در نمایشگاه "فلسطین امروز، دیروز، فردا" در دمشق مطرح شد؛

حمایت مقامات سوری از فلسطین و تاکید بر شکست اسرائیل در غزه

سوريه

مشاور سیاسی و رسانه‌ای رئیس جمهور سوریه با تاکید بر اینکه اسرائیل در حمله به نوار غزه به هیچ‌ کدام از اهداف خود نرسید، از جهان عرب خواست از مردم فلسطین حمایت کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، بثینه شعبان مشاور سیاسی و رسانه‌ای بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه در سخنانی در حاشیه افتتاحیه نمایشگاه "فلسطین دیروز، امروز، فردا" در مرکز فرهنگ و هنر "الاسد" در دمشق گفت: اسرائیل در حمله به نوار غزه به هیچ کدام از اهداف خود نرسید و مقاومت فلسطین ثابت کرد که درایت و هوشیاری زیادی در مواجهه با حملات اسرائیل دارد.

وی با بیان اینکه کسی که از غزه حمایت کند از خودش حمایت کرده است، تصریح کرد: جهان عرب باید از مردم فلسطین حمایت کند چرا که نه تنها فلسطین بلکه تمامی جهان عرب مورد هدف قرار گرفته است.

شعبان به مداخله آمریکا در عراق اشاره کرد و گفت: مداخله آمریکا در عراق برای حمایت از تقسیم این کشور است چرا که آن‌ها از بخشی از عراق دفاع می‌کنند نه از تمامی ملت این کشور.

وی افزود: تروریسمی که مردم عراق از آن رنج می‌برند همان تروریسمی است که مردم سوریه از آن رنج می‌برند.

شعبان از واشنگتن و تمامی گروه‌های دیگر خواست موضع آشکاری در قبال تروریسم اتخاذ کنند و میان تروریسم و مقاومت تفاوت قائل شوند.

وی گفت: مبارزه با تروریسم روند فراگیری در تمامی مناطق جهان است.

از سوی دیگر، فیصل مقداد، معاون وزیر خارجه سوریه در سخنانی مشابه تاکید کرد: دشمنی علیه غزه از مدت‌ها پیش با هدف از بین بردن مساله فلسطین طرح‌ریزی شده است برای همین منطقه، سوریه، عراق و لبنان را در معرض حملات تروریستی قرار دادند و این همان دلیل اصلی دشمنی است.

وی گفت: کسانی که از گروه "دولت اسلامی" (داعش) حمایت می‌کنند، همان منافقان در کشورهای غربی و کسانی هستند که اخیرا با عدم حمایت از مردم سوریه و عراق نفاق و دورویی خود را آشکار کردند.

مقداد با اشاره به هم‌پیمانی غرب و صهیونیست‌ها با برخی نظام‌های کشورهای عربی برای از بین بردن سوریه، تاکید کرد: جنگ یکی است چه مبارزه با تروریسم و چه مبارزه با اسرائیل و نسل‌کشی که در نوار غزه به راه انداخته است، همه شبیه هم هستند.

وی خاطرنشان کرد: موضع سوریه نسبت به مساله فلسطین و حمایت از آن همواره ثابت است.

مشاور رئیس جمهور سوریه با تاکید بر اینکه مبارزه سوری‌ها تا زمان از بین بردن تمامی توطئه‌ها ادامه خواهد داشت، در خصوص اوضاع در نوار غزه گفت: آنچه در غزه رخ داده، درگیری میان دو طرف نیست بلکه دشمنی از سوی طرفی است که هیچ حقی در فلسطین ندارد.

نجاح العطار، مشاور بشار اشد در سخنرانی خود طی افتتاحیه این نمایشگاه گفت: من از طرف بشار اسد به شما سلام می‌دهم؛ بشار اسدی که با تسلیم شدن و سازش مخالف است و مبارزه مشترک ما را اقدامی ملی و تاریخی می‌داند.

وی تاکید کرد: ما در حال حاضر بیشتر به این مساله نیاز داریم که به جهان عرب بگوییم توانایی ما به خاطر آگاهی، مواضع و متحد بودنمان در دفاع از حق و خاک و ارزش‌های خود است.

العطار از روابط محکم برخی کشورهای عربی با کشورهایی که خواهان تجاوز به سوریه و از بین بردن این کشور و نقض حقوق سوری‌ها هستند، ابراز تعجب کرد.

وی تصریح کرد: آنچه در غزه رخ داده، درگیری میان دو طرف نیست بلکه تجاوز و دشمنی از سوی طرفی است که هیچ حقی در فلسطین ندارد. ما طرفدار حق، خاک، تاریخ و میراث هستیم.

وی گفت: به عقیده من فهم و درک درست از واقعیت عرب بودن ما همان چیزی است که به ما این اجازه را می‌دهد تا از خاک، حقوق، مردم، خانه‌ها و عقاید خود دفاع کنیم.

العطار خاطرنشان کرد: سوریه با رهبری بشار اسد همواره به اصول و ارزش‌های عربی خود پایبند است و ایمان دارد که حق همواره پیروز می‌شود و مبارزه ما تا زمان از بین بردن تمامی توطئه‌هایی که علیه خاک و شهروندان صورت می‌گیرد، ادامه خواهد داشت.

وی گفت: تاریخ همواره شاهد این بوده که ما با صبر و شجاعت خود با رخدادها برخورد کرده‌ایم و موضع‌مان در پایداری در مقابل مشکلات ثابت خواهد ماند.

انتهای پیام

کد N440570