مخالفت تونس با مداخله خارجی در بحران لیبی

وزیر امور خارجه تونس گفت: تونس صریحا با هرگونه مداخله خارجی در بحران لیبی مخالف است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری شینهوا، وزیر امور خارجه تونس در کنفرانسی خبری در مراسم افتتاحیه سمینار سالانه هیات‌های دیپلماتیک در شهر کارتاژ بر لزوم حصول یک راه‌حل سیاسی داخلی در لیبی بر مبنای مذاکره ملی تاکید کرد.

وزرای امور خارجه کشورهای همسایه لیبی 14 ژوئیه سال جاری میلادی برای رسیدگی به وضعیت امنیتی منطقه با یکدیگر دیدار و درباره راه‌حل‌های بالقوه برای بحران سیاسی در لیبی مذاکره کردند. این گردهمایی منجر به ایجاد دو کمیته برای رسیدگی به بحران لیبی شد؛ یک کمیته امنیتی تحت رهبری الجزایر و یک کمیته سیاسی تحت رهبری مصر.

وزیر خارجه تونس گفت، اعضای این دو کمیته برای مذاکره درباره تازه‌ترین تحولات لیبی با یکدیگر دیدار کرده و نتایج این مذاکرات را با تونس که به هر دوکمیته نظارت دارد، به اشتراک گذاشته است.

گزارشی درباره این مذاکرات نیز در جریان نشست آتی وزرای امور خارجه کشورهای همسایه لیبی ارائه خواهد شد. قرار است این مذاکرات اواسط اوت سال جاری میلادی در مصر برگزار شود.

وی همچنین بر اهمیت همکاری با دولت لیبی برای تبادل اطلاعات جاسوسی و مبارزه با تروریسم که تهدیدی منطقه‌ای است تاکید کرد.

شبه‌نظامیان لیبی از گروه‌های رقیب در ماه گذشته میلادی برای به دست آوردن کنترل فرودگاه‌ اصلی طرابلس با یکدیگر مبارزه کردند. افزایش ناآرامی‌ها ده‌ها هزار تن از مردم لیبی و ساکنین خارجی را مجبور به فرار به مرزهای تونس کرده است.

انتهای پیام

کد N439984