واکنش‌های داخلی و خارجی به مامور شدن العبادی برای تشکیل دولت جدید عراق

خبرگزاری تسنیم:

مامور شدن حیدر العبادی نامزد ائتلاف همپیمانی ملی از سوی فواد معصوم رئیس جمهور عراق با واکنش های مختلفی در سطح داخل و خارج عراق روبرو شده است.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، منابع سیاسی عراقی امروز از اقدام فواد معصوم رئیس جمهور عراق در مامور کردن حیدر العبادی نامزد ائتلاف همپیمانی ملی برای تصدی نخست وزیری خبر داده بودند.
شامگاه یکشنبه نیز نوری المالکی نخست وزیر عراق تاکید کرده بود از فواد معصوم رئیس جمهور به دادگاه فدرال به سبب نقض قانون اساسی در مامور نکردن فراکسیون اکثریت برای تصدی نخست وزیری شکایت خواهد کرد.
واکنش یک عضو ائتلاف دولت قانون
یک عضو ائتلاف دولت قانون تاکید کرد حیدر العبادی نامزد دولت قانون به شمار نمی رود و نامزدی وی ارزشی ندارد.
حنان الفتلاوی خاطر نشان کرد حیدر العبادی نماینده ائتلاف دولت قانون نیست که نخست وزیر دولت قانون یا نامزد دولت قانون باشد.
نامزدی وی هیچ ارزش قانونی ندارد، زیرا فراکسیون اکثریت بر اساس حکم دادگاه فدرال، ائتلاف دولت قانون است.
جریان الاصلاح الوطنی به رهبری ابراهیم الجعفری امروز دوشنبه رسما نامزدی حیدر العبادی از رهبران حزب الدعوه الاسلامیه و معاون اول فعلی رئیس پارلمان عراق برای تصدی نخست وزیری را اعلام کرد.
احمد جمال سخنگوی رسمی جریان الاصلاح گفت ائتلاف همپیمانی ملی، حیدر العبادی را برای تصدی نخست وزیری با اکثریت 127 رای نامزد کرد.
وی خاطر نشان کرد نامزدی العبادی از سوی ائتلاف ملی و نه ائتلاف دولت قانون بوده است.
این در حالی است که عبدالستار بیرقدار سخنگوی رسمی دادگاه فدرال گفته بود حکم دادگاه صادر شده که بر اساس آن به تفسیر آن در خصوص تفسیر ماده 76 قانون اساسی در سال 2010 است و دادگاه فدرال رسما به رئیس جمهور گفته است که تفسیر دادگاه در سال 2010 همان تفسیر در حال حاضر است و به این مساله رجوع می شود و دادگاه نام فراکسیونی را که فراکسیون اکثریت است، مشخص نکرده است.
مریم الریس مشاور امور سیاسی نوری المالکی نخست وزیر عراق هم اعلام کرد توافق میان برخی نمایندگان ائتلاف دولت قانون و ائتلاف همپیمانی ملی درباره نامزدی حیدر العبادی ارزشی ندارد.
مریم الریس با بیان این مطلب تهدید به متوسل شدن به دادگاه قانون اساسی در این زمینه کرد.
الریس گفت ملت نوری المالکی را انتخاب کردند و اراده مردم قوی تر از هر توطئه ای است.
از سوی دیگر حسین المالکی از اعضای ائتلاف دولت قانون اعلام کرد حیدر العبادی تنها مسئول فراکسیونی با 38 عضو و حسین الشهرستانی مسئول گروهی با 12 عضو که مجموع اعضای دو گروه، 50 عضو است، در تماس هایی که با اعضای دولت قانون داشتیم، آنها گفتند که زیر ورقه نامزدی حیدر العبادی را امضا نکرده ایم و حتی قولی به وی در این زمینه نداده اند، بنابراین العبادی از کجا این امضاها را آورده است؟
المالکی، حیدر العبادی را به رهبری کودتا در داخل فهرست دولت قانون در خصوص نامزدی خود متهم کرده است.
اظهارات تامل برانگیز نماینده جریان صدر
