راسموسن:احتمال مداخله نظامی روسیه در اوکراین زیاد است/توقف پیشروی داعش اقدامی واجب است

روسيه,ناتو

دبیرکل ناتو گفت که احتمال بسیاری وجود دارد که روسیه دست به مداخله نظامی در شرق اوکراین بزند و این ائتلاف هیچ نشانه‌ای از عقب‌نشینی هزاران نیروی مستقر روسیه در نزدیکی مرز اوکراین مشاهده نکرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، آندرس فوگ راسموسن، دبیرکل ناتو در مصاحبه‌ای با خبرگزاری رویترز گفت: احتمال بسیاری وجود دارد که روسیه دست به مداخله نظامی در شرق اوکراین بزند. ما شاهد هستیم که روس‌ها انجام چنین عملیاتی را به بهانه عملیات‌های بشردوستانه پیش می‌برد و دست به تقویت نظامی زده‌اند که می‌تواند برای انجام چنین عملیات‌های نظامی غیرقانونی در اوکراین استفاده شوند.

ناتو در چند روز گذشته اعلام کرد، روسیه حدود 20 هزار نیروی آماده جنگ را در مرز شرقی اوکراین مستقر کرده است.

این در حالی است که دیمیتری پسکوف، سخنگوی ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه گفت، مسکو تنها در صورتی که تمامی گروههای درگیر موافق باشند کمک‌های بشردوستانه خود را به اوکراین ارسال می‌کند.

وزارت دفاع روسیه روز جمعه از پایان مانورهای نظامی در شرق روسیه خبر داد اما راسموسن گفت: ناتو شاهد هیچ نشانه‌ای از خروج نیروهای روسیه از مرکز اوکراین ندیده است.

وی افزود: هزار نیروی روسی به شدت مجهز به مرز اوکراین مستقر هستند و ما آن را نشانه‌ای از این مساله می‌بینیم که رهبری مسکو گزینه مداخله نظامی در اوکراین را همچنان مدنظر دارد. هرگونه مداخله روسیه در اوکراین حتی تحت عنوان ارسال کمک‌های بشردوستانه غیرقابل توجیه و غیرقانونی است.

راسموسن درباره این سوال که اگر نیروهای روسیه به اوکراین حمله کنند، ناتو دست به مداخله نظامی می‌زند یا خیر گفت: این یک سوال فرضی است. ما هیچ عملیات نظامی در نظر نداریم. ار روس‌ها دست به مداخله نظامی در اوکراین بزنند هیچ شکی ندارم که جامعه بین‌الملل با قاطعیت واکنش نشان خواهد داد به ویژه از طریق تحریم‌های اقتصادی عمیق، وسیع‌تر و شدیدتر که باعث منزوی شدن هرچه بیشتر روسیه خواهد شد.

وی ضمن متهم کردن مسکو به ایجاد این وضعیت فاجعه‌آمیز انسانی در شرق اوکراین گفت: بهترین راه برای حل این مساله این است که روس‌ها نیروهای خود را از مرز عقب کشیده، ارسال سلاح و مبارزه و پول به جدایی طلبان اوکراین را متوقف کرده و حمایت خود از این شورشیان را کاهش داده و به مذاکرات سیاسی موثر بپیوندند.

در این مصاحبه راسموسن گفت: ناتو برای دفاع از ترکیه در برابر تهدیدهای داعش که بخش‌های اعظم عراق و سوریه را تصرف کرده‌اند، تمامی اقدامات لازم را انجام می‌دهد.

وی افزود: ما نسبت به اقدامات شبه نظامیان داعش که یک مشت تروریست هستند، بسیار نگرانیم و توقف پیشروی آن‌ها اوجب واجبات است. اگر هر یک از متحدان ما و به ویژه در این مورد ترکیه از سوی تروریست‌ها تهدید شود، ما اقدامات لازم را انجام می‌دهیم تا به طور موثر از ترکیه یا هر یک از متحدانمان دفاع کنیم.

انتهای پیام

کد N440505