخیر نسبت به وضعیت آوارگی و حملات علیه اقوام و اقلیت‌های مذهبی اعلام هشدار کرده‌اند. شورای امنیت سازمان ملل و بان کی مون، دبیرکل آن نیز نگرانی خود را نسبت به گزارش‌هایی از گروه داعش و حملات آن‌ها به غیرنظامیان به ویژه مسیحیان، ترکمان‌ها و ایزدی‌ها در شهرهای کرکوک و قره‌قوش و حملات اخیر در تل‌عفر و منطقه سنجار در استان نینوا ابراز کردند.

بوکووا تاکید کرد: حمایت و حفاظت از مردم، جدای از حمایت از فرهنگ، میراث و اصول زندگی آن‌ها نیست.

شرایط همچنان در سلسله جبال سنجار که حدود 50 هزار تن، شامل زنان، کودکان و سالمندان در آن در تله داعش هستند، بسیار وخیم است.

بیش از 200 هزار نفر به نظر می‌رسد که در حال فرار به دهوک در منطقه کردستان عراق هستند.

در آخرین گزارش‌ها از بحران عراق، دولت عراق و نیروهای سازمان ملل به وسیله هواپیما برای این افراد گرفتار شده بسته‌های کمک‌های بشردوستانه پرتاب می‌کنند.

بنا به گفته سازمان ملل، کمک‌های بشردوستانه رو به اتمام است و نیروهای این نهاد از هر راهی برای تامین منابع این کمک‌ها استفاده می‌کنند.

انتهای پیام

کد N440589