این در حالی است که بهاء الاعرجی از نمایندگان فراکسیون الاحرار وابسته به جریان صدر گفته است نمایندگان فراکسیون های ائتلاف همپیمانی ملی حیدر العبادی را برگزیده اند و همه فراکسیون ها به وی رای نداده اند.
الاعرجی اظهار داشت نمایندگان فراکسیون های ائتلاف همپیمانی ملی حیدر العبادی را به عنوان نامزد نخست وزیری انتخاب کردند و وی از طریق رای گیری تمام فراکسیون های ائتلاف انتخاب نشد.
بهاء الاعرجی در گفت و گو با السومریه نیوز گفت انتخاب العبادی برای اینکه نامزد ائتلاف همپیمانی ملی شود،‌از طریق رای گیری نبود و همه فراکسیون های عضو ائتلاف در نشست انتخاب وی حضور نداشتند.
وی افزود نمایندگانی از فراکسیون های عضو ائتلاف همپیمانی ملی در نشستی حاضر شدند و زیر برگه نامزدی العبادی را امضا کردند که شامل کرار الخفاجی به عنوان نماینده فراکسیون الاحرار، ابراهیم الجعفری نماینده جریان الاصلاح، حسین الشهرستانی به عنوان نماینده فراکسیون مستقل ها و ... حیدر العبادی را برگزیدند و اعضای باید به امضای نمایندگان فراکسیون ها احترام بگذارند.
واکنش مقتدی صدر
خبر دیگر اینکه مقتدی صدر رهبر جریان صدر تلفنی با فواد معصوم رئیس جمهور، سلیم الجبوری رئیس پارلمان، ابراهیم الجعفری رهبر ائتلاف همپیمانی ملی و حیدر العبادی نامزد ائتلاف برای تصدی نخست وزیری و مامور تشکیل دولت جدید عراق تلفنی گفت و گو کرد.
وی در این تماس تلفنی، روند سیاسی و تشکیل دولت جدید عراق را مورد بحث و تبادل نظر قرار داد.
مقتدی صدر همچنین مامور شدن حیدر العبادی از سوی فواد معصوم رئیس جمهور عراق برای تصدی نخست وزیری را به وی تبریک گفت.
وی افزود مامور شدن حیدر العبادی برای تشکیل دولت جدید مقدمه مهم و تاثیرگذار برای پایان یافتن بحران عراق است.
واکنش سازمان ملل
نیکلای ملادینوف نماینده دبیرکل سازمان ملل متحد در عراق با حمایت از مامور شدن حیدر العبادی برای تشکیل دولت جدید عراق از سوی فواد معصوم گفت معصوم در چارچوب قانون اساسی عمل کرده است.
وی همچنین از نیروهای ارتش خواست در پروسه انتقال قدرت بی طرف باشند.
واکنش ائتلاف گروه های سیاسی اهل سنت
از سوی دیگر گروه موسوم به تحالف القوی العراقیه(وابسته به اهل سنت) خواستار تشکیل دولت جدید در چارچوب مهلت تعیین شده از سوی قانون اساسی شد.
در بیانیه این تشکل آمده است ائتلاف القوی العراقیه با تقدیر از تلاش های ائتلاف همپیمانی ملی از حیدر العبادی می خواهد تلاش های خود را در راستای موفقیت تشکیل دولت جدید در چارچوب مهلت های تعیین شده از سوی قانون اساسی به کار گیرد.
این تشکل سیاسی وابسته به اهل سنت اعلام کرده است از طریق همکاری با دیگر شرکای سیاسی تعامل مثبتی برای موفقیت تلاش های دولت آینده خواهد داشت.
سید عمار حکیم رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق هم انتخاب حیدر العبادی به عنوان نامزد ائتلاف همپیمانی ملی برای تصدی نخست وزیری و مامور شدن وی از سوی فواد معصوم رئیس جمهوری عراق برای تشکیل دولت جدید را تبریک گفت.
واکنش غربی ها
آمریکا و اتحادیه اروپا هم از مامور شدن حیدر العبادی برای تشکیل دولت جدید عراق استقبال کردند.

4949

کد N439563