تلاش کوزوو برای تشکیل ارتش

ارتش,کوزوو

بلگراد-ایرنا- وزیر نیروی امنیتی کوزوو روز دوشنبه گفت که اگر تغییراتی در قانون اساسی کوزوو برای تبدیل نیروی امنیتی به ارتش ایجاد نشود از راه دیگری برای این منظور استفاده خواهد شد.

به گزارش رسانه های خبری پریشتینا، آگیم چکو که به ایحاد تغییرات در قانون اساسی کوزوو در ساختار جدید برای توسعه نیروی امنیتی به ارتش امیدوار است، گفت که اگر جامعه صرب ها مساله ای را در این مورد ایجاد کند، در آن صورت تنها با تصویب قوانین لازم برای تقویت نیروی امنیت به یک ارتش مدرن استفاده می شود.

وزیر نیروی امنیتی در دولت موقت کوزوو اظهار داشت: اگر واقعا به خاطر نبودن حمایت تعداد کافی نمایندگان در مجلس نتوان ارتش را تشکیل داد، طرح ˈبˈ وجود دارد که با ایجاد چند قانون می توان به این هدف نایل شد.

وی گفت: نیروی امنیتی کوزوو تمامی وظایف و تعهدات مورد نیاز برای انتقال به نیروهای مسلح کوزوو را انجام داده است.

براتیسلاو گاشیچ وزیر دفاع صربستان در این مورد پیشتر با اشاره به اینکه کوزوو بزرگترین خطر امنیتی است، گفته بود: بلگراد تشکیل به اصطلاح ارتش کوزوو را تهدیدی برای ثبات خود و منطقه تلقی می کند.

وی همچنین با بیان اینکه کوزوو بر اساس مفاد قطعنامه 1244 شورای امنیت سازمان ملل تحت قیمومیت سازمان ملل متحد است، افزود: بلگراد بر این اساس سازمان ملل را مسئول صلح و امنیت از ساکنین اقلیت ها در کوزوو می داند.

پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) نیز با تشکیل ارتش کوزوو موافق نیست و وضعیت کنونی نیروی امنیتی کوزوو یکی از مسایل مجهول است که می بایستی در دستور کار ناتو مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

در سازمان نظامی ناتو به دلیل اینکه 4 عضو آن از کشورهایی هستند که استقلال کوزوو را به رسمیت نشناخته اند در باره تشکیل ارتش کوزوو توافق کامل وجود ندارد.

دولت سابق کوزوو که در صدر آن ˈهاشم تاچیˈ قرار داشت لایحه ای را برای تبدیل نیروهای امنیتی کوزوو به ارتش در دولت تصویب کرد که موفق به کسب دو سوم آرای نمایندگان برای تصویب این مصوبه در مجلس نشد.

به همین دلیل رییس جمهوری کوزوو دولت را منحل و برای ساختار جدید پارلمان انتخابات زودهنگام پارلمانی برگزار کرد.

برای اینکه مصوبه دولت کوزوو در خصوص تشکیل نیروهای مسلح در مجلس تصویب شود می بایستی دو سوم نمایندگان مجلس و همچنین دو سوم نمایندگان از دیگر جوامع غیر آلبانیایی تبار به این مصوبه رای مثبت بدهند.

نیروهای پلیس امنیتی کوزوو از سال 1999 میلادی با 2 هزار و 500 نیرو تحت نظارت هیات صلح بانی بین المللی موسوم به ˈکی فور K4ˈ در حفظ امنیت منطقه فعالیت دارد.

بنابه پیش نویس تشکیل ارتش کوزوو که در دولت پریشتینا به تصویب رسید قرار است که نیروهای مسلح کوزوو شامل پنج هزار سرباز و سه هزار ذخیره باشند.

اقدام کوزوو برای تشکیل ارتش همچنین با واکنش تند صربستان مواجه شد، به طوری که دولت این کشور در این رابطه با انتشار بیانیه ای ضمن ابراز نگرانی از تشکیل ارتش کوزوو، اقدام دولت پریشتینا را مغایر با توافقنامه بروکسل برای عادی سازی روابط بلگراد و پریشتینا و در تضاد با مفاد قطعنامه 1244 شورای امنیت سازمان ملل درباره کوزوو دانست.

اروپام**1**436**1144
کد N439